מרחץ הדמים: 278 הרוגים נספרו אתמול במצרים

משרד הבריאות המצרי הודיע כי מניין ההרוגים במהומות ביממה שחלפה עד ליל יום ד' עומד על 235, וזאת בנוסף ל-43 שוטרים, על מותם דיווח שר הפנים המצרי מוחמד איברהים. עוד הודיעו במשרד הבריאות כי 2,001 בני אדם נפצעו בעימותים בין הצבא לבין תומכיו של הנשיא המודח מוחמד מורסי.

מוקדם יותר הכריז נשיא מצרים הזמני עדלי מנסור על מצב חירום במדינה למשך חודש, ואמר כי הורה לצבא ולמשטרה לסייע לשר הפנים להביא את המדינה למצב של רגיעה וביטחון. כצעד ראשון במצב החירום החדש, הכריזה הממשלה על עוצר לילי ב-11 מתוך 27 המחוזות ברחבי מצרים בין השעות 19:00 בערב ועד 6:00 בבוקר למחרת. בין הערים שבהם ייאכף העוצר – הבירה קהיר המדממת, אלכסנדריה וסואץ, שם נרשמו היום גם עימותים והרוגים. העוצר יימשך חודש, או עד הפסקת העימותים בין הצדדים. "מי שיפר את העוצר ייכלא", נאמר בהודעת הרשמית בטלוויזיה הממלכתית במצרים.

בעקבות האירועים האלימים הודיע סגן הנשיא מוחמד אל בראדעי על התפטרותו, ואמר כי לסכסוך ניתן היה למצוא פתרון לא אלים. "מי שמרוויח מהמצב הנוכחי הם אלו הקוראים לאלימות: בעיקר טרוריסטים וקבוצות קיצוניות שונות", כתב אל בראדעי במכתב ששלח לנשיא.

פרסומים שונים בשעות הערב דיווחו כי המשטרה השיגה שליטה מלאה במתחם ראבעה עדוויה, המעוז הגדול ביותר של ההאחים המוסלמים בקהיר.

העימותים בין כוחות הביטחון לתומכי מורסי, פרצו בבוקר יום ד' לאחר שהחיילים והשוטרים ניסו לפנות שניים ממרכזי המחאה של האחים המוסלמים בקהיר – ראבעה עדוויה, בצפון-מזרח הבירה וכיכר א-נאהדה.

שוטרים וחיילים ירו אש חיה וגז מדמיע לעבר המפגינים במחנה המחאה הגדול יותר, ראבעה עדוויה, בצפון-מזרח קהיר, בעוד המפגינים יידו לעברם אבנים ובקבוקי תבערה. בהמשך הם אף שרפו מרכזי משטרה והקימו מחדש את הבמה שהופלה על ידי כוחות הביטחון. עם זאת, בא-נאהדה דווח כי כוחות הביטחון הצליחו לפנות את המפגינים.

בקרב תנועת אחים המוסלמים טענו בשעות הצהריים כי מספר ההרוגים עומד על אלפים. ד"ר יחיא מכייה, אחד הרופאים המתנדבים בבית חולים שדה של מתחם ראבעה עדוויה, סיפר: "מספר ההרוגים עלה ל-2,200. ישנם למעלה מ-10,000 פצועים. אנשים נשרפו חיים במתחם ראבעה עדוויה". דובר האחים המוסלמים רחאד אל חדאד אמר היום: "אנו עדים לטבח ברוטאלי ומדממם שכמותו לא נראה בהיסטוריה של מצרים, ואשר ישאיר כתם לנצח על כוחות הצבא והמשטרה".

בין ההרוגים, לפי דיווחים ממצרים, גם שני כתבים אמריקאים, שהיו במתחם ראבעה. יו"ר אגודת העיתונאים הזרים במצרים אישר, כי מדובר בעיתונאים של "ניוזוויק" ו"סקיי ניוז", שנהרגו במהלך העימותים. ברשת סקיי אישרו כי הצלם שלהם, מיק דין, נורה נהרג. דין, בן 61, עבד בסקיי במשך 15 שנה ובין היתר שהה במסגרת עבודתו גם בירושלים ובוושינגטון. הוא הותיר אחריו אשה ושני ילדים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.