מצוקת הדיור: המאבק של אשר למען בניית מעונות

ח"כ יעקב אשר בועדת העבודה והרווחה: יש להשתמש בעודפי התקציב של בניית מעונות לצורך מימון שכירת דירות בהן יוקמו מעונות

ח"כ יעקב אשר בועדת העבודה והרווחה: יש להשתמש בעודפי התקציב של בניית מעונות לצורך מימון שכירת דירות בהן יוקמו מעונות.

שר העבודה והרווחה חיים כץ השתתף בדיון בוועדת העבודה והרווחה במסגרתו דווח על תוכניות העבודה של משרדו.

ח"כ אשר שיבח בתחילת הדיון את פעילותו של שר הרווחה בהגדלת וניצול מיטבי של התקציבים לבניית מעונות ברחבי הארץ והשיפור הקיים בתחום מול המצוקה הגדולה שהיתה בשנים קודמות אך ציין למרות הפעילות הנמרצת עדיין יש חוסר במעונות ויש צורך ואפשרות לפתור זאת וציין את ההצעה שלו למשרד הרווחה להגדיל את מספר הילדים במשפחתונים מחמישה ילדים לשישה ,זה יתן פתרון באופן מידי לכ-4000 פעוטות המחכים בימים אלה ברשימות המתנה.

שר הרווחה חיים כץ הגיב כי בימים אלו הצוות המקצועי במשרדו בוחן את הרעיון באופן מעשי.

במהלך הדיון טען השר כץ שבמגזר הערבי ובמגזר החרדי לא ממשים את כל תקציבי הבינוי למעונות וכתוצאה מכך נאלץ משרדו להחזיר תקציב זה לאוצר.

לדבריו תקציב המעונות של המשרד מחולק באופן קשיח: 25% לערבים, 15% לחרדים, 15% לפריפריה ו-45% לשאר האוכלוסייה. לדבריו, "החרדים והערבים לא ממשים את הפוטנציאל למרות שלא מבקשים מהם מאצ'ינג (השתתפות של הרשויות) "האוצר לא נותן לי להסיט את הכסף לפריפריה או למגזר הכללי ובסוף השנה אני נאלץ להחזיר את הכסף", התלונן כץ.

ח'כ אשר הגיב לדברי השר כץ ואמר כי ברוב הערים והשכונות החרדיות הצפופות אין קרקע ציבורית זמינה לבנית מבנים חדשים למעונות ,זאת מציאות שהדרך היחידה בכדי לפתור אותה היא להסב את עודפי תקציב הבניה לסיוע בשכירות ארוכת טווח למפעילי המעונות שיוכלו לשכור דירות ובתים פרטיים ולהקים בהם מעונות יום לילדים וכך להתגבר על המצוקה הקיימת בערים והשכונות הצפופות.

שר הרווחה הגיב כי מדובר בהצעה שראויה להיבחן באופן מעשי ויש להגיע להסכמה עם האוצר.

ח"כ עבד אל-חכים חאג' יחיא מהרשימה הערבית המשותפת הטיל את האשמה על הממשלה שאינה מאשרת את תוכניות המתאר ולכן לא ניתן לבנות מעונות. "אתה לא מאשר תוכניות בנייה, אני לא עבריין ולא אבנה ללא היתר". לטענת חאג' יחיא תוכנית החומש לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי של הממשלה היא רמאות כיוון שיש תקציב אבל בעיות מונעות לממש אותו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.