מפתיע: גדולי ישראל במכתב לנשיא תוניס

הגר"ח קניבסקי והגר"ג אדלשטיין פנו במכתב מיוחד לנשיא תוניס שנמסר אליו בעת ביקור רבנים במדינה: "שמור על בתי העלמין ועל יהודי המדינה"

משלחת של כ-15 רבנים מרחבי אירופה וגם מישראל הגיעה השבוע לסיור בתוניס.

הרבנים חיזקו את הקהילה היהודית במקום, שמונה מאות משפחות יהודיות, וביקרו ברובע היהודי שבאי ג'רבה, בו מתגוררים רוב הציבור היהודי השומר תורה ומצוות. הרבנים הגיעו לחזק אותם וגם את רב האי הותיק, הרב חיים ביתן.

הנדיב ואיש העסקים ר' צבי עמר, שהתלווה גם כן לסיור, הסביר לרבנים על המשמעות של היהדות בתוניס, וסיפר לנוכחים איך השלטון המוסלמי שומר על היהודים המקומיים ועל כך שיש תמיד אבטחה בכל האזור היהודי. בדבריו גם סיפר כיצד תושבי האי ג'רבה ניצלו בנס מהשואה.

במהלך הביקור, הרבנים העבירו לנשיא תוניס מכתב מיוחד ממרנן הגאונים רבי חיים קנייבסקי ורבי גרשון אדלשטיין, בו ביקשו גדולי ישראל לחזק אותו על הדאגה שלו לציבור היהודי.

וכך לשון המכתב:

"לכבוד נשיא תוניס הנכבד, מר אל באג׳י קאיד א-סבסי יר״ה

"קהילת יהודי תוניס הינה קהילה עתיקה וחשובה בין קהילות ישראל, וממשלתכם שמשמשת לה אכסניה הינה ממשלת חסד הנוהגת ביד רחבה במידת הכנסת אורחים ליהודים הידועים כאזרחים נאמנים, ומאפשרת להם לחיות על פי אמונתנו ולשמור תורתנו ומצוותיה. ובודאי ממשלת מדינתו תמשיך לשמור גם בעתיד על המוסדות היהודיים על בתי כנסת ועל בתי העלמין ועל בטחון יהודי מדינתכם כפי שאכן נהגתם עד היום.

"ועתה משהגיעו הרבנים להשמיע במעונכם את קול יעקב, תפילתנו שהעושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.