מקורבי הרב מאזוז דוחים את צעדי הפיוס: "מהלך יחצני ללא נכונות למעשים"

צעדי הפיוס עליהם הצהירו מקורבי הראשון לציון מוצג בכלי תקשורת שונים כהישג משמעותי ואפילו היסטורי לשר דרעי ולאנשי הרב יוסף, ככלת הכל, לראשונה מאז הבחירות לפני שנה וחצי ישנם צעדי פיוס משמעותיים בשטח. אך מקורבי הרב מאזוז מתייחסים למהלך כתרגיל יחצני: "מדובר בתרגיל שנועד להפריד ביננו לרב עמאר. מילים ריקות ללא שום נכונות לצעדים מעשיים"

צעדי הפיוס עליהם הצהירו מקורבי הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, מוצג בכלי תקשורת שונים כהישג משמעותי ואפילו היסטורי לשר דרעי ולאנשי הרב יוסף, ככלת הכל, לראשונה מאז הבחירות לפני שנה וחצי ישנם צעדי פיוס משמעותיים בשטח.

אבל צריך להבין שהשנאה ההדדית בין המחנות והמתיחות בין המנהיגים שגרמה לאנשי ש"ס ללכת ראש בראש בקרב עקוב מדם עם אנשי 'יחד' ותלמידיו של הרב מאזוז, עדיין קיימת ולא תלך לשום מקום, כמוה גם תחושות התיעוב בין התנזים של דרעי לתלמידיו של הגאון רבי מאיר מאזוז מה שהביא בכל זאת את הרבנים להראות צעדים של קרבה והתחממות יחסים.

ש"ס נמצאת בשפל חסר תקדים. מבית דרעי מתמודד עם פלגים שמאתגרים אותו באופן מתמיד, ומחוץ איבד את המנהיג הכל יכול מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל. בש"ס מאמינים כי צעדי פיוס שיהיו מבוססים על הצהרות וקרבה בין המנהיגים הרוחניים ישקמו את התדמית של ש"ס שאיבדה אלפי מצביעים מהפריפריה ומעוזים נוספים.

(הרב מאזוז מסביר: "למה פתחנו את יחד)

למי שמכיר מקרוב את החברה החרדית־ספרדית, היה ברור כי מרגע פטירתו של הרב עובדיה יוסף קשה יהיה להשאיר את החברה הזו מלוכדת. "ש"ס מתמיד הייתה פדרציה של רבנים וקהילות, אבל כולם הצטופפו סביב גלימתו של הרב עובדיה", אומר ד"ר נסים ליאון מהמחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בר־אילן לאתר אנרג'י. "כעת מתגלות השכבות שמרכיבות את ש"ס, והן מתארגנות מחדש".

הרב מאזוז, אומר ליאון, העריץ גם הוא את הרב עובדיה בתמימות, אך בלי להיות יס־מן. "כשהגיע לארץ הוא חשב בתחילה שאין עולם תורה ספרדי, ואז הוא פגש את הרב עובדיה, שהצליח לדבר גם עם תלמידי חכמים וגם עם אחרים. היכולת הזו ריתקה את הרב מאזוז. הוא ראה ברב עובדיה גדול הדור, ואף פעם לא יצא נגדו. בכל הזדמנות שש"ס הייתה צריכה את כוחו, הוא העניק לה אותו".

העיתונאי משה גלסנר צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בחצר הרב מאזוז מתייחסים בבוז לחיזורים. "מדובר בתרגיל שנועד להפריד ביננו לרב עמר. מילים ריקות ללא שום נכונות לצעדים מעשיים".

העיתונאי מני גירא-שורץ צייץ: "אי אפשר להגדיר את משלוח הספר מהרב יצחק יוסף לרב מאזוז כפיוס. אין ספק שהדלפתו ככזה, הוא צעד יחצני נהדר".

