מקלב פנה – משרד התחבורה עצר את הנטיעות בכביש 1

בעקבות הישנות הנטיעות בכיבש מס' 1 סיירו ח"כ הרב מקלב, מנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחקי ומנהל מנהלת הכביש אינג' דוד לנדסמן ואלו הורו לעצור מיידית את העבודות עד לקיום ישיבה מורחבת עם כלל הגורמים ההלכתיים וההנדסיים

בעקבות הישנות הנטיעות בכיבש מס' 1 סיירו ח"כ הרב מקלב, מנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחקי ומנהל מנהלת הכביש אינג' דוד לנדסמן ואלו הורו לעצור מיידית את העבודות עד לקיום ישיבה מורחבת עם כלל הגורמים ההלכתיים וההנדסיים

 

משרד התחבורה ומנהלת עבודות הרחבת כביש 1 ייעצרו כל הנטיעות בתוואי הכביש במהלך שנת השמיטה, עד לקיום ישיבה מורחבת בנושא בהשתתפות בכירי המשרד, מהנדסים ונציגי הרבנות הראשית. כך הודיע מנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחקי במהלך סיור שקיים בתוואי הכביש עם ח"כ הרב אורי מקלב (יהדות התורה), מנהל מנהלת כביש 1 אינג' דוד לנדסמן ומנהל העבודה בשטח.

בחודשים האחרונים, עם התקדמות עבודות התשתית בכביש מספר 1 בדרך לירושלים, ביצעה החברה הקבלנית הסוללת את הכביש נטיעות לצד חלקי הכביש שכבר רובדו. לנוכח הנטיעות בשנת השמיטה פנה ח"כ הרב משה גפני (יהדות התורה) אל שר התחבורה ישראל כץ והעמידו על חומרת הדברים ובמקביל פנה ח"כ אורי מקלב אל מנכ"ל המשרד, מר עוזי יצחקי, כשהוא מתריע על העבודות. במשרד התנצלו על הנטיעות והבהירו כי ניתנה הוראה שלא לטעת דבר בקרקע בשנת השמיטה ולעצור את פריסת קווי ההשקיה.

עם זאת, בשבועות האחרונים שוב התקבלו בלשכתו של ח"כ הרב אורי מקלב דיווחים של נוסעים בכביש שהבחינו בנטיעות לצד הכביש. גם בבית המדרש להלכה בהתיישבות בראשות הגר"י אפרתי התקבלו פניות אודות העבודות, ומבדיקות שערכו אנשי בית המדרש בשטח התברר כי במקום נעשות עבודות האסורות על פי ההלכה בשנת השמיטה. גם הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו פנה בנושא אל שר התחבורה, ישראל כץ, והעמידו על הצורך בהתייעצות הלכתית בעבודות הגינון השונות הנעשות לצד הכביש.

בעקבות כך פנה ח"כ הרב מקלב שוב אל מנכ"ל משרד התחבורה ודרש ממנו לערוך עמו סיור בשטח, על מנת לוודא כי לא מתבצעות עבודות האסורות בשנת השמיטה. מבירור שנערך מול מנהלת הכביש התברר כי מדובר בנטיעות שלדברי המהנדסים חיוניות לביצוע כעת, משום שנטיעות אלו אמורות להשריש בהקדם ולהחזיק את הקרקע כדי למנוע התמוטטות של הכביש עם בוא הגשם – ולפיכך מדובר בנטיעות שמטרתן למנוע סכנת חיים של הנוסעים בכביש.

היום סייר במקום ח"כ הרב אורי מקלב, לצד מנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחקי ומנהל מנהלת כביש 1 אינג' דוד לנדסמן שהגיעו על מנת מקרוב אחר העבודות והשמירה על ההוראות. לאור המצאים שעו מהשטח הורה מנכ"ל משרד התחבורה לעצור מיידת את כל עבודות השתילה המבוצעות לאורך הציר ולכנס מיידית ישיבת עבודה בהשתתפות נציגי הרבנות הראשית – על מנת לבחון את הדרך לשמור על ביטחון הנוסעים בכביש מחד ומבלי לפגוע חלילה בקדושת השמיטה מאידך.

"הטיעונים על כך שהנטיעות נחוצות על מנת לחזק את האדמה כדי שלא לגרום לסכנת חיים לנוסעים בכביש עם תחילת ירידת הגשמים הינם נכונים, אולם כל טיפול בקרקע בשנת השמיטה זקוק לחוות דעת הלכתית ולא ניתן לקבל החלטה כזו משיקולים מקצועיים בלבד", אומר ח"כ הרב אורי מקלב ומברך את העוסקים בנושא על הרגישות שגילו. "כעת העבודות הופסקו עד לקיום ישיבה נרחבת בנושא, שם תוצג גם חוות דעת הלכתית ויוצגו הפתרונות ההלכתיים הbsraho", הוסיף.

 

 

 

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.