מערכת הטילים נגד מטוסים S400 האיום הבא של סוריה על ישראל ?

מערכת S400 בודדת, שכוללת משגרים ו-112 טילים עולה 400 מיליון דולר

מדובר במוצר נ"מ מתקדם מאוד.
הסוללה היא הפיתוח האחרון בקטגוריית הטילים אליה משתייך ה-SA5, טיל קרקע אוויר ארוך טווח בן יותר מ-60 שנה, שפותח במקור להפלת מפציצים אטומיים בימי המלחמה הקרה ונמצא בשימוש צבא סוריה.

ה-S400 (שידועה גם כ-SA21), היא לא פחות מפריצת דרך: זו סוללת טילים בעלת מכ"מים חזקים ורגישים מאוד, שמסוגלים לזהות וליירט מטרות מטווח של 400 ק"מ – מעבר לטווח ההטלה של כל הפצצות בעולם ושל רוב הטילים, למעט טילי שיוט יקרים במיוחד.

לאחר שמכ"מ הגילוי איתר מטרה, יינעל עליו מכ"מ עקיבה ויעביר את המידע למשגר. לסוללה יש שלושה סוגי טילים, כשכל אחד אופטימלי לטווח אחר, ולצד הדגם המגודל ישנם שניים קטנים יותר, לטווחי 250 ו-120 ק"מ (לשם השוואה, טיל הפטריוט המערבי מסוגל ליירט מטרות בטווח של עד 160 ק"מ).

בפועל, אם יועברו סוללות כאלה לידי סוריה ויגיעו לכשירות מבצעית, הן יהוו איום על חופש הפעולה היחסי ממנו נהנה חיל האוויר עד לאחרונה. העניין הוא שסוללת טילים שכזו היא בעצמה מטרה רגישה מאוד: ראשית, קשה להסתיר אותה, שכן המכ"מ שלה פולט קרינה בעוצמה רבה שאין לטעות בה. שנית, הסוללה אמנם ניידת, אך לוקח זמן לשנע ולפרוס אותה מעמדה לעמדה, ובשלב התנועה היא רגישה מאוד לגילוי ולתקיפה. שלישית, על אף שסוללה כזו מסוגלת להפיל גם חימוש שנורה אליה, מספר הטילים מוגבל והם נחשבים ליקרים מאוד. מערכת S400 בודדת, שכוללת משגרים, רכבי גילוי, פיקוד, שליטה ו-112 טילים עולה 400 מיליון דולר.