מרחיבים את המשפחה וגם את האוטו? מדריך רכב למשפחות חדשות

כשהמשפחה מתרחבת צריך יותר מכל דבר: יותר מקום בבית, יותר אוכל וגם רכב שיכיל את כולם ביותר נוחיות. על מה צריך לחשוב כשקונים רכב למשפחה המתרחבת?

ענת פלדמן

עם השנים, צרכי הנהיגה משתנים. רכב שמתאים לרווקים או לזוגות ללא ילדים הוא לאו דווקא הרכב שמתאים למשפחות צעירות. כשבאים לרכוש רכב למשפחה המצפה לעוד ילדים השיקולים בבחירת הרכב הם שונים: פתאום הבטיחות הופכת ליותר חשובה יותר מתמיד, וגם הארגון הפנימי ברכב. אז למה כדאי לשים לב לפני שקונים? ולפי מה להחליט?

להבין מה הם הצרכים

כדי להחליט על הרכב הנכון ביותר עבורכם עליכם להכיר את הצרכים הנוכחיים והעתידיים שלכם היטב. כמה ילדים יש לכם וכמה עוד מתוכננים? בני כמה הילדים? כמה זמן בערך יעבור עד להחלפת הרכב הבאה שלכם? למה הרכב ישמש בעיקר?

ברכב המיועד להסעת תינוקות וילדים קטנים חשוב לדאוג לנקודות עיגון טובות ונוחות, רכב שישמש לנסיעה לטיולים משפחתיים צריך להכיל את כולם בנוחיות ולספק תעסוקה ובכל מקרה כדאי שהרכב יהיה בטיחותי. כאשר באים להחליף רכב חשוב להסתכל לא רק על התקופה הנוכחית אלא גם על מספר שנים קדימה. רכב לרב ישמש את המשפחה לכמה שנים. בזמן שיעבור עד להחלפת הרכב הבאה הילדים יגדלו, הצרכים ישתנו – והרכב אמור לתת מענה גם לצרכים הנוכחיים וגם אלו שעתידים להתעורר בעתיד הקרוב.

לפעמים כדאי להשקיע קצת יותר היום כדי לא להיתקע עם רכב שלא מתאים לצרכים מחר. גם אם אין את כל הסכום הדרוש לקניית רכב חדש כזה שבדיוק יתאים עבורכם, אפשר לבחור במימון לרכב ולקנות את הרכב שבאמת צריך.

בטיחות מעל לכל

אחד הדברים החשובים ביותר לרכב משפחתי הוא הבטיחות. מבחני ריסוק נותנים אינדיקציה למידה שבה הרכב יגן עליכם ועל ילדיכם במקרה של תאונה. כלל אצבע שחשוב לזכור הוא שרכב גדול יותר הוא לרב בטיחותי יותר מרכב קטן יותר, גם אם תוצאות מבחן הריסוק הן אותן התוצאות (לדוגמה – 4 כוכבים לשני רכבים בגדלים שונים).

כדאי לבדוק לעומק את תוצאות מבחן הריסוק – גם של ריסוק קידמי חזיתי, גם של מבחני ריסוק צד וגם על הגנה על ילדים. אפשר למצוא את תוצאות המבחנים הללו באתר של Euro ncap המבצע את מבחני הריסוק הללו.

מבחני ריסוק מדגימים את יכולת הרכב להגן על הנוסעים בעת התנגשות חזיתית או צדית. התנגשות חזיתית היא לרב המסוכנת ביותר אך גם הצדית יכולה להיות מסוכנת מאד.

עיגון כסאות ילדים

כסאות בטיחות לילדים שנוצרים מאז 2002 משתמשים בשיטת ה – LATCH (ידועה גם כ- ISOFIX). בשיטה זו כסאות הבטיחות מעוגנים בנקודות עיגון מיוחדות המחוברות ישירות לשלדת הרכב. באתר מבחני הריסוק קיימת קטגוריה הבודקת במיוחד את בטיחות הרכב עבור ילדים: קיום נקודות עיגון, יכולת לנטרל כיס אויר קדמי ונוחיות עיגון הכיסאות. כסא, טוב ככל שיהיה, אינו בטיחותי אם אינו מעוגן נכון לרכב. חלק ניכר מהפגיעה בילדים נגרם כתוצאה מעיגון לא נכון שנובע לעתים קרובות ממערכות עיגון שממוקמות בצורה לא נוחה ברכבים. כאשר אתם באים לרכוש רכב חדש – חשוב לבדוק לא רק שיש נקודות עיגון אלא שגם נח להגיע אליהן ולהשתמש בהן נכון.

נקודה נוספת שכדאי לזכור לבדוק – שלא תהיה הצלבת חגורות או נקודות עיגון, דבר ההופך את השימוש בהן ללא בטיחותי.

מקום לכל מה שצריך

ילדים, במיוחד קטנים, הם אולי שמחה אבל הם גם דורשים לא מעט מקום נוסף ברכב: עגלה, טיולון, תיק עם אמצעים להחלפת חיתולים, מזון ועוד. כאשר בוחרים רכב חדש למשפחה מתרחבת כדאי לקחת את המקום הנוסף לו תזדקקו בחשבון. לפעמים, כשיש הרבה ילדים, קיים הפיתוי לבחור ברכב גדול יותר שיכיל את כל הילדים. רכבים כאלו לעתים יוסיפו שורה שניה של מושבים על חשבון מקום מטען. מקום שכזה חשוב במיוחד כאשר כל יציאה מלווה בעגלה.

לא רק עגלה – ארגון פנימי ברכב

מלבד מקום מטען מספק ונח, כדאי לשים לב גם לארגון הפנימי ברכב. ארגון פנימי נוגע גם לדברים כמו כיסים נוחים לשמירת חפצים לנגישות גבוהה וגם למיקום נח של עוגני כסאות הילדים. אם למשל בחרתם רכב עם שורה שלישית של נוסעים – חשוב לוודא כי גם בה יש עוגנים לכיסאות ילדים.

הדברים הקטנים (שעושים את ההבדל)

אם אתם משפחה שמבלה זמן רב ברכב, כדאי להשקיע גם באותם דברים קטנים שיכולים להפוך סיוט של נסיעה לנסיעה נעימה. אחד הדברים החשובים שבדרך כלל שוכחים לבדוק היא אפשרות הצללת חלונות מובנת ברכב. שמש בעיניים אינה נעימה לאף אחד וכל מיני פתרונות אלטרנטיביים (כמו חיתול בחלון) עלולים להיות מסוכנים ולהגביל את שדה הראיה. הצללה מובנית בחלונות הרכב פותרת את הבעיה.

שעמום ילדים גם הוא יכול להיות בעייתי, במיוחד בנסיעות ארוכות. מערכת בידור הכוללת טאבלטים מובנים בגב הכיסאות הקדמיים יכולה להעסיק את הילדים ולהפוך את הנסיעה לבטוחה ונעימה בהרבה. עוד דבר שכדאי לזכור הוא שכשיש פחות דלתות – הגישה פחות נוחה. למשפחה מתרחבת רצוי שתהיה גישה נוחה למושבים האחוריים כדי להכניס ולהוציא ילדים ותינוקות, ערים או ישנים.

 

כשהמשפחה מתרחבת וצריך לקנות רכב חדש צריך לחשוב על בטיחות ונוחות, היום ובעתיד – עד להחלפת הרכב הבאה. רכב, אפשר להחליף – משפחה אי אפשר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.