מקרקעי ישראל תפרסם היום כ-2500 יח"ד בבית שמש

רמ"י תפרסם היום מכרזים בבאר שבע, ובית שמש, ההודעה הזאת משנה את כל כללי המשחק שהיו עד כה. יש כאן הזדמנות היסטורית לפתרון חלק גדול ממצוקת הדיור החרדית.{ מחיר למשתכן}

יום חג היסטורי לציבור החרדי! רמ"י תפרסם היום מכרזים  בבאר שבע, ובית שמש, ההודעה הזאת משנה את כל כללי המשחק שהיו עד כה. יש כאן הזדמנות היסטורית לפתרון חלק גדול ממצוקת הדיור החרדית.

ניתוח קצר ומהיר של הנתונים מעלה כי מחירי הפיתוח נעים בסביבות הרבע מיליון ש"ח ליח"ד. מה שאומר בחישוב גס, כי מחירי הדירות יהיו סביב ה- 850.000 ש"ח. בהחלט יום בשורה עצומה לאלפי משפחות שיצליחו לזכות בהגרלה (מתוך אלפים רבים יותר, שכנראה יירשמו).

בשורה נוספת כרוכה באיכות הפרסום. לעומת מכרזים אחרים, כאן יש לנו כבר חוברת מכרז ברגע הפרסום. כמו"כ יש כבר תאריך לסיור קבלנים מספר ימים לאחר החג הקרוב. וכן תאריך אחרון להגשה בתוך מספר שבועות. פירוש כל הדברים הללו, שעד אמצע הקייץ אפשר כבר להיות לאחר השיווק ולהתחיל הבניה. אמנם, המכרז כבר פורסם בסוף השנה הקודמת, אך ללא כל המרכיבים הללו. כך שרק כעת זה מעשי.

יצויין, כי משרד האוצר והגורמים הרלוונטיים הרגולטורים, הודיעו כי יאפשרו משכנתא במחיר למשתכן בגובה 90% ממחיר הדירה. כלומר: כ3000 משפחות יוכלו עוד הקייץ הזה לרכוש דירה בבית שמש, תמורת 85.000 ש"ח מזומן בלבד! והיתר בתשלומי משכנתא של כ3500 ש"ח לחודש – מחיר שכירות דירה בבית שמש היום.

להודעה זו משמעות נוספת והשלכה מקרו כלכלית על מחירי הדירות בריכוזים החרדיים. לטענת נתן רוזנבלט, מתווך חרדי, "יש לצפות בחודשים הקרובים למיתון המחירים ואולי אפילו לירידה קלה (מי יקנה טאבו משותף ב900.000 כשדירה רגילה עולה פחות?).

לא את כולם ההודעה הזאת משמחת. ההודעה עלולה לעכב פיתוחן של פרוייקטים רבים לציבור החרדי המבוססים על היעדר פתרונות אחרים. (בודדים ירכשו דירה בטבריה ב700.000 כשיש בבית שמש ב850.000 ש"ח. גם בעלי דירות להשקעה בריכוזים חרדים לא יאהבו את זה שהביקוש יורד בעשרות אחוזים (והמחיר גם קצת). אך על זה כבר התפלל הכהן גדול: "שלא תיכנס לפניך תפילת עוברי דרכים".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.