מצמרר: תיעוד חדש מליל הבדולח

אלישבע אביטל, תושבת ארה"ב חשפה בעמוד הטוויטר שלה תיעוד חדש מליל הבדולח בגרמניה. את התיעוד צילמו חיילים נאצים

80 שנה לציון ליל הבדולח בו הנאצים הארורים הציתו ושרפו את בית הכנסת היהודים, אלישבע אביטל, תושבת ארה"ב חשפה בעמוד הטוויטר שלה תיעוד חדש מליל הבדולח בגרמניה. את התיעוד השיגה לאחר פטירתו של סביה שלחם במלחמת העולם השנייה בצבא ארה"ב כנגד הנאצים.

"היום הוא יום השנה של ליל הבדולח, הנה סיפור אישי, סבי נלחם במלחמת העולם השנייה, הוא מעולם לא דיבר על זה, אז לא ידענו הרבה על השנים שלו בשירות, אבל בהתבסס על המדליות שהיו על המדים שלו, אנחנו חושבים שהוא עשה משהו במודיעין".

"בעמודים הראשונים של האלבום, ישנן תמונות של בתים יהודיים עם אנשים בגלימות ופיג'מה, כמה מהם מדממים. בהמשך העמודים באלבום נראים מספר נאצים שגנבו ספרי קודש, שמאוחר יותר הועלו את הספרים באש", כותבת אביטל.

"החלק הבא הוא כמו מכה חזקה בבטן", מוסיפה אלישבע, "הם נכנסים לבית כנסת, ועברו על הכל, אפשר לראות טליתות פזורים בכל מקום".

"ואז הם מגיעים אל ארון הקודש, הם פותחים אותו כדי לגנוב את הכסף, הם שורפים את ספרי התורה, בנקודה הזו אני כבר מרגישה דמעות בעיניי", היא כותבת.

אלישבע מתארת עוד כי "בשלב הבא של התמונות, הנאצים שופכים דלק, ומציתים את בית הכנסת, מעולם לא ראיתי תמונות של בית כנסת עם האש מבפנים".

אביטל חושפת עוד כי כי מדובר בתמונות רשמיות של צלמים נאציים שכן תאריך התמונות 10.11.1938, תאריך ליל הבדולח.

בתיעוד נראים חיילים גרמנים כשהם שופכים דלק ומציתים את בתי הכנסת בעיר נירנברג.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. איפה כל התשמישי קדושה שהם גזלו החיות הללו ימ"ש?

    מלבד הכספים והרכוש היהודי האדיר שהנאצים ימ"ש גזלו מהיהודים אותם הם רצחו.. הם גזלו גם המון יודאיקה ס"ת ספרים עתיקים ושמישי קדושה היכן כל הרכוש היהודי בעל הערך האדיר?

    ניצול שואה |
    הגב