מפקד סוללת כיפת ברזל: "נערכים בעיקר לגזרת הצפון"

חיילי כיפת ברזל יירטו במהלך המבצע למעלה מ-500 טילים, ובכך מנעו פגיעה בשטחים בנויים: "לנו אין הפסקת אש – הסוללה שלי פרוסה ומוכנה"

במהלך המבצע שוגרו טילים רבים למרחב גוש דן, אך הודות לסוללת כיפת ברזל הפרוסה באזור – לא היו פגיעות בשטח בנוי. "עד כה במערך בכלל האזורים יירטנו יותר מ-500 מטרות שהלכו בעיקר לשטחים בנויים. אנחנו מיירטים רק מה שמכוון לשטחים בנויים, בהצלחה גבוהה", אמר מפקד סוללת גוש דן, רב-סרן שי קוגניצקי.

לדבריו, בימים אלה מתכונן המערך גם לאיומים שונים, מגבול הצפון. "התכוננו לעימות הזה מאז סוף מבצע 'עמוד ענן' – הפקנו לקחים וביצענו הכנות ברמה המבצעית, ברמה של תודעת אויב ובניתוח תרחישים", הוא הדגיש. "אנחנו לא סיימנו להתכונן ומסתכלים בעיקר לגזרת הצפון – שם אנו צופים אתגרים גדולים יותר ומתכוננים אליהם כל הזמן. לא היינו מופתעים שנורו טילים לצפון ואנחנו ממשיכים להתכונן ומסתכלים צפונה. אני סומך על האנשים שלי שנעמוד באתגר גם שם, זה תרחיש אחר ומורכב".

"ממשיכים להתכונן לתרחישים קיצוניים"

מרחב גוש דן מתאפיין במורכבויות שנובעות מצפיפות האוכלוסייה ומהמרחב האורבאני הצפוף. "יש גם את אתגר התעופה האזרחית במקביל ליירוטים – איתם אנחנו מתואמים בצורה הדוקה", הסביר מפקד הסוללה. "גם האיום הוא אחר – זה לא קאסם וגראד, אלא רקטות גדולות יותר שיורים למרחב הזה. זה דורש מאיתנו מוכנות וחדות. היו המון החלטות של לוחמים שהצילו חיי אדם".

גם בזמן הפסקת האש הסוללה עודנה דרוכה ומוכנה לפעילות. "גם עכשיו אנחנו לומדים על האויב, על צורת עבודתו וממשיכים להתכונן כל הזמן", הבהיר רס"ן קוגניצקי. "לנו אין הפסקת אש – הסוללה שלי פרוסה ומוכנה. בכל הפסקות האש הקודמות ההפסקות הופרו ואנחנו נישאר מוכנים עוד הרבה זמן ונמשיך להתכונן תוך כדי לתרחישים קיצוניים".

גם מפקד פלגת השיגור בסוללה, סג"ם דון לשם, התייחס לפעילותם במבצע והוסיף כי "שום דבר לא הפתיע אותנו בלחימה. גם ב'עמוד ענן' הייתי בסוללת כיפת ברזל באשקלון, ומאז התכוננו לכל התרחישים ולתרחישים מורכבים אף יותר בכל החזיתות".

במבצע הזה, הרגישו לוחמי כיפת ברזל כי הם מגנים על הבית. "האחריות היא גדולה. קל לי מאוד להתחבר למשימה כי רואים על מה מגנים, רואים את האזרחים ואת הבתים", שיתף סג"ם לשם. "אנחנו משתפרים על כל יירוט בזמן מבצע ולומדים מההסלמות וגם משגרה. המערכת היא לא אוטומטית ויש אנשים שיושבים 24 שעות ביממה מאחורי מסכים ומגבשים את ההחלטות – כשהמטרה היא להגן על האזרחים".

"אחרי יירוט אנחנו חושבים איפה זה היה פוגע ומה היו יכולות להיות ההשלכות", סיפר מיירט בסוללה,  סמל דין יהושע. "מרגישים הרבה אחריות בתפקיד, אנחנו אחראיים על יירוט מטרות שמכוונות למרכז המדינה. לא קל לקחת כזאת אחריות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.