מצב חירום – מאות מתנדבים בשרותי ההצלה נותקו מקריאות החירום של מד"א

מד"א מחדשת את מאבקה בארגוני ההצלה.
הנהלת מד"א ניתקה, בשבוע שעבר, מאות אנשי רפואה מתנדבים מארגון "איחוד הצלה" ממכשירי הקשר שבאמצעותם קיבלו כונני הרפואה קריאות על מקרי חירום רפואיים. ניתוק אנשי "איחוד הצלה" ממכשירי הקשר, נעשה בניגוד להנחיית משרד הבריאות בעניין זה וב"איחוד הצלה" מתייחסים לעניין בזעזוע ואומרים כי מדובר בעניין של זמן עד שהדבר יביא למותם של אזרחים.

בשנת 2011 ביצע מד"א, מהלך דומה במסגרתו חסם את המידע על קריאות חירום ממאות מתנדבי ארגוני ההצלה. בעקבות המקרה דרשה הנהלת משרד הבריאות לחבר בחזרה את אנשי הרפואה המתנדבים לרשתות המידע ומשרד הבריאות ועדת בדיקה בראשות הד"ר בעז תדמור על מנת שתבחן את הגדרת הסמכויות ואת שיתוף הפעולה בין הגופים האחראים על מקרי החירום הרפואיים.

ביום חמישי שעבר, בעקבות חסימת המידע מהמתנדבים, פנתה הנהלת "איחוד הצלה" במכתב דחוף לשרת הבריאות יעל גרמן: "אני מבקש את התערבותך הדחופה בעניין שלהלן שעלול לעלות בתוך מספר שעות או ימים בחיי אדם", כתב יו"ר "איחוד הצלה" זאב קשש לשרה גרמן. "בשבועות האחרונים מד"א פועל באופן שיטתי כדי למנוע העברת מידע לכונני רפואת החירום של 'איחוד הצלה' זאת בניגוד מפורש להנחיית משרד הבריאות. פעילות זו של מד"א למניעת העברת המידע הגיעה בימים האחרונים לשיאה. מזה מספר שבועות פועל מד"א להחלפת מכשיר הביפר והמירס שנמצאים ברשות כונני רפואת חירום. תחת איצטלה טכנולוגית, מד"א מנצל את התהליך כדי למנוע מידע מאנשי הרפואה המתנדבים ב'איחוד הצלה', ביניהם רופאים, פרמדיקים וחובשים שיכולים להציל חיים במקרה הצורך".
"אין זה מתקבל על הדעת שמד"א יחזיק את המידע על אדם שנחנק או שמדמם למוות בידיו ויעביר אותו רק למי שלובש את סמליו", טוען במכתבו קשש לגרמן. "ואלו שלא לובשים את סמליו על אף ששנים הם מצילים חיים יפסיקו לקבל את המידע של פיקוח נפש רק בגלל שמתנדבים בארגון אחר שמוכר על ידי משרד הבריאות והרשויות בישראל. מדובר פה על פיקוח נפש ממש ועל 'לא תעמוד על דם רעך'!".

קשש הוסיף וכתב כי "מתנדבי 'איחוד הצלה', המתנדבים במשך שנים רבות במקביל גם במד"א, שמכשיר המירס או הביפר נלקחו מהם לצורך "שדרוג", לא מקבלים במקומם מכשירים חלופיים. חלקם גילו השבוע כי המכשירים פשוט נותקו מהרשת ולא ניתן לקבל באמצעותם מידע".

ב"איחוד הצלה" אומרים כי בשנת 2012 התחייב מנכ"ל מד"א אלי בין, בפני מנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' רוני גמזו לאסור על הנהלת מד"א לנתק מכשירי זימונית של מתנדבים הפעילים בארגונים נוספים. ולמרות התחייבות המנכ"ל בין, הם ממשיכים לנתקם מרשתות המידע והחירום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.