'מעריב' חושף: המפלגות החרדיות עזרו באישור התקציב – תמורת דחיית "חוק צוהר"

שבועיים אחרי ליל התקציב הארוך, שאושר בשעות הבוקר המוקדמות, חושף 'מעריב' את הדרך בה הושגה לבסוף ההצלחה להעביר אותו מהר ממה שחשבו: נכון, כולם בטוחים שזה קרה לאחר הסכמות אליהן הגיעו נציגי הקואליציה ונציגי האופוזיציה, בהן התחייבה הקואליציה כי חוק המשילות לא יאושר במהלך החודש הראשון של מושב החורף, אך הבוקר חושף העיתון את הכופתאות שהבטיחו למפלגות החרדיות.

על פי הפרסום בעיתון, היה עוד 'נספח' לסיכומים שהושגו, שנועד לרצות את המפלגות החרדיות ולאפשר את הורדת ההסתייגויות שלהן מההצבעות על תקציב המדינה. מדובר בהסכמה לדחות את רפורמת פתיחת אזורי הרישום לנישואין שעליה הכריזו בבית היהודי, ובקיצור – דחיית 'חוק צוהר' לו מתנגדים נמצרצות בקרב הציבור החרדי.

הרפורמה המדוברת הייתה אמורה להתממש באמצעות הצעת החוק המכונה "חוק צוהר", עליה חתום ח"כ איתן כבל מ'העבודה', הנתמכת גם על ידי הקואליציה. כעת, מתברר גם שזו הסיבה לכך ש"חוק צוהר" לא עלה לאישור בקריאה שנייה ושלישית עוד לפני יציאת הכנסת לפגרת הקיץ הארוכה, למרות העובדה שהצעת החוק כבר הוכנה ואושרה בוועדת החוקה.

גורמים בקואליציה ובאופוזיציה שהיו מעורבים בפרטי ההסכמות, סיפרו ל'מעריב' כי הדברים סוכמו בין יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויו"ר ש"ס אריה דרעי, ביחד עם יו"ר ועדת חוקה דודו רותם מישראל ביתנו וח"כ כבל עצמו. בקואליציה הסכימו לדרישת המפלגות החרדיות לדחות את החוק, כחלק מהרצון לקצר את ההצבעות על התקציב, ובמפלגת העבודה שיתפו פעולה עם היוזמה מתוך רצון לרתום את המפלגות החרדיות להמשך המאבק נגד חוק המשילות.

יוזם החוק, ח"כ כבל, אישר ל'מעריב' את הדברים, אך התחייב כי החוק יעבור לאחר חזרת הכנסת מהפגרה."' חוק צוהר' יעבור לאחר הפגרה, ושאף אחד לא יתבלבל בנושא", אמר כבל. "ביקשו ממני לעכב את החוק עד אחרי הפגרה כדי שהחרדים לא יעשו לנו בעיות. הסכמתי בשביל להגיע להסכמות. הקואליציה כמובן תומכת בחוק הזה, ולכן הוא יעבור בהמשך הדרך".
הצעת החוק גורסת כי זוגות המעוניינים להירשם לנישואים יוכלו לעשות זאת בכל עיר שבה יבחרו, בשונה מהמצב הנוכחי, לפיו ניתן להירשם אך ורק במקום המגורים של אחד מבני הזוג. הצעת החוק נועדה לאפשר "תחרות" בין רבנויות הערים השונות, וכן למנוע קשיים שנוצרים לבני זוג במקומות שונים, כאשר בדרך כלל מדובר על דברים שבבסיס היהדות, וכעת, אם יתקבל החוק החדש – יוכל כל זוג ללכת לעיר אחרת שם רב מיקל אולי יסכים לחתן אותם.

"חוק צוהר" ופתיחת אזורי הרישום הוא חלק מרפורמה כוללת עליה הכריזו שר הדתות ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, וסגנו במשרד הדתות, אלי בן דהן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.