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הנחש דרעקי לא למד לקח וממשיך בקנוניות שלו, שולח את העבד שלו יצחק יוסף לעשות משחקים

  הפעם הרבה מהציבור שהצטערו לפני 16 שנה שנכנס לכלא ישמחו ויברכו ברוך שפטרנו…

  אבי |
  הגב
 2. כל הכבוד לאתר קוקר ואתר חרדים10, שלא לקחו מעטפות מהדרעון, לא משוחדים ממנו, וחושפים את האמת המרה.

  מרן הרב מאזוז |
  הגב
 3. מזעזע ומחריד, חצרו של ר' יצחק יוסף מצערים את מרן הרב מאזוז, מדברים כביכול על שלום מדומה, בו בזמן שכל כוונתם לכותרת בעיתון משפחה.

  לא הלך להם. 95% מהקוראים לא מאמינים, שהאיש שרודף אחר המחלוקת, פתאום ירדוף אחר השלום.

  ר' יצחק שבוע שעבר טירפד את הגעת אחיו דוד לרב מאזוז, הוא אמר לו שאם הוא ילך הוא ילחם בו מלחמת חורמא, והוא כבר לא אחיו.

  מרן הרב מאזוז |
  הגב
 4. בכיר בתנועת 'יחד' הגיב: "שלום עושים בין אויבים, אנחנו לא אויבים. עוד בטרם הייתה פגישה בין הרב דוד יוסף לרב מאזוז, כבר יצאה על זה הודעה לעיתונים. זו דרך? אדרבה, אנחנו מסכימים לעשות להסכם עודפים עם ש"ס בבחירות הבאות. ב'יחד' מביאים 4-5 מנדטים שלא יצביעו בחיים לש"ס".

  דרעי ישי

  לדבריו, "כשש"ס קמה לפני 30 שנה זה לא היה נגד יהדות התורה. זה היה להוסיף קולות".

  מרן הרב מאזוז |
  הגב
 5. מה עומד ברקע של הדיווחים על פיוס ותהליכים לשלום בעולם הספרדי?

  הנה הגירסה של תלמידי ראש ישיבת 'כיסא רחמים': בחודשים האחרונים החל הגר"מ מאזוז למסור שיעור שבועי בכל מוצ"ש, המשודר בתחנת הרדיו 'קול ברמה' וזוכה להאזנה גדולה. לדעת תלמידיו, הדבר חורה לראשי מפלגת ש"ס, שמבינים כי הצד השני צובר תאוצה.

  לפני מספר שבועות נעשה מהלך נוסף: שיעורו של ראש הישיבה משודר גם בבתי כנסת שונים ברחבי הארץ, מה שמביא לו תהודה נוספת. במקביל, מופץ השיעור בגיליון 'בית נאמן'. אחד מהתלמידים יודע לספר: "מישהו ממשפחתו של דרעי, ולא אציין מהי הקירבה ביניהם, דואג כל שבוע ששכן יעביר לו את החוברת. זה מרתק אותו, הוא אומר. זה רק קוריוז שמסביר למה הלחץ בש"ס".

  לטענת תלמידי הגר"מ מאזוז, הניסיון לצייר כביכול מתנהל מהלך של שלום הוא ציני. אחרי הכול, הם מסבירים, בין הגר"י יוסף להגר"מ מאזוז קיימת מתיחות הלכתית בלבד, מזה תקופה ארוכה. יש נושאים שבהם הם חלוקים.

  ובכל זאת, הם מציגים דוגמה לכבוד הגדול שהגר"מ מאזוז חולק על הגר"ע יוסף זצ"ל: הכול יודעים שהרב מאזוז חולק – כתב על כך עשרות עמודים – על נושא רבינו תם במוצ"ש. אולם למרות שדעתו ההלכתית שונה, התבטא ואמר שמשום שמפי קודשו של הרב עובדיה יוסף יצא שיש לשמור על זמן רבינו תם, ישיבת 'כיסא רחמים' שומרת על כך, וכן נוהגים תלמידי הישיבה.

  לדבריהם, בכל שבוע הרב דואג להביא ציטוטים מהרב עובדיה ומעניק כבוד גדול לספרים שלו.

