"מקבלים החלטות בלי לשאול את הרבנים הראשיים"

רבה של העיר באר שבע הרב יהודה דרעי מגיב למשבר הפוליטי בנושא השבת, על רפורמת הכשרות של הרבנות וגם על האירוע שמתקיים בעירו "דברים יכלו להראות אחרת לו היו מתייעצים עם הרבנים"

הרב יהודה דרעי רבה של באר שבע, נשמע כבר בעבר כאשר הוא מעביר ביקורת על הוועדה שהוקמה ברבנות הראשית לבדיקת ההתנהלות בנושא הכשרות ולעצם מסקנותיה, לביקורת מסוג זה שמגיעה מאישיות תורנית במעמד כזה ישנו משקל לא פשוט ,כמוהו כקריאת תיגר על הרבנים הראשיים לישראל לכאורה.

על ביקורת זו אומר הבוקר (חמישי) הרב דרעי: "אין כאן משהו נגד הרבנות. אני מנסה ללכד את כל רבני הערים סביב הרבנות. לכן כל מה שאני פועל זה פשוט לתקן ולהביע דעה בשם כל הרבנים , כולם מאוחדים שיש כמה דברים שלא התנהלו נכון בוועדה".

הרב דרעי ביקש לפרט את התנגדותו למהלך של הוועדה, ואמר כי מבחינתו לא יוצרים משהו חדש כאשר הדבר הישן עובד ובטח שלא בהיעדר רבני עיר, "אני בכלל נגד כל הרעיון של ביטויים כמו רפורמה, מהפכות ופיילוט. לפני שעושים קולות וברקים, יש מתווה שנכתב לפני שנים, למה לא לקחו אותו ושינו אותו ? מתכנסת וועדה, ביניהם רב עיר אחד, אבל לא ייתכן שבנושא כ"כ מהותי לרבנות בישראל , לא משתתפים שם רבני עיר ".

אך הדגיש שאין הוא קורא תיגר על הרבנים הראשיים אך בכל דבריו בנושא זה ניתן היה להבין שהוא בהחלט מרכז כוח רבני גדול שעומד מאחוריו בהסתמך על דבריו למראיינים :" אני לא איש מלחמה ולא מאמין בכל הדברים האלה, בסך הכל אומר שאילו היו שומעים את הרבנים , הדו"ח הזה היה נשמע אחרת".

הרב התייחס גם למהומה שמתחוללת סביב מתווה הכותל, לטענתו, היה צריך לפנות בעניין חשוב זה לרבנים הראשיים לישראל שכן הם אלו שאמונים על מקום קדוש זה, לא הממשלה ולא המפלגות החרדיות, במילים אחרות, לא מדובר כאן במחלוקת פוליטית כי אם בענייני קדושה, בהם קביעת הרבנות הראשית היא המחייבת על פי חוק" אם היו פונים לרבנים הראשיים בשאלה זו הכל היה נראה אחרת שכן הכותל הוא בית כנסת לכל דבר והאחריות על מקום קדוש הוא של הרבנות הראשית.

מה אנחנו מלינים כלפי הממשלה, כלפי המפלגות החרדיות , למה קיבלתם החלטה בלי שאף אחד טרח לבוא להתייעץ עם הרבנים הראשים, אילו הדברים היו נעשים אחרת, היינו נמנעים מזה. העמדה של הרבנות ברורה. הכותל הוא בית כנסת לכל דבר ועניין. לא ייתכן שייכנסו שם הממסד ויגידו פה צריך לעשות עזרה מעורבת. זה בית כנסת לכל דבר ועניין . אני רק מלין דבר אחד, אם מלכתחילה הרבנות הייתה מובילה את המאבק הזה, הדברים היו נראים אחרת".

לגבי המצעד שאמור להתקיים בעירו סיפר הרב שזהו עוד הרע במיעוטו, שכן בזכות התערבותו הצליחו לדאוג לכך שהמצעד יעבור למקום שולי בעירו ולא מרכזי.

"הצלחנו לשנות ברגע האחרון את המתווה והמשטרה חזרה בו. ביהמ"ש העליון דחה את העתירה שלהם וכפה עליהם לקבל את אותו המתווה, הם קיבלו את אותו מתווה שהם דחו שנה שעברה. השנה הזו טובה יותר מכל השנים. בכל שנה היה מופע ותהלוכה. רק אף אחד לא דיבר. המתווה שלהם שולי ומלווה בתנאים ברורים. מאמין שהמשטרה תעמוד בהטחות עד הפרט האחרון".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.