מרגי בעקבות האפלייה בנווה יעקב: "נחוקק חוק שישלול תקצוב ממוסדות אלה"

אשכנזיות עם עיניים כחולות בקדמת הבימה? תגובות סוערות במערכת הפוליטית לאחר הפרסום בחדשות 2 Online על האפלייה בין תלמידות מזרחיות ואשכנזיות בבית הספר לחינוך העצמאי והחרדי "נווה בת שבע קליין" בנווה יעקב בירושלים.

תגובות סוערות במערכת הפוליטית לאחר הפרסום בחדשות 2 Online על האפלייה בין תלמידות מזרחיות ואשכנזיות בבית הספר לחינוך העצמאי והחרדי "נווה בת שבע קליין" בנווה יעקב בירושלים.

בעקבות הפרסום בעיריית ירושלים,הודיעו כי תבחן את המקרה לעומק. "העירייה אינה נותנת יד לשום אפליה ופועלת כבר שנים בתקיפות כנגד כל ביטוי של אפליה כולל מניעת תקציבים. לאור הטענות המועלות תבוצע בדיקה מקיפה", נמסר מטעם העירייה.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אמסלם, ירושלמי, פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו בו כתב: "גדלתי בקרית מלאכי ואת משמעות האפליה למדתי על בשרי. רציתי להאמין שעם השנים למדנו מהטעויות ותיקנו עוולות עבר. לצערי המציאות כל כך רחוקה והשד העדתי מזכיר לנו את עצם קיומו בכל פעם מחדש".

 

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי מש"ס, איים כי במידה ולא תסתיים האפליה בבתי הספר, הוא יקדם את התיקון לחוק חינוך ממלכתי שישלול תקצוב ממוסדות אלה. החוק, שיזמו שישה חברי כנסת, מציע גם לקבוע אזורי רישום למוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים על יסודיים, כך שהעירייה תקבע את שיוך התלמידים על פי אזור באופן קבוע.

 הספרדיות טוענות: "בוחרים רק בלונדיניות בקדמת הבימה" 

בעקבות פרסום פרשיית האפלייה בבית הספר החרדי בשכונת נווה יעקב, תלמידות  שלמדו בבית הספר לחינוך העצמאי והחרדי "נווה בת שבע קליין" בנווה יעקב בירושלים, טוענות בראיון לערוץ 2 כי בית הספר מפלה בין תלמידות ספרדיות לאשכנזיות והשפיל אותן.

 האזינו לדברים – באדיבות רשת

"לצערי הרב למדתי שם", מספרת ב', "כל הנאמר לגבי האפליה הוא אמת לאמיתה. בשכבה שלי היו שלוש כיתות ואני הייתי בכיתה של 'הספרדיות'. כל הבנות היו ספרדיות בכיתה שלי חוץ מילדה אחת שהייתה חצי אשכנזייה אבל הייתה נראית כספרדייה לכל דבר בגלל עורה השחום".

ב' ממשיכה לספר על הגזענות בתוך כותלי בית הספר, "בכיתה אחרת היו 'אשכנזיות בלבד' – בעלות צבע עור בהיר ועיניים בהירות", היא טוענת. בת אל מספרת כי כשעלו כיתות, "הרגשנו אני וכיתתי את האפליה הקשה. תמיד היו בוחרים את האשכנזיות לתפקידים ייצוגיים, לכל מיני טקסים שבית הספר צריך למצוא מתנדבות ומשתתפות. ואנחנו? היינו מתות מזה! כל כך רצינו גם להשתתף, גם להיבחר לתפקידים בקדמת הבמה, אבל היה ברור שלא נקבל שום דבר כזה".

בת אל, טוענת כי  בכיתה ד' היה ברור לה שמדובר באפליה. "היה לנו מופע גדול בכיתה ד' בבנייני האומה", סיפרה. "את הבלונדיניות היצבו בקדמת הבימה, אותנו מיקמו בסוף הבמה, שלא ייראו אותנו בסרט. וזה נמשך ככה עד כיתה ח".

עוד היא מספרת,  "כולם ידעו שהיו כיתות נפרדות. כיתה לספרדיות וכיתה לאשכנזיות. במופעים ובהצגות תמיד אנחנו היינו מאחורה. היום אני יכולה להגיד שהתנכלו לנו. 8 שנום למדתי שם, זה בית ספר "נחשב", כולם "עפים" עליו. אבל אחותי השנייה כבר לא הלכה לשם. יש שם אפליה פשוט בכל דבר", אמרה.

תלמידה שלמדה בבית הספר סיפרה לחדשות 2 Online כי "הייתה אפליה קיצונית בין אשכנזיות לספרדיות. היו שמים אותנו בשתי כיתות נפרדות, ואנחנו, הבנות הספרדיות, הרגשנו את העדיפות שלה זכתה כיתת ה"אשכנזיות".

"גם במסיבות של הופעות בת המצווה ושל גמר בית הספר, תמיד התפקידים הראשיים ניתנו לבנות ה'אשכנזיות', מבלי לבדוק בכלל את כישורי הבנות האחרות", סיפרה, בדומה לעדותה של בת אל. "יש לי כל כך הרבה זיכרונות רעים מהמקום הזה, אני לא לומדת שם כבר הרבה שנים אבל לעולם לא אשכח איך בכיתה א' המנהל איים שמי שתתקרב לשלולית, הוא יכניס אותה לתוכה ויושיב אותה שם. הוא גם היה נותן שמות גנאי לבנות ומפחיד באמצעות צעקות. אני מקווה שלפחות זה נפסק", אמרה.

"בוחרים אותן הצגות, למופעים, מעצימים אותן, אפילו עבודה על גדולי ישראל שנתנו להן לעשות – פסלו כל גדול ישראל מזרחי. כשדיברו על רבנים, הכוונה לרבנים אשכנזיים בלבד", מספרת אמה של התלמידה. "יש לבית הספר הזה עולם אוטומטי של שקרים, מאוד משומן. הבנות עוברות שם חוויות קשות שאנחנו בדור שלנו אפילו לא חווינו. לבת שלי יש טראומה עד היום".

מסביבתה של המנהלת, פנינה וולפסון, נמסר לחדשות 2כי "הדברים לא נכונים. לא היה ולא נברא. כל העניין אינו על רקע עדתי. יש מגעים להפריד את אזור פסגת זאב השנה כי אין מקום ל-6 כיתות א' שונות, והעניין נמצא במגעים עם העירייה, משרד החינוך והחינוך העצמאי. הפרדה, אם תיעשה השנה, תיעשה מפאת חוסר מקום ולא בגלל שיקולים עדתיים".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. לכו לעזאזל!
    תקימו מוסדות ותפסיקו לילל.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב