מקלב: לצנינים בנשות הכותל שנדלק ניצוץ יהודי (וידאו)

בשאילתא שהעלתה חה"כ מיכל רוזין הגיב אורי מקלב: "הציבור החרדי לא משתתף באותם אירועים של הדלקת הנרות כי הם לא מתאימים לצביון שלו, ולמרות שהם נמצאים בזמן הזה בכותל הם שומרים על איפוק. למה המדינה נוהגת ברפיסות אל מול קבוצה כל כך קטנה ביחס למיליונים שמבקרים בכותל?"

מליאת הכנסת קיימה דיון בעקבות שאילתה שהגישה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) בעניין הדרת נשים מטקס הדלקת הנרות הממלכתי בכותל. מי שהשיב בשם הממשלה, היה השר יריב לוין מהליכוד, ומהומה התפתחה במקום, כאשר במהלכה אף הוציאו את ח"כ רוזין מהמליאה.

תחילה שאלה ח"כ רוזין: "לאחר שנודע לי כי בכוונת רב-הכותל למנוע השתתפותן של נשים בטקס הדלקת הנרות בכותל-המערבי, פניתי אליו בבקשה לאפשר עריכת טקס מקביל בעזרת-נשים. הרב כינה בקשה זו "פרובוקציה" וטרם השיב עליה. רצוני לשאול מה ייעשה למניעת אפליית נשים באתר חשוב זה?"

השר יריב לוין השיב לה: "שראיתי את הפנייה לראשונה חשבתי שנשים רוצות להדליק נרות חנוכה בהר-הבית. אני לא מומחה בנושא הזה, לפי ההלכה היהודית נשים יכולות וזכאיות להדליק נרות. אין פה עניין של הדרה או פגיעה בנשים ושום דבר מהסוג הזה ובטח שלא יכול להשתמע דבר כזה. כולנו יודעים שיש מקום שיש בו רגישות מסוימת והסדרים מסוימים וכפי שאתן לא מציעות לעשות את זה על הר-הבית היה צריך לחשוב טוב טוב אם היה צריך לעשות את זה בעת הזאת."

בהמשך טענה חברת הכנסת רוזין כי מדובר בהדרת נשים. "אני רוצה לדבר על העובדות. שנה שעברה הוזמנו אמנם ציפי לבני ומירי רגב לצפות בלבד, לא להשתתף, זה מה שהוא מציע גם הפעם – זה שקול לזריקת נשים לאחורי האוטובוס – היועצת המשפטית קבעה שהאפליה אינה מותרת.

"אני רוצה לשאול – רוה"מ הבטיח שולחן עגול עם כל הזרמים, זה כמובן טרם קרה ולא תדע לענות לי על זה. אבל כשר התיירות אני רוצה לשאול אותך: מגיעים לכאן הרבה מאוד משפחות יהודיות מהעולם שרוצות לקיים הדלקת נרות בכותל, בר ובת מצווה ומוצאים עצמם מושפלים ברחבת הכותל – מה אתה בתור שר התיירות עושה?"

ח"כ אורי מקלב הגיב ואמר: הציבור החרדי לא משתתף באותם אירועים של הדלקת הנרות כי הם לא מתאימים לצביון שלו, ולמרות שהם נמצאים בזמן הזה בכותל הם שומרים על איפוק. למה המדינה נוהגת ברפיסות אל מול קבוצה כל כך קטנה ביחס למיליונים שמבקרים בכותל? רוזין הגיבה בקריאות ביניים, ובתגובה היא נקראה לסדר.

השר יריב לוין השיב כי "אם באמת עומדים על הרגליים האחוריות באופן דווקני למען חופש הפולחן, זו עמדה לגיטימית אבל אז היא צריכה להיות עקבית ואז הייתי מצפה לראות ח"כ רוזין עומדת בראש המחנה שדורש לאפשר ליהודים לעלות ולהתפלל בהר הבית, אבל שם את מגלה עמדה הרבה יותר קרובה לאחריות הממלכתית של רב הכותל, לכן אני מתקשה להתרשם מהטיעונים הלוהטים על הפגיעה בחופש הפולחן".

ח"כ רוזין (מרצ) אמרה בתגובה: "מה עניין חנוכה להר הבית? שאלתי את השר כיצד יפעל למנוע הדרת ואפליית נשים באתר ציבורי ובטקס ממלכתי, זאת בהיעדר כל הצדקה, הלכתית או אחרת. השר לוין בחר לשלוח אותי להדליק נרות בהר הבית במקום להסביר מדוע בעוד שהוא רשאי ומוזמן להתכבד בהשתתפות פעילה בטקס החנוכה הממלכתי, תיאלצנה חברותיו לממשלה לצפות בו מחוץ לרחבה, קל וחומר נשים מהציבור הרחב"

מנשות הכותל נמסר בתגובה: "מהתשובה של השר יריב לוין עולה שמבחינת הממשלה ורב הכותל מה שהיה הוא שיהיה.ההנחיה של המשנה ליועמ"ש לא תפריע להם לנהל את הטקס  הממלכתי המרכזי בעזרת הגברים; בעוד שהנשים ידחקו לטקס צדדי מחוץ לרחבת הכותל, על מרפסת ישיבת האידרה. אנו קוראות לשרות, לחברות הכנסת ולאישי הציבור להימנע מהשתתפות בטקס המדיר נשים ופוגע בערכי השוויון".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.