בג"ץ דחה את ההחלטה בעניין פתיחת המרכולים

בגץ דחה את ההחלטה בעניין פתיחת המרכולים בתל אביב בשבת, השופטים כתבו כי ״ראויה השבת שעניינה יידון וילובן כשכלל העמדות לפני בית המשפט״

מפתיע: בגץ דחה את ההחלטה בעניין פתיחת המרכולים בתל אביב בשבת, ״ראויה השבת שעניינה יידון וילובן כשכלל העמדות לפני בית המשפט״ כתבו השופטים בהחלטה.

כזכור, לפני כמה שבועות התעורר הדיון סביב פתיחת מרכולים בשבת בשל גרירת הרגליים של משרד הפנים בנושא, עד שבגץ נאלץ להכריע בעניין, במערכת הפוליטית החרדית החלו לקדם הצעת חוק שתעקוף את החלטה הקודמת של בית המשפט לאפשר פתיחת מרכולים בשבת בתל אביב.

הפוליטיקאים החרדים העריכו כי כל החלטה תגיע למבוי סתום במישור המשפטי שם אין אפשרות לפעול בכיוונים פוליטיים. ההערכה היתה שבגץ יתיר באופן גורף פתיחת מרכולים בשבת אלא שהיום אמרו השופטים כי ״אין צורך להכביר במילים במעמדה של השבת בעולם היהודי״ ולכן מן הראוי לדון בנושא וללבן אותו כאשר כלל העמדות מוצגות בפני בית המשפט. עוד כתבו השופטים כי ההחלטה שתתקבל בדיו הבא יחול על פסק הדין כולו והשופטים יחליטו כטוב בעיניהם.

חשוב לציין כי מדובר רק בדחיית ההחלטה וייתכן מאוד שבדיון הקרוב בית המשפט יכריע כי אכן אפשר לפתוח מרכולים בשבת, אך אין חולק כי עצם הדחייה מעידה על כך שבגץ לא מקל ראש בעת שהשופטים באים להכריע בנושא המהותי ביותר ביהדות כמו השבת.

שר הפנים אריה דרעי שספג הרבה ביקורות על גרירת הרגליים בנושא, ברך את ההחלטה ואמר                        ״אני שמח שבית המשפט העליון נעתר לבקשתי והורה לקיום דיון חוזר בסוגיה זו. מדובר בהחלטה משמעותית של בג״צ בסוגיה חשובה זו וביחסי דת ומדינה.

״כפי שטענתי לאורך כל הדרך, החלטה בנושא כה מהותי מבחינה יהודית וסוציאלית, שיש לה השפעה רחבת היקף על אלפי אזרחים ביום המנוחה, חייבת להתקבל בהרכב מורחב, תוך שמיעת כלל הנימוקים.

״אני משוכנע כי בדיון החוזר בבג״צ, לאחר שקיבלתי היתר להציג את עמדתי בנפרד, אציג את הנימוקים הנרחבים כפי שגובשו על ידי צוות משרדי. אני מקווה לשכנע את השופטים כי הדבר הנכון הוא להותיר את הסטטוס קוו על כנו ולא לפגוע בקדושת השבת ובחוק שעות עבודה ומנוחה״.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.