  לדבריהם, שלום יוכל להתקיים רק אם ייפסקו המתקפות הללו. בנוסף, שלום בין 'תנועות יחד' לש"ס יוכל להתבסס רק אם שתי המפלגות ירוצו תחת מפלגת אם אחת, לפי המודל של יהדות התורה, כאשר לדגל התורה ואגודת ישראל יש מועצות גדולי תורה נפרדות ולכל מפלגה האידיאולוגיה שלה. עם זאת, רצים במאוחד בבחירות כדי להשיג את מקסימום הקולות.

  האם ש"ס בנויה להסכים למהלך כזה? ממש לא.

  "אז מה זה שלום אצלם?" – שואל אחד מתלמידי 'כיסא רחמים'. "לשלוח ספרים? הקדשות? להביא משלוחי מנות? נו, באמת…"

  אלי ישי מתתגעגעים אליך |
  הגב
 6. מכאן, לעובדות, כפי שמתאר אותן בן משפחתו של הגר"מ מאזוז. "ראשית, אזכיר לציבור שמדובר בספר שיצא לאור לפני כחודשיים. ואני שואל: מה כל-כך בער להביא אותו אתמול לראש הישיבה?"

  לדבריו, ביום רביעי בבוקר התקשר אחד מעוזריו של הגר"י יוסף אל אחד ממקורבי ראש הישיבה ושאל: האם הרב נח בצהריים? המקורב הבטיח לברר, אך חזר עם תשובה: "לא הצלחתי לברר".

  במקביל התקשר אברך תלמיד-חכם אל עוזרו האישי של הגר"מ מאזוז, כדי לשאול האם אפשר להגיע "עוד היום" ולהביא אל ראש הישיבה את הספר. העוזר הסביר בנימוס כי הרב עבר בבוקר טיפול, אינו חש בטוב, וכי הוא נח במיטתו.

  "איש מבני הבית לא נמצא בבית, הרב נח בחדר, אל תעיר אותו", כך ביקש. "אני עצמי", הבהיר, "נמצא בביתי שבאשדוד, אין טעם לנסוע לבני ברק רק בשביל זה. נחכה כמה ימים, הרב יחוש טוב יותר – ואז תבוא".

  בן המשפחה: "אלא שבעוד עוזרו של ראש הישיבה בטוח שבקשתו התמלאה והובנה, מתברר שלא כך חשבו המארגנים שבצד השני. התחושה שלי היא, שסגירת עיתון בו חפצו לפרסם את הכותרת, היא שהאיצה בהם להוכיח שהנה, השלום בפתח…

  "אם זה לא היה עצוב, זה היה מצחיק. מבינים מה קרה פה? ראש הישיבה לא חש בטוב, נח במיטתו, ובאים להפריע לו? הכול בשביל הודעה לתקשורת?…"

  לדבריו, "שלוש פעמים התקשר השליח אל העוזר. שוב ושוב. אולי בכל זאת? אבל העוזר התעקש: זה לא הזמן המתאים.

  "ואז מה קרה? לא תאמינו. למרות כל האזהרות, השליח התייצב בפתח ביתו של ראש הישיבה והחל לנקוש על דלת הבית. נקישות חוזרות ונשנות, שהצליחו להעיר את הרב משנתו. פשוט ניצלו את התמימות של השליח, שבאמת סבר שהוא עושה פה שליחות קדושה".

  יצחק יוסף

  על מה שקרה בדקות הקרובות, בהן הרב, שהתעורר משנתו, עמד בפתח, תוך שהוא מקבל את הספר וההקדשה, מבקש בן המשפחה לדלג.

  "אין גבול לחוצפה!" הוא רותח. "לדפוק בשעת צהריים, כשיודעים שהרב ישן, ואחרי שעבר טיפול ולא חש בטוב? לזה קוראים פיוס? אין כבוד לרבנים? הכול אפשר לעשות כדי לנטרל את איום אלי ישי?"

  עד כאן סיפורו של בן המשפחה.

  כסא רחמים |
  הגב