מצביעי שס ? ספרדים ? מזרחים ? שכחתם מאיפה באתם

איבדנו את זה לגמרי: אם אתם חרדים בני עדות המזרח, הטור הזה שאתם קוראים כרגע מיועד לכל אחד ואחת מכם, אם אתם ליטאים, חסידים וכל השאר – אתם מוזמנים להמשיך לקרוא וכמו שעשיתם במהלך השבוע האחרון, תוכלו להתענג על הנעשה אצל "אחיכם" הספרדים

שבוע עמוס ביותר עבר על המפלגות החרדיות, תחילה עוד עסקנו בעניין השבת שהעסיקה אותם רבות בסוף השבוע האחרון, אך מיד עם תחילת השבוע חבר הכנסת יגאל גואטה לו זו קדנציה ראשונה, תפס את הכותרות לאחר שעורר סערה עם דברים שאמר לרזי ברקאי בגלי צה"ל, ברקע נכנס לו חוק הגיוס שבוטל, מונופול הכשרות של הרבנות שבג"צ דאג לשים עליו חותמת, וכמובן הסאגה הגדולה עם הודעת התפטרותו לכאורה של גואטה, ללא ספק שבוע עמוס.

למרות שנמנעתי מלכתוב את הטור הפוליטי השבועי שלי במהלך ימי הפגרה, הפעם ללא ספק יש לי מה לומר על השבוע הסוער, אך בעקבות הפרשנות הרבה שלבטח שמעתם כולכם בעניינים הללו אשתדל להתמקד בעיקר, פרשת גואטה. ואם להתמקד עוד יותר אז ברצוני להתייחס לשורש הבעיה בגינוי העצום כלפי ח"כ גואטה משס שמגיע מתוך מגזר בני התורה הספרדי

אם נבדוק מה היה השיח ברחוב החרדי בפרשה שהסעירה את שס בימים האחרונים נקבל לרוב ביקורת רבה על דבריו של גואטה מהצד של בני התורה והאברכים החשובים, שלא חדלו מלזעוק "שומו שמים ורעדה הארץ, הייתכן כדבר הזה" כמובן שחוץ מבני התורה החשובים והאמיתיים, הצטרפו למסע גם אלפי נערי וואטספ וכותבי פוסטים ארוכים ברשת החברתית שהביעו זעזוע עמוק והסתייגות מדבריו של גואטה וקראו לו להתפטר.

שס נועדה לקרב לא להרחיק…

אלא שרוב ההשפעה על השיח שלהם מגיע מהרחוב הליטאי שמן הסתם יחד עם בני התורה הספרדים מזועזע מעצם הדברים של הח"כ, אך זה לא מסתכם בזה כי ההשפעה של שלהם הולכת וגדלה. אבל שנראה לי ששכחנו משהו אחד מעט חשוב, אם לא הכי חשוב, מפלגת שס נוסדה בשביל לקרב את האחר, העממי שקשה לו בלי חיזוק מהרב, מפלגת שס נולדה בשביל להחזיר את הבן הטועה שמחפש בית מחפש חיבוק ולא להרחיק אותו כפי שמצפים בני התורה שנעשה.

למפלגת שס יש עוד מצביעים, לא, לא פוטנציאלים, אלא מצביעים בפועל, ואלו הם הספרדים העממים והמסורתיים, המזרחיים שאצלם קבלת האחר ומידת הרחמים הם ערך עליון, מדובר על לפחות שני מנדטים ממה שמחזיקה המפלגה כעת, האג'נדה הפוליטית של שס תמיד הייתה לומר למסורתיים ששומרים שבת ומניחים תפילין שהאמונה היא מעל הכל, הרי שם המציאו את הפתגם הכובע לא קובע והמעיל לא מועיל אלא רק מה שיש בלב.

בואו ננתח…

אם ננתח את מצביעי שס מתקופת חייו של מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל, רוב מוחלט של 11 או 12 המנדטים היה מגיע מהקהל המסורתי חילוני, מהקהל המאמין והמקבל, אותם אברכים יראי השם היו קומץ שרובם הצביעו בכלל ליהדות התורה ולא לשס.

