מקלב אמר במליאה על לפיד "מושחת" ולא נענש

ח"כ סתיו שפיר חשפה במהלך דיון בועדת האתיקה: ח"כ מקלב אמר במליאה על לפיד "מושחת" ולא נענש

חברת הכנסת סתיו שפיר מערערת על החלטת ועדת האתיקה "החלטה תמוהה – אכיפה בררנית ופסולה – להציג את ח"כ זוהר כ'מושחת' אינה התבטאות בלתי ראויה, אלא פשוט אמירת האמת".

חברת הכנסת סתיו שפיר הגישה הבוקר (ד') ערעור למליאת הכנסת אותו שלחה לח"כ יולי אדלשטיין, יושב ראש הכנסת וליועמ"ש הכנסת עו"ד אייל ינון.
בערעור מפרטת שפיר מספר רב של דוגמאות שבהן השתמשו חברי כנסת שונים בכינוי "מושחת" כלפי חברים אחרים במשכן ולא "זכו" לטיפול אותו השיתה ועדת האתיקה על שפיר עצמה. בנוסף כתבה שפיר ש " *כמי שמובילה את המאבק בוועדת הכספים לחשיפת תקציב המדינה, שלילת זכותה להשתתף בדיונים תקציביים בשבוע הקרוב ולפקח על התקציב מדיף ריח פוליטי, ופגיעה בזכות הציבור לייצוג בכנסת"*

שפיר כותבת בערעור כי "שההחלטה להטיל דווקא עליי סנקציה משמעתית היא תמוהה" ומפרטת "להמחשת הדברים הנחתי על שולחן הוועדה רשימת התבטאויות שכללו קריאת "מושחת" שהופנתה אישית לחבר כנסת. ואלו הם: ביום 26.12.17 כינה יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, את ח"כ יאיר לפיד "מושחת" בנאומו במליאה. ביום 22.11.17 כינה ח"כ סאלח סעד את ח"כ בצלאל סמוטריץ' "מושחת" בנאומו במליאה.ביום 22.11.17 כינה ח"כ סמוטריץ' את ח"כ סעד "מושחת" בנאומו במליאה. ביום 5.4.17 כינה ח"כ איימן עודה את ראש הממשלה, במהלך דיון במליאה, "מושחת". ביום 7.11.17 כינה ח"כ אורי מקלב את ח"כ יאיר לפיד" "מושחת" בנאומו במליאה. ביום 20.10.17 כינה ח"כ אביגדור ליברמן את ח"כ מיקי רוזנטל "חתיכת מושחת" בנאומו במליאה"

שפיר מתייחסת להחלטת ועדת האתיקה בערעור ומבהירה כי " הימנעות מאכיפת כללי האתיקה במקרים אלו ובחירה לאוכפם רק ביחס אלי – היא אכיפה בררנית פסולה: הרי לא יעלה על הדעת כי הביטוי "מושחת" יהיה ביטוי "קביל" אשר נעשה בו שימוש עד בלי די, ורק "רגישות" זו או אחרת של חבר כנסת מסויים תהפוך את הביטוי לעבירה אתית" ומוסיפה כי "יתרה מזו, שעה הכינוי "מושחת" מושמע תדיר בכנסת וועדותיה מבלי שנעשה מאומה בעניין, הרי שבכל הכבוד, הופך הביטוי לצורת דיבור "מקובלת" וממילא לכזו שאין בה "פגיעה בכבוד הכנסת או חבריה". ממילא, לא ניתן – לפתע פתאום – להכריז כי רק בענייני שלי הפכה המילה "מושחת" לפגיעה בכבוד הכנסת וחבריה"

שפיר מציינת כי "אף ועדת האתיקה עצמה קבעה בהחלטתה בענייני כי: "אכן, לצערנו, השימוש בביטויים "מושחת" ו"שחיתות" אינו דבר נדיר בכנסת" וכן "מדובר בביטוי הנשמע בכנסת מעת לעת".

בערעור ששלחה שפיר ליו"ר הכנסת וליועמ"ש היא מציינת את מכלול הסיבות שבגללן קראה לח"כ זהר מושחת וכותבת כי " עניינה של קובלנת חה"כ מיקי זהר, אינו שימוש בשפה זולה ולא ראויה, אלא בניסיון להשתיק, על ידי שימוש ציני בוועדת האתיקה, עמדה ציבורית לגיטימית… החלטתי להציג את ח"כ זוהר כ"מושחת" אינה התבטאות "בלתי ראויה", אלא עמדה עקרונית וערכית – עמדה אותה, כחברת כנסת, אני רשאית וחייבת להביע כאשר עומדים לפני חשדות מבוססים כמו במקרה של ח"כ זהר."

"רף השחיתות" הוא שאלה ציבורית וערכית ממעלה ראשונה. כך, בעוד אני וחברי סברנו כי "חוק ההמלצות" הוא חוק מושחת (!) – ואף אמרנו זאת אינספור פעמים – הרי שהקואליציה דווקא ראתה לנכון להכניסו לספר החוקים"

שפיר טוענת כי "קביעה כי "שחיתות" היא מילה שאסור לעשות בה שימוש היא, למעשה, הגבלת יכולתם של חברי הכנסת לבטא את עמדתם כי מעשה או התנהלות מסוימת הם, מבחינה ציבורית וערכית, פגומים, פסולים וכן- גם מושחתים"

בנימה אישית מוסיפה שפיר בפנייתה "ישיבות ועדת השקיפות הקבועות לשבוע הבא, ואשר אליהן הוזמנו משתתפים רבים זמן רב מראש – עוסקות בחוסר השקיפות הממשלתי בכל הנוגע לטיפול באוכלוסיות מוחלשות ומודרות, דוגמת אנשים בעלי אוטיזם ומוגבלות שכלית התפתחותית, וכמו כן בעניין שקיפות המידע לזכאים והזכאיות לדיור ציבורי, נושא שהוועדה מטפלת בו בעקביות. מניעה ממני לקיים את הישיבות החשובות הללו מהווה פגיעה בציבור שאותו נבחרתי לשרת – ואינני מצליחה להבין כיצד רואה בכך הכנסת מעשה הגיוני"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.