"להדיח את מפקד הכלא שהתעלל בחרדי"

מרגי פנה במכתב לשר הביטחון ליברמן, הרמטכ"ל אייזנקוט, בבקשה להדיח את מלכה משירות צבאי

בעקבות הפרסומים בכלי התקשורת על קולת העונש של מפקד הבידוד בכלא 4, סגן אדיר מלכה, שהתעלל לכאורה בעציר חרדי, דורש חבר-הכנסת יעקב מרגי, יו"ר ועדת החינוך התרבות והספורט, של הכנסת, להדיח את מלכה.

 

כזכור, המקרה ארע לפני כשנה בכלא 4. המידע אודותיו הגיע בעקבות פניה של בחור החרדי לוועד הציבורי נגד עינויים בישראל שהתלוננו  בשם העצור למצ"ח. למרות חומרות המעשה והודאתו של הקצין החלטת הפרקליטות הצבאית להאשים את הקצין בסעיפי ההתעללות,  בהליך משמעתי נגזר על הקצין 10 ימי מחבוש על תנאי בלבד, ומפקדיו לא מצאו לנכון להעבירו מתפקידו או להורידו בדרגה.

 

מרגי פנה במכתב לשר הביטחון ליברמן, הרמטכ"ל אייזנקוט, קצין המשטרה הצבאית הראשי תא"ל רן כוכב והפרקליט הצבאי תא"ל שרון אפק בבקשה להדיח את מלכה משירות צבאי ולבחון בשנית את ההליך המשמעתי כנגדו.

 

במקביל הגיש חבר-הכנסת מרגי הצעה דחופה לסדר היום לדיון במקרה החמור. מרגי כתב כי "תלונת  העציר נבדקה על ידי מצ"ח ונמצאה נכונה.  עוד עולה כי תלונה נוספת נמצאת ברקע כנגד אותו קצין  בשל אותה התנהגות חמורה.  לפי הפרסומים האירוע טופל בהליך משמעתי ועל הקצין הוטלו 10 ימי מחבוש על תנאי. לטעמי מדובר באירוע חמור לפיכך קולת העונש מעבירה מסר לדרגי הפיקוד הזוטרים כי הכאה והתעללות בעציר תסתיים בלא כלום. אנו כמחוקקים וכחלק מהחברה בישראל לא יכולים להשלים עם המשך שירות של קצין אלים. ואין מקום להמשך פיקוד לקצין  זה בצה"ל. על המשטרה הצבאית מוטלת חובה לסלקו לאלתר ולקיים דיון חוזר בעניינו ולהטיל ענישה כבדה יותר אשר תכלול עונש מאסר בפועל".

 

יושב-ראש ועדת החינוך של הכנסת כתב עוד: "ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון אמר: 'לא די שיידע המפקד את מלאכתו. עליו להיות אוהב את האדם, שחיי הפקוד שלו יהיו יקרים לו והחייל שנשלח אליו יהיה יקר לו, שיאהב אותו. רק מפקד כזה ימצא בפקודיו מסירות-הנפש שתוליכם לכל אשר ישלח אותם. אם המפקדים יעוררו את האמון, את הדבקות ואת האהבה בחיילים שלהם – אזי תדע כל אם עבריה כי הפקידה את גורל בניה בידי המפקדים הראויים לכך'. בטוחני כי דוד בן גוריון לא ראה בעיני רוחו  מפקד דוגמת סגן אדיר מלכה.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.