אם ננתח את מסע הפרסום של מפלגת שס בבחירות האחרונות נגיע לאותה הנקודה, שס באה לחזק לרדת לעם בפריפריה ולדעת להכיל את כל העדות ללא גזענות, את זה אף אחד אחר לא המציא מלבד יו"ר התנועה כיום אריה דרעי, אם כך אי אפשר לשקר את הציבור.

כעת לסערה עצמה…

ראשית, מיותר לציין שאתר 'אקטואליק' לקח חלק פעיל בסיקור הפרשה ואף חשף מספר התקדמויות בעניין, אך זהו תפקידו של גוף תקשורת להביא לציבור את שנעשה, מכאן ועד אישית על המקרה לגופו המרחק גדול.

עכשיו נתייחס לחבר הכנסת גואטה באופן אישי, ישבתי ושמעתי שוב ושוב את ההקלטה, אך לצערי הרב לא הבנתי על מה המהומה, ואם נקח את הראיון ונסכם אותו נקבל תמונה שונה משמצטייר. הראיון עצמו התבצע על האופן שבו איך יתכן שהוא (גואטה) כחרדי מקבל את בתו שבחרה ללכת לתחרות שירה בערוץ טלוויזיה, גואטה הסביר למראיין שמשפחה לא בוחרים וצריך לדעת לחבק גם כשלא מסכימים, ולראיה הביא את סיפור האחיין מקיבוץ גינוסר, כאשר מיד לאח"מ הוא אומר מפורשות שהתורה אסרה דבר כזה וקראה עליו תועבה, אך משפחה לא בוחרים.

כל חרדי שבא מבית מסורתי ולו קרובים לא חרדים מכיר היטב את הויכוחים על הדת והאמונה מבני משפחתו הרחוקים מהדת, אך משפחה לא בוחרים וכמובן גם לא תומכים בעמדותיהם, זה מה שעשה יגאל גואטה הוא חיבק את האחר אך לא הראה לו שהוא תומך בו כי הוא באמת לא, וע"כ אין לו מה להתנצל או להבהיר, אך כמובן אני לא דעת תורה ואפי' לא קרוב לזה, אך הדבר המדהים הוא שדעת התןרה של שס האמיתית עדיין לא התבטאה בציבור ופרשנויות ועדויות יש בשפע, תניחו לו…

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. שכחת שהוא סידר ל"גברים" רב שיחתן אותם וזה אסור מדאוריתא

  לא מדובשיך ולא מעוקציך

  והוא עדיין מלכלך בתקשורת על ש"ס |
  הגב
 2. לכותב אין לך זכות דיבור כלל

  אדם שעובר מצד לצד רק בגלל כסף אין ערך למילה שלו ודי למבין

  ספרדי |
  הגב
 3. בני תורה

  תקשיבו טוב בתחילת ש"ס היינו צריכים כל אדם שיצביע בעדנו היום יש מספיק גרעין קשה לש"ס אבל ואבל גדול רק אם נתאחד קחו למשל את העדה התימנית שומעים להרב אמנון יצחק העדה התוניסאית לרב מזוז ההודים למשל בפעם האחרונה לא בחרו ש"ס אני אומר מתוך ידיעה המסקנה אם לא נתאחד הלך עלינו

  אבי |
  הגב
 4. ממש לא הבנת על מה צריכה להיות המהומה

  עניין הראיון הוא שולי בכל הסיפור, עיקר הבעיה היא המהות,
  איך ייתכן שהוא הולך לחתונה של תועבה ולא מתבייש לקחת את כל המשפחה,
  גם בתור חילוני הוא היה צריך להדיר עצמו משם, חתונה כזו זו לא כמו חרדי שהתחתן עם חילונית ואפילו לא כמו חתונת התבוללות עם כל החומרה, בחתונה כזו יש אמירה בדיוק כמו במצעד הגאווה שבירושלים, רק בגלל זה הוא היה צריך להדיר רגליו משם גם אם זה היה הבן שלו.

  אשר |
  הגב