מפתיע: חילופי מסרים חשאיים בין איראן לישראל

דיווח בסעודיה: נציגי ישראל ואיראן שהו יחד במלון בעמאן, ו"הושגו הבנות למניעת נוכחות איראנית בתמרון של אסד בגולן הסורי"

מגעים עקיפים נערכים לאחרונה בין ישראל לאיראן, כך דיווח אתמול האתר הסעודי "אל אילאף". לפי הדיווח, המגעים נערכו בתיווך ירדני.

הרקע למגעים הוא תמרון גדול שמתכנן צבא אסד בימים הקרובים נגד המורדים באזור דרעא וקונייטרה בדרום הגולן. הסוגיה שמונחת כעת על השולחן: האם כוחות איראנים או שותפיהם מחיזבאללה או ממיליציות שיעיות אחרות ישתתפו במבצע. בירדן הבהירו לסורים ולבעלי בריתם הרוסים, כי לא יאפשרו לגורמים שיעיים לפעול בסמוך לגבול המשותף לסוריה וירדן. עוד הדגישו כי פעולה צבאית שתכלול שיתוף של גורמים שיעים עלולה להביא לעימות צבאי בין איראן לישראל.

בעבר אמרה ישראל כי לא תסבול נוכחות איראנית בגבול  הגולן. על פי "אל אילאף", העבירו האיראנים באמצעות מתווכים מסר לישראל ולפיו הם אינם פועלים וגם לא יפעלו באזור דרום-מזרח סוריה סמוך לגבול עם ירדן.

לצורך השגת ההבנות נערך ביום שישי במלון בעמאן, בתיווך ירדני, סבב פגישות עקיף שבו השתתפו השגריר האיראני בירדן ובכירים איראנים נוספים, ומנגד גורמים ביטחוניים ישראליים.

בכיר ירדני, שהשתתף בתיווך, אמר לאתר הסעודי: "בתוך מספר שעות הצלחנו להגיע להבנות עם כל הגורמים הפועלים באזור  – בעיקר ישראל ואיראן – כי רק הצבא הסורי והצבא הירדני יהיו הכוחות שיתפרשו משני צידי הגבול בין סוריה לירדן. האיראנים אף העבירו ערבויות לכך שכוחותיהם לא יפעלו לצד  הצבא הסורי במתקפה. מנגד, ישראל הבהירה לסורים ובעיקר לאיראנים כי לא תאפשר פעילות של הכוחות האיראניים בדרום סוריה לצד הצבא הסורי במחוזות דרעא וקונייטרה – גם במחיר של הסלמה שתביא לעימות צבאי ישיר עם איראן".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.