מקלב מקשיח עמדות: "הסנקציות הזויות"

חבר ועדת הגיוס ח"כ אורי מקלב הודיע כעת כי הם מתנגדים לסעיף הסנקציות הכלכליות בחוק, "זה פוגעני לא מדתי, הסכומים הזויים", אמר מקלב.

לקראת משבר או משא מתן מתקדם? חבר ועדת הגיוס ח"כ אורי מקלב הודיע כעת כי הם מתנגדים לסעיף הסנקציות הכלכליות בחוק, "זה פוגעני לא מדתי, הסכומים הזויים", אמר מקלב.

‏יאיר שרקי , פרשן החדשות כתב בטוויטר בתגובה לדברי מקלב – ״החלק הראשון נשמע כמו התנגדות עקרונית לסנקציות כלכליות, החלק השני מבהיר שיש פה משא ומתן על הגובה שלהן".

הבוקר פורסם בידיעות כי הח"כים החרדים הבטיחו כי אין סנקציות פליליות בחוק הגיוס החדש שעבר השבוע בקריאה ראשונה, אולם כעת מתברר: יש גם יש.

בהתבטאות חריגה, המחזקת את עמדתו של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שאמר כי יש סנקציות פליליות בחוק והוא זהה לזה של 'יש עתיד', קובע היועץ המשפטי של משרד הביטחון: יש בחוק סנקציות פליליות. כך לפי 'ידיעות אחרונות' הבוקר

חוק הגיוס שהסעיר השבוע את המערכת הפוליטית כולל בתוכו סעיף אחד נפיץ במיוחד, והוא זה שעורר בתקופה האחרונה את עיקר המחלוקת. המדובר בסעיף "הסנקציות הפליליות", והשאלה שחזרה על עצמה השבוע היא האם החוק כולל סנקציות פליליות אם לאו.

על פי חוק שירות ביטחון כל מי שמלאו לו 18 חייב להתגייס לצה"ל, אחרת יש בכך משום עבירה פלילית שסנקציות בצידה. בעיתון נכתב כי כמו בכל כל הגלגולים הקודמים של חוק הגיוס, גם בגרסה האחרונה שאושרה בתחילת השבוע לא ציינו במפורש מהן הסנקציות, אלא רק נאמר שאם החוק לא ייושם על ידי החרדים כלשונו – הוא יבוטל ויחול עליהם מחדש חוק שירות ביטחון. במילים אחרות, יחול עליהם חוק שירות ביטחון שקובע את ההשתמטות כעבירה פלילית שסנקציות בצידה.

למעשה, בקואליציה ניסו לטעון לפני ההצבעה שאין בחוק סנקציות פליליות. הח"כים החרדים, שהיו מתקשים להסביר לציבור מדוע הם ממשיכים לשבת בממשלה שמאשרת חוק שמטיל סנקציות פליליות על משתמטים, אמרו זאת שוב ושוב. לעומתם טענו כל העת ביש עתיד כי הם הצביעו בעד החוק, שכן הוא קובע סנקציות פליליות, בדיוק כמו בנוסח שהם הציעו בעבר.

אתמול נערך הדיון הראשון בוועדה שאמורה להכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית, ושם התברר כי מי שצודק הוא דווקא ח"כ לפיד. בדיון אמר עו"ד איתי אופיר, המשמש כיועץ המשפטי של משרד הביטחון וליווה את החוק בכל גלגוליו האחרונים, כי "במידה ובמשך שלוש שנים רצופות לא תהיה עמידה ב־85% מיעד הגיוס – החוק פוקע, כשהמשמעות דה־פקטו היא שיחול חוק שירות ביטחון".

ח"כ אלעזר שטרן, נציג יש עתיד בוועדה, היה מרוצה. "לכל אורך הדרך אמרנו שהחוק הזה שמוביל משרד הביטחון הוא כמו החוק שהציעה יש עתיד בעבר והוא מוביל לסנקציות פליליות", אמר.

"המשמעות כשאומרים 'סנקציות פליליות' היא שחל חוק שירות ביטחון", הסביר שוב היועץ המשפטי, "ומי שחייב בהתייצבות (לצבא) בהתאם לחוק ולא מתייצב – חלות עליו סנקציות פליליות".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ~מ-ח-ש-ב-ה' ל ה~

  ~מ-ח-ש-ב-ה' ל ה~ חייבים הרבה תפילה ודמעות לביטול החוק.

  כל החוקים למיניהם 'חוק לפיד', 'חוק גפני', חוק דרעי, חוק ליברצן, וכו' החוק של עכשיו וכו' – כולם מטרתם אחת ויחידה: לגייס את כל בני הישיבות בנוסח כזה ובנוסח אחר. אך הכל אותו דבר ממש.

  חמש שנים משקרים את הציבור ש'אין שום דבר'. אצל החסידים ב"ה כבר יש שהתחילו להבין שרימו אותם. אבל שאר אחינו בני ישראל עוד לא הבינו זאת. או שמציגים שלא מבינים, ממשיכים הלאה כאילו אין כלום. אנחנו יודעים את האמת והקב"ה יודע את האמת..

  הבג"ץ הרי ביטל כבר את החוקים הקודמים והוא יבטל גם את החוק הזה. בג"ץ רוצה שוויון בנטל, הוא לא רוצה לדחות עוד שנה או שנתיים וגם לא מעוניין בכל המכסות והיעדים האלה, אלא אומר בפירוש שהוא רוצה לחסל את הישיבות, לחסל את התורה הקדושה, לעשות שוויון מלא בנטל ושכולם ילכו לצבא השמד, הם אינם מסתפקים גם במכסות שיגייסו רק 'נוער נושר' אלא רוצים את הטובים ביותר.

  כתיב בדברים י"ג: 'כי יקום בקרבך נביא או חולם חלום' – ומדובר במי שהיה בתחילתו נביא אמת, והוא יעשה אות או מופת, וכמו שמסבירים חז"ל ש'אות' זה בשמים, שהוא יעמיד חמה כיהושע בן נון, 'ובא האות והמופת' – הוא יצליח בזה! ומה המטרה שלו. מה הוא רוצה להגיד? 'נלכה אחרי אלהים אחרים'.

  ופירושו היום: נתגייס לצבא שמד וזימה! והתורה אומרת 'לא תשמע אל דברי הנביא ההוא'! הוא אמנם עושה ניסים הכי גדולים, הוא צדיק הכי גדול, והוא גם היה נביא אמת וכולם אז לא מבינים: מה קורה פה? איך יכול להיות שכולם טועים? והתשובה, אומרת התוה"ק: 'כי מנסה ד' אלוקיכם לדעת הישכם אוהבים את ד' אלוקיכם בכל ללבבכם'".

  חייבים הרבה תפילה ודמעות לביטול של החוק~ המבין יבין.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. *כשרואים חכי"ם חרדים~ חייבים לצעוק ג' פעמים בקול רם – "כי תראה חמור שונאך"*

  **כשרואים חכי"ם חרדים~
  חייבים לצעוק ג' פעמים בקול רם – "כי תראה חמור שונאך"**

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב