בושה: מיליונים לפארק ענק בסביון (וידאו)

אם אתם מתגוררים בסביון תמצאו מן הסתם לא מעט פארקים ושטחים ירוקים, בקרוב יוקם פארק נוסף שיקרא פארק הציפורים, פארק ירוק ומטופח לטובת התושבים בחסות מפעל הפיס ולבייב. { בחסות מפעל הפיס}

אם אתם מתגוררים בסביון תמצאו מן הסתם לא מעט פארקים ושטחים ירוקים, בקרוב יוקם פארק נוסף שיקרא פארק הציפורים, פארק ירוק ומטופח לטובת התושבים.

על פי הפרסום בחדשות 2 אנשי האלפיון העליון לא ישלמו על הפארק הזה מכיסם, אלא יזכו במימון שיגיע, ממפעל הפיס שאישר לסביון מענק של כ-3.7 מיליון שקלים להקמת הפארק, מענק עצום וחריג בכל קנה מידה.

"המימון לפרויקט מגיע בחלקו ממפעל הפיס, חלק מתקציבי מועצה, אבל זה לא מכספי תושבים באופן ישיר", אמרה אדריכלית הפארק בשיחה עמה. "זה לא שאמרו פתאום לכולם לשלם, זה לא עובד ככה".

. "אנחנו המלצנו על שינויים באמות המידה, חלוקה צודקת יותר, ומתחשבת גם בפריפריה וגם באוכלוסייה הערבית בישראל", אומר יו"ר המועצה המייעצת למפעל הפיס, משה ניסים. "הנושא הזה טעון הסכמה, גם של משרד האוצר. לפי שעה אין עדיין אישור".

מי שעוד אחראי לפארק היא חברת "אפריקה ישראל" של לב לבייב, שיהיה גם אחד הנהנים העיקריים מהפארק, שנמצא מטרים ספורים מאחוזת הענק שהוא בונה בסביון במרחק הליכה  מחצי דקה מפארק הציפורים. "אפריקה ישראל" של לבייב מצטרפת למפעל הפיס ונותנת שני מיליון שקלים. ההנאה של בעל הבית, היא כנראה עוד בונוס על הדרך.

"הדבר החשוב הוא מי מממן את מי?", אומר דוקטור איציק ספורטא מאוניברסיטת תל אביב. "מפעל הפיס זה מס שפוגע בעניים וגם לא תמיד מחזיר להם את מלוא התמורה. אף אחד לא דואג לעניים, לאף אחד לא אכפת, רק לנצל אותם, לחלוב מהם כספים כדי לתת למי שלא חסר לו כלום".

 

ממפעל הפיס נמסר בתגובה לחדשות 2: "כל רשות מקומית מקבלת מדי שנה הקצאה ממפעל הפיס על פי קריטריונים מוסכמים. סביון בחרה לנצל 2.6866 מיליון שקלים מההקצאות שלה להקמת פארק ציפורים. המלצות הדירקטוריון לשינוי אמות המידה ברשויות כפופות לאישור משרד האוצר, שעדיין לא התקבל".

מחברת "אפריקה ישראל" נמסר בתגובה: "כלל העבודות והתשלומים שבוצעו על ידי החברה בגין הפיתוח הציבורי בשכונה החדשה בסביון בוצעו על פי הסכמים כדין והם הושלמו כבר לפני מספר שנים. כל ניסיון לשרבב את שמה של החברה ובעל השליטה בה הינו חסר כל אחיזה במציאות, על כל המשתמע מכך".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "משרד האוצר קיבל את המלצות המועצה הציבורית בעניין שינוי אמות המידה במטרה לסייע לרשויות המקומיות החלשות ולפריפריה בפרט. משרד האוצר נדהם לגלות שמפעל הפיס מצדו התנה את זאת בהקמתה של תכנית שצפויה להקצות 10% מהכנסות מפעל הפיס לרשויות החזקות בלבד".

ממועצת סביון נמסר בתגובה: "תמיכת מפעל הפיס במפעלי המועצה המקומית בסביון עומדת על חצי מיליון שקלים בשנה. המועצה צברה את הסכומים המגיעים לה במשך שנים, כך שבאמצעות המענקים שהיא זכאית להם ובתוספת כספים מתקציב המועצה ניתן יהיה להקים את הפארק שעתיד לשמש את התושבים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.