מרכז חדש לתרבות יהודית נחנך לראשונה בפורטוגל אחרי למעלה מ-500 שנים מאז גורשו יהודי המקום

השקת המרכז החדש בעיירה טרנקוזו בפורטוגל כללה טקס הכנסת ספר תורה מרגש

מרכז חדש לתרבות ולדת יהודית, אשר ייקרא מרכז "יצחק קרדוזו ללימוד יהודי", הושק בשבוע שעבר בעיירה טרנקוזו בפורטוגל. מדובר במרכז ראשון מסוגו בפורטוגל אחרי למעלה מ-500 שנים מאז גורשו יהודי המקום, ופתיחתו התאפשרה תודות לשיתוף פעולה יוצא דופן בין ארגון "שבי ישראל" ועיירית טרנקוזו. למעלה מ-100 משתתפים לקחו חלק בטקס חנוכת הבית וקביעת המזוזה, שבשיאו התקיים טקס הכנסת ספר תורה, אשר הובא במיוחד מישראל, לבית הכנסת שלווה בתהלוכה עם שירה וריקודים. הקמת המרכז מציינת את הפעם הראשונה מאז גירוש היהודים בימי הביניים, שבה רשות מקומית בפורטוגל לוקחת אחריות מלאה על הקמת מרכז יהודי, כולל נשיאה בכל העלויות הנדרשות.

"זהו אירוע היסטורי. למעלה מ-500 שנים לאחר שגורשו יהודי פורטוגל, נשמעו מחדש קולות זימרה יהודיים ברחובות טרנקוזו בשעה שהכנסנו את ספר התורה למרכז החדש". אמר מיכאל פרוינד, מייסד ויו"ר ארגון שבי ישראל במהלך הנאום שנשא בטקס חנוכת הבית. לדבריו, למרכז החדש יהיה תפקיד מרכזי בהגשת סיוע לצאצאי האנוסים באזור המבקשים לחזור לעם היהודי. "העיירה טרנקוזו היא בעלת היסטוריה מרתקת והייתה במשך שנים רבות בית למספר רב של צאצאי אנוסים. זהו רגע היסטורי בחיים היהודיים בפורטוגל וביחד עם העירייה המקומית אנחנו עושים צעדים משמעותיים כדי לחדש את החיים היהודיים באזור", ציין.

מרכז "יצחק קרדוזו ללימוד יהודי" יכלול בתוכו בית כנסת שייקרא "בית מים חיים", וכן תצוגה על ההיסטוריה היהודית של פורטוגל וחידוש החיים היהודים בה בשנים האחרונות. ארגון שבי ישראל יהיה זה שינהל את המרכז ויקיים בו אירועים