מקורות: "חסרים עוד למעלה מ-30 ימי גשם"

חברת המים הלאומית 'מקורות' ממשיכה להיערך במתכונת חירום על-אף ימי הגשם האחרונים, בהתאם להנחיית שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ ורשות המים

מ'מקורות' נמסר כי חסרים עדיין כ-30 ימי גשם משמעותיים אשר ישוו לכמויות המשקעים שירדו בחורף 2016/7, שגם הוא לא שפע במשקעים וכי רק בסוף חודש פברואר 2018 ידע משק המים להעריך את עומק המחסור במים.

נכון  להיום, הגרעון המצטבר במאגרי המים הטבעיים בישראל נמצא בשפל של 10 שנים. במאגרים חסרים למעלה ממיליארד מטר קוב מים (ביחס לקווים התפעוליים) נכון לסוף שנת 2017, ובהתאם לתחזיות המחסור צפוי לגדול ב-20% נוספים בשנת 2018.

אשתקד אף הגיעה צריכת המים הכוללת, המסופקת באמצעות ׳מקורות, לשיא דרמטי של כ-1,65 מיליארד קוב מים, כאשר גם ב-2016 נרשם ביקוש גבוה מאוד למים – קרוב ל-1.6 מיליארד קוב מים.

צריכת המים הכוללת בישראל הגיעה ליותר מ-1.5 מיליארד מטר קוב מים רק עוד פעמיים ב-30 השנים האחרונות- בשנת 1988 ובשנת 2007.

״הסבירות הגבוהה, שמגמת הביקוש למים תמשיך ותעלה אל מול הסבירות הגבוהה שהבצורת תמשיך, מחייבת את משק המים להיערך לאתגרי אספקה משמעותיים ולפיתוח מהיר של תשתיות מים חדשות".

גם בצריכת מי הקולחים לחקלאות נשברו אשתקד שיאים- הצריכה החקלאית המצטברת עמדה על 738.5 מיליון קוב מים, גידול משמעותי של 5.2% לעומת שנה קודמת. עלייה זו מחייבת פיתוח מואץ של תשתיות  קולחים על מנת לאפשר את ניודם מאזור לאזור.

הצריכה הביתית המצטברת הסתכמה אשתקד בכ-908 מיליון קוב מים, גידול של 16% ביחס לשנה הקודמת.

הגידול נבע מחודש דצמבר יבש במיוחד, שכמות המשקעים בו הגיעה למחצית מכמות המשקעים הממוצעת לחודש זה, בנוסף לחודשים אוקטובר ונובמבר שהיו יבשים גם הם.

ב׳מקורות׳ מביעים  דאגה שהעלייה בביקושים, לצד הגרעון במאגרי המים הטבעיים יפגע מיידית באזורים שבהם אספקת המים איננה מתבססת בעיקר על מערכת המים הארצית ומתאפיינים בתנופת בנייה והתרחבות.

האיום הגדול  ביותר על היכולת לעמוד בכול יעדי אספקת המים לשתייה הוא בגליל המערבי, שם מערכת אספקת המים הגיעה לקצה גבול היכולת שלה ולא תוכל לתת מענה להתיישבות החדשה באזור, במידה ולא יעובו תשתיות המים ויוקם מתקן התפלה.

כאמור, בחברה עברו לעבודה בנוהל בצורת וגובשה תוכנית חירום, שהועברה לשר האנרגיה והמים, ואשר כוללת פתרונות בטווח המיידי, הבינוני והארוך להתמודדות עם המצב בעלות ראשונית של כמיליארד ש״ח.

במופע הגשם האחרון ביצעה ׳מקורות׳ 10 גיחות לזריעת עננים מעל אגן ההיקוות של הכנרת ותפסה למעלה מ-2 מיליון מטר קוב מי שיטפונות במפעל שקמה, המיועדים כולם להחדרה לאקוויפר ובהמשך לצריכה ביתית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.