מצרים: בוקה ומבולקה – 3 מיליון מפגינים ברחובות

שנה בלבד לאחר שנבחר לנשיאות מצרים, מוחמד מורסי הספיק להשניא את עצמו מספיק כדי שמארגני "הפגנת המיליונים" יגיעו למספרים המיוחלים: על פי הערכות בצבא מצרים, 3 מיליון מצרים יצאו אמש לרחובות, ורק בכיכר תחריר נרשמו לפחות מיליון מפגינים.
בה בעת, לקראת שעות הערב החלו גם העימותים. בתחריר פרצו התנגשויות בין מתנגדי מורסי לבין תומכיו, ולפחות 170 איש פונו לבתי החולים בבירה המצרית. שלושה מפגינים נהרגו בהפגנה באסיוט ומפגין נוסף מצא את מותו בהפגנה בבני סואף.
בהפגנות אחרות בערים מנסורה, מנוף, טנטה, מהלה, סואץ, זגאזיג, אלכסנדריה ופורט סעיד נפצעו מאות אזרחים ואנשי ביטחון.
סניפים ומשרדים של תנועת האחים המוסלמים בקהיר ובערים נוספות נפרצו, נבזזו והועלו באש תוך כדי קריאות של ההמונים "העם רוצה להפיל את המשטר", "מורסי, תסתלק לפני שנגיע אליך!" ו"סופך יהיה בכלא עם מובארק". תומכיו של מורסי ירו אש חיה לעבר קבוצת מתנגדים שפרצו למשרדי התנועה בשכונת אל־מוקאטם בקהיר. בכירי האחים המוסלמים באלכסנדריה נמלטו מבתיהם לאחר שהמון זועם ניסה לפרוץ פנימה.
בעוד ההמונים נוהרים אל תחריר, חגו מעל לכיכר מסוקים של חיל האוויר המצרי והתקבלו בקול תשואות. מאות אנשי ביטחון הוצבו גם סביב אולפני הטלוויזיה והרדיו הממלכתיים בבירה בשל החשש כי מפגינים ינסו לפרוץ לאולפנים ולהשתלט על השידורים.
אבטחה כבדה הוצבה גם במתחם ארמון הנשיאות אל־איתיחאדיה בקהיר, שם נאספו אלה מול אלה רבבות מתומכיו וממתנגדיו של מורסי. במהלך הלילה עברו חלק מהתומכים מעין מסדרים, שבהם נשבעו להגן על הנשיא "למען קידוש השם" ובשעות היום נראו חמושים באלות ובכלי נשק מאולתרים. "אם תהיה בגידה, אנחנו נהיה כאן", אמר אחמד עבד אל־עזיז (38), איש האחים המוסלמים שניצב ליד הארמון, והוסיף שאינו סומך על המשטרה. הסיבה: בימים האחרונים נמצאת המשטרה במרד כמעט בלתי־מוסתר נגד מורסי ואף נרשמו מקרים שבהם שוטרים הצטרפו למפגינים.

"הצבא ערוך ומוכן"

גורם בכיר בצבא המצרי מתח ביקורת חריפה על אופן ניהול המשבר על ידי מורסי ושר ההגנה עבד אל־פתח א־סיסי. "הצבא ערוך ומוכן לכל תרחיש מכיוון שהמשטרה כלל לא מתפקדת ורבים מהשוטרים אינם מתעסקים בשיטור אלא הצטרפו למפגינים", אמר לאל־ערבייה, "מי שנמצא ברחובות ומאבטח את האזרחים הם כוחות לא חמושים של מערכת הביטחון והצבא. כמה הגנה ותחושת ביטחון הם כבר יכולים לתת למיליוני אזרחים מודאגים? כרגע ראשי מערכת הצבא יושבים על הגדר וממתינים. אם תהיה סכנה למיליוני המפגינים ברחובות ולעשרות המיליונים שלא יצאו לרחובות ומביטים בחשש אל העתיד, הצבא יהיה חייב לתפוס שליטה. אסור שהמצב ימשיך להידרדר ושמצרים תישאב לאנרכיה. אם התרחיש הזה אכן יתממש, הצבא ייקח פיקוד כפי שהיה עם מובארק מכיוון שביטחון האזרחים והאומה נמצא בעדיפות עליונה – לא ניתן שבמצרים תפרוץ מלחמת אחים".

מורסי במתקן מאובטח

ומה עם מורסי עצמו? בראיון בלעדי ל"גרדיאן" הבריטי הבהיר הנשיא כי אין בכוונתו להתפטר בשום אופן וכי מתנגדיו ייאלצו להמתין עד הבחירות בעוד שלוש שנים. "גם אם נחליף נשיא נבחר, תמיד יימצאו אנשים שיתנגדו גם למחליפו, ושבוע או חודש לאחר מכן יקראו להדחתו", אמר. לדברי מורסי, השנה הראשונה לכהונתו "היתה קשה מאוד וכמוה יהיו גם השנים הבאות". מהראיון היה אפשר גם להבין על קצר בתקשורת בין מורסי לבין שר ההגנה א־סיסי. בשבוע שעבר הצהיר השר כי הצבא יתערב "אם מצרים תגלוש לעימותים, לפשע, להאשמות בבגידה, לקריסת מוסדות המדינה ולמתח בין־עדתי", ומתברר שההצהרה לא נעשתה על דעת הנשיא. עם זאת, כשנשאל מורסי אם הוא בטוח שהצבא לא יתערב אם המדינה תידרדר, חרץ: "מאוד".
אתמול במהלך היום עקבו מורסי וא־סיסי אחרי המשבר מחדר מצב מיוחד בארמון אל־קובה, אולם בשעות הערב נפוצו דיווחים שלפיהם הוחזר הנשיא למטה של משמר הנשיאות מחשש לביטחונו. אמש היה נראה שמורסי מתחיל לאבד את התמיכה של גדול פוסקי ההלכה בעולם הסוני, השייח' יוסוף אל־קרדאווי. אתמול אמר השייח': "אם מורסי ימשיך בסירובו להקשיב לקולות העם, אני הראשון שימרוד בו. גם הנשיא הוא בן אדם ובני אדם טועים. עלינו לבדוק היטב את התנהלותו של הנשיא ואם הוא יתבקש לתת הסברים לעם, הוא יעשה זאת ואם לא – נדאג לבוא איתו חשבון".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.