מפתיע: סיון רהב נגד החייל היורה

אשת התקשורת בפוסט מעורר מחלוקת: "מכל הבחינות – חוקית, יהודית, מוסרית ואפילו סתם הסברתית – זה פשוט שגוי" {"צה"ל הוא לא כנופיה"}

סערת החייל שירה במחבל בחברון: אשת התקשורת סיוון רהב-מאיר מפרסמת הבוקר בעמוד הפייסבוק שלה פוסט בו היא מצדדת בעמדת הצבא ולא בעמדת החייל.

"השבוע פנה אליי נער בשאלה אישית בפייסבוק: "שלום, לפני כמה ימים נעצר חייל צה"ל שרק ניסה להציל את חייו ואת חיי האזרחיים במדינת ישראל. הוא נעצר בחשד לרצח והוא עצור עד למשפט. החלטנו לצאת להפגין עבורו וגם להכין סרטון תמיכה באותו חייל ורצינו לבקש ממך טובה קטנה. אם תוכלי לצלם את עצמך עם שלט שאומר 'לא מפקירים אח', או כל סרטון קצר אחר שבו את מביעה את תמיכתך. תודה מראש", פותחת רהב-מאיר את הפוסט.

בהמשך משתפת רהב-מאיר את תשובתה ואת המשך ההתדיינות ביניהם. "שלום לך ותודה וכל הכבוד על המעורבות והערנות, אבל לפי מיטב ידיעתי כמעט כל הפרטים אינם נכונים. החייל הגיע לאירוע אחרי שהמחבל היה מנוטרל, החליט לירות בו עצמאית והבהיל את כל הנוכחים. תחשוב על זה, הוא עוד היה עלול לפגוע בטעות גם בהם. המפקד שלו התלונן עליו מיידית, עוד לפני הפרסום של הסרטון של 'בצלם'. לדעתי זה אירוע חמור כי צה"ל הוא לא כנופיה אלא צבא מסודר שבו לא כל חייל מחליט עצמאית מתי לירות, גם אם הוא מאוד כועס וניצב מולו חלאה כמו המחבל הזה. יכול להיות שהתקשורת הגזימה ביחס שלה נגד החייל, ויכול להיות שהפוליטיקאים גינו אותו יותר מדיי ומהר מדיי, אבל עדיין – המעשה שלו כנראה לא היה מעשה נכון. הוא לא היה בסכנת חיים ולא הציל את עם ישראל, הוא גרם נזק לעם ישראל. אנחנו לא הורגים סתם (אפילו מחבלים מנוולים) גם כשלא מצלמים אותנו. כך שמכל הבחינות – חוקית, יהודית, מוסרית ואפילו סתם הסברתית – זה פשוט שגוי. אשמח לשמוע את דעתך ולשמוע שאולי השתכנעת מדבריי. בן כמה אתה, דרך אגב?".

בוידאו: שלב אחרי שלב – עדותו של החייל

וזו הייתה התשובה: "אני בן 16. אחשוב על זה. למיטב ידיעתי החייל חשש שהיה על המחבל מטען חבלה. אולי את צודקת אבל זה לא מצדיק את היחס אליו. שמעתי את אימא שלו בחדשות מתגעגעת לבן שלה ואנחנו מרגישים שאנחנו רוצים להראות לו תמיכה".

"החשד למטען עדיין נחקר, אין לי מושג", כתבתי, "אבל אני שבה ואומרת – הוא ממש לא רוצח, יש פה כנראה נסיבות מקלות, אבל הוא גם ממש לא גיבור. אני לא שופטת אותו כרגע, אבל גם לא עושה ממנו מנהיג. בוא נחכה. נראה לי שהרבה מהתמיכה בו בכלל נובעת מתסכול גדול מהתקשורת ומהפוליטיקאים, וגם מגל הטרור שנמשך בלי פתרון. נראה לי שיש הרבה גיבורים אמיתיים במערכה הזו שכדאי להשקיע בהם זמן ומאמץ. בכלל, העיסוק המוגזם בו, מימין ומשמאל, גם הוא קצת מטורף. לדעתי זה גורם לנו לשכוח שהעיקר – עם כל הכבוד לתקרית הבעייתית הזו – זה המאבק שלנו מול אויבינו. יצאנו מפרופורציה".

אחרי יומיים פניתי אליו שוב, מסקרנות, ושאלתי מה עם הסרטון. "ירדתי מזה", הוא ענה.

בסיום הפוסט היא מוסיפה בסוגריים: (*הקטע הזה נכתב לפני כחודש. מאז התפרסמו עוד שתי עובדות. הן לא משנות את המציאות, אבל נותנות עוד קצת הקשר: מפקד הגדוד של החייל הוא סא"ל דוד שפירא, שקיבל צל"ש על חיסול המחבל בפיגוע ב"מרכז הרב". האיש שיוביל את עצרת התמיכה בחייל הוא המצפן המוסרי אייל גולן)

יצוין כי הפוסט עורר סערה של ממש כאשר חלק מהגולשים מחו על הדברים תוך שהם כותבים לה "הפתעת אותנו לרעה", "אכזבת אותנו" וכיו"ב. מנגד זכתה רהב מאיר גם לתגובות אוהדות ומפרגנות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.