מקלב מציע: "להוזיל את המשכנתא"

"הפתרון למצוקת הדיור מחייב הוזלת עלויות המשכנתא – אחרת המחירים יעלו עוד"

כך אמר ח"כ אורי מקלב במהלך דיון שקיימה ועדת הכלכלה של הכנסת בעקבות הצעה לדיון מהיר שהגיש בנוגע למסקנות דו"ח טאוב על מצב הדיור בישראל • "לא ניתן יהיה לפתור את מצוקת הדיור בישראל מבלי שיהיה פתרון מתאים גם עבור הציבור החרדי", הבהיר

 

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה הבוקר בממצאי דו"ח מכון טאוב שקבע כי המשבר בתחום הדיור הוחמר ועלויות המשכנתאות התייקרו בשיעור דרמטי. הדיון התקיים במסגרת הצעה לדיון מהיר שהגישו ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) וחברי כנסת נוספים.

במהלך הדיון הוצגו ממצאי דו"ח טאוב אודות הנסיקה במחירי הדיור, כאשר ח"כ מקלב מציג פן התייקרות משמעותי נוסף – התייקרות המשכנתאות המכבידות על רוכשי הדירות. "בעת חיפוש פתרונות למצוקת הדיור, חשוב לזכור גם את מחיר המשכנתאות משום שגם אם מחירי הדירות ירדו ב-100-200 אלף שקל, עדיין מי שירכוש דירה יידרש לקחת משכנתא", הסביר ח"כ מקלב.

"רק בשנה האחרונה – כאשר ריבית בנק ישראל לא השתנתה כלל – משכנתא ממוצעת התייקרה בכ-100 אלף שקל. משפחה ששילמה עד כה בממוצע 4,100 שקל על משכנתא – צריכה כעת לשלם 4,470 שקל בחודש", הוסיף ח"כ מקלב. לדבריו, "אם תצליח הממשלה להוריד את מחירי הדירות אך לא תמנע את ייקור הריבית על המשכנתאות, הרי שהיא לא הועילה דבר בפתרון משבר הדיור".

"בנק ישראל אינו שותף אמיתי לפתרונות שמקדם מטה הדיור במשרד האוצר, והוא רק דואג ליציבות הבנקים – שזה דבר חשוב לעצמו, אך הוא אינו מסייע לציבור. בעבר היו מסלולי משכנתא נוחים, אך בנק ישראל הגביל אותם ומי שמשלמים את מחיר הרגולציה של בנק ישראל הם אותן זוגות ומשפחות שמעוניינים לרכוש דירה כדי לגור בה ונאלצים לשלם הון תועפות לבנקים", הוסיף עוד ח"כ מקלב.

בדיון השתתף גם ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, שהודה כי מגבלות בנק ישראל אינן מסייעות בפתרון מצוקת הדיור, אך לדבריו הוא חש באוזן קשבת בבנק ישראל כדי לפתור את המצוקה.

כן התייחס ח"כ  מקלב למצוקת הדיור הקשה במגזר החרדי, והבהיר כי הוא חלק בלתי נפרד מהמצוקה הכללית. "גם אם קובעי הפתרונות הכללים שאינם כוללים את הציבור החרדי יתעלמו ממצוקתו, הרי שמצוקת הדיור החרדית משפיעה בעקיפין על כלל מחירי הדיור בישראל. לא ניתן לפתור את משבר הדיור בישראל מבלי לתת מענה למשבר הדיור בציבור החרדי", סיכם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.