מפחד הקנאים: טקס השבעה של הנח"ל החרדי בוטל

טקס השבעת חיילים של הנח"ל  החרדי בוטל זאת מחשש כי קיצונים חרדים יפגינו ויפוצצו את האירוע.

בעקבות כך הוחלט כי הטירונים יושבעו בבסיסם. הלילה, סמוך לשעה 02:00, בתום טקס ההשבעה שערכו חיילי מחזור מרס 2013, כינס אותם מפקד הפלוגה והודיע להם על ביטול הטקס שהיה אמור להתקיים באתר גבעת התחמושת בירושלים היום בשעות הצהרים.

מפקד  הפלוגה של הנח"ל  החרדי טען כי , "לצה"ל יש מידע על כוונה של גורמים חרדים להפגין בזמן ההשבעה נגד גיוס תלמידי ישיבות, זאת במסגרת קמפיין שמובילים ה"קנאים", הכולל התנכלויות לחיילים חרדים עצמם. לפיכך בוטל הטקס".

 "אנחנו יכולים להזמין משטרה וכמובן שנצליח לפזר אותם, אבל אנחנו לא רוצים לגרום למלחמה ושנאה בין אחים בגלל השבעה", הסביר המ"פ את ההחלטה. "אנחנו נמצאים כאן גם בשבילם, גם אם הם לא מבינים את זה, ותפקידנו למנוע עימותים מיותרים".

אחד החיילים אמר ל ynet כי הם חשים תסכול רב: "כבר היינו מוכנים, כולל אימונים על המסדר – העמידה, הצעידה, מצב הנשק וההשבעה, ובעיקר נרגשים מאוד. בימים האחרונים עברנו אוהל אב"כ, השלכת רימונים, אימון קרב מגע, בוחן מסלול ועוד, והרגשנו שהכול זה הכנה להשבעה. פתאום, בהתראה של שעות, מודיעים לנו שהיא מבוטלת".

. "אנחנו מבינים ולא כועסים", אמר אחד החיילים החרדים , "אבל זה מאוד מתסכל".

חיילים שמשרתים בגדוד אמרו כי "החלטה שכזו עלולה להתפרש ככניעה ופחד לרחוב החרדי. אפשר היה למצוא פתרון אבטחתי כזה או אחר כדי שגם החיילים החרדים יספגו מסמליות והחשיבות ההיסטורית של המקום בו היה אמור להתקיים הטקס".

  "במקרה רגיש ונפיץ שכזה היה עדיף לקבל החלטה מושכלת וחכמה שלא פוגעת בעצם קיומו וחשיבותו של הטקס לחיילים. יש לציין עוד, כי החיילים שהשתתפו בטקס התגייסו בחודש מרס האחרון שנחשב לאחר ממחזורי הגיוס הגדולים ביותר שהיו נכון לחיילי נצח יהודה עם קרוב ל200- מתגייסים, כשחלקם הועברו אף ממחזורי שח"ר אחרים בצבא".

מדובר צה"ל נמסר: "טקס ההשבעה של הגדוד המדובר יתקיים בבסיס האימונים החטיבתי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.