מכבש לחצים על טראמפ שלא לבטל את הסכם הגרעין

בעוד כשבועיים צפוי הנשיא האמריקני דונלד טראמפ להודיע על פרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין עם אירן, הנשיא הצרפתי הגיע היום לבית הלבן וניסה לשכנע את טראמפ שלא לבטל את ההסכם

בעוד כשבועיים צפוי הנשיא האמריקני דונלד טראמפ להודיע על פרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין עם אירן, מה שהביא למתיחות במזרח התיכון בין ישראל לאיראן שמתבססת בסוריה. בדיוק בשביל זה, נשיא צרפת מנואל מקרון הגיע היום (שלישי) לבית הלבן בניסיון לשכנע את טראמפ שלא לפרוש מההסכם. טראמפ אמר למקרון כי "הסכם הגרעין עם אירן הוא טירוף ושמדובר בעסקה נוראית שלא הייתה צריכה להיחתם". הנשיא הצרפתי טען כי צרפת מעוניינת לבלום את פעולותיה של אירן באזור, וההסכם הוא "סביר".

הנשיא טראמפ, פירט בפני הנשיא הצרפתי את הסכנה האירנית ואמר כי אירן ממשיכה לבצע ניסויים בטילים בליסטיים ארוכי טווח וגורמת למגוון של בעיות ביטחוניות באזור. טראמפ טען גם כי ככל הנראה לא יהיה קל לאירנים לאתחל את תכנית הגרעין שלהם אך "יהיו לה בעיות גדולות אם יחליטו לעשות כך".

גם הקנצלרית הגרמנית מרקל, תיפגש באותו עניין, המנהיגים האירופים יזהירו את טראמפ מפני "בעיות קשות" שייגרמו אם ארצות הברית תיסוג מההסכם שנחתם בין אירן למעצמות.

בכיר ישראלי מעריך בשיחה לכאן כי טראמפ צפוי לפרוש מהסכם הגרעין, ולא לחדש את דחיית ישום הסנקציות על איראן, אך לא ברור האם יאכוף אותן. להערכתו, איראן לא תמהר להפר את ההסכם גם אם טראמפ יפרוש ממנו. בישראל סבורים שהדבר לא יוביל לסיום ההסכם, זאת בשל העמדה האירופית שתומכת בהסכם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.