מפסיקים להתלבט – מקבלים החלטה עם פרחי באך!

בעולם המודרני, כשהכול מואץ, יום רודף יום ואנחנו עצמנו במרדף להספיק הכל, קשה לקבל החלטה ממקום שלו, רגוע ומאוזן. במקרים רבים, פשוט נעכב את ההחלטה, נדחה לרגע המתאים (ואז נרגיש "תקיעות"), במקרים אחרים נחליט "תחת לחץ". האיזון חשוב ומשמעותי בקבלת ההחלטות בחיינו: בחיפוש עבודה, בבחירת מסלול לימודים, במחשבה על הסבה מקצועית, בשאלה אם לחזור למשרה מלאה אחרי הלידה, בזוגיות, במעבר מגורים ועוד. המשותף לכל אלה – הצורך ברוגע ובאיזון כדי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורנו. מתוך השקט הפנימי שיוצר על ידי תמציות פרחי באך, נוכל להקשיב לאותו קול פנימי שבתוכנו, שיודע בדיוק מה אנחנו רוצים ומה מתאים לנו, גם אם זה לא בדיוק מה שהסביבה מצפה מאיתנו שנעשה. בסופו של דבר, אנחנו אלה שנחיה עם ההחלטה, ורצוי שנחיה טוב ובשלום עם עצמנו.

מהם פרחי באך?

תמציות פרחי באך התגלו על ידי ד"ר אדוארד באך בשנות ה-30' של המאה הקודמת, באנגליה. כרופא קונבנציונלי, ד"ר באך מצא כי קיימת השפעה של הרגש על הגוף, ומחלות וכאבים נוצרים פעמים רבות בשל חוסר איזון רגשי. קיימות 38 תמציות כאשר כל תמצית מטפלת ברגש אחר, ובעת הרקיחה האישית ניתן לשלב מספר תמציות בהתאם למצבו של המטופל.

כדי לממש את עצמנו ולהחליט לגבי זוגיות, תעסוקה, לימודים או כל תחום אחר בחיים אשר דורש מאיתנו החלטה, אנחנו זקוקים לשקט פנימי, לאיזון אשר מתוכו נקבל החלטה. בדיוק כפי שלא מומלץ לקבל החלטה מתוך כעס למשל.

מהן התמציות שעוזרות לאיזון הרגשי ?

במצבים של חוסר איזון נרקח תמציות המשקיטות את המחשבות הטורדניות, האבססיביות, את הדאגה ואת השחיקה. לדוגמא:

תמצית ה- white chestnut, משקיטה מחשבות לא רצויות וויכוחים נפשיים אשר גורמים לנו לחוסר שקט וחוסר ריכוז בעיקר. המחשבות רצות בראש כמו "לופ", מעגל שאיננו נגמר. זה יכול להתבטא גם בשחזור של שיחה או ויכוח שהיה לנו, גם זמן רב אחרי שהסתיים, או מחשבות טורדניות על דברים שאנחנו רוצים לעשות ומתלבטים לגביהם. קיים קושי לקבל החלטה. זו תמצית שמאזנת גם מצבי רוח ועוזרת לחשוב בהגיון ולהתמקד. איתה אפשר להתמודד ברוגע ובהגיון עם כל התלבטות או מחשבה ולהתקדם.

תמצית ה-mimulus, מפחיתה את הפחד שלעיתים משתק אותנו ומעכב את ההחלטה, ובכך למעשה גדלה ההתלבטות. הפחד מפני השינוי, המעבר, ההחלטה…

תמצית ה- wild out, עוזרת כשאיננו בטוחים לאיזה כיוון עלינו לפנות בחיים. כשלא מצליחים למצוא את התחום שלנו (בתעסוקה למשל), ומרגישים חוסר סיפוק עצמי. אנשים במצב זה מנסים לעיתים כיוונים רבים – כדי למצוא את הכיוון, הדרך המתאימים שיובילו לסיפוק ולהגשמה. התמצית הזאת מחזירה את התחושה של בהירות, של כיוון, ומה עלינו לעשות כדי להגשים כיוון זה. התמצית עוזרת לאיזון, להקשיב לעצמנו, לקול הפנימי בתוכנו ולממש את רצונותינו האמיתיים.

תמצית ה- red chestnut, מאזנת את הדאגה. כל שינוי / קבלת החלטה מביאים איתם אל חיינו מצב חדש, מולו אנחנו עדיין לא יודעים איך נתמודד. לכן, הדאגה, כיצד עלינו להחליט ומה יקרה.

תמצית זאת מפחיתה את הדאגה באופן שבו נוכל לקבל החלטה ממקום הגיוני ולא דאגני.

תמצית ה- walnut, אותה נרקח לאנשים שכבר עשו כברת דרך לקראת ההחלטה או שנמצאים בתוך השינוי וזקוקים לרוגע ויכולת להסתגל למצב החדש.

לסיכום,

ניתן להיעזר בתמציות פרחי באך הטבעיות באורח החיים התובעני והמחייב אותנו לקבלת החלטות על בסיס יומי. התמציות מאזנות את הנפש, מרגיעות מפחיתות דאגה וכך אפשר לקבל החלטה מושכלת יותר, התואמת את הרגש שלנו בעניין, ונכונה לנו ביותר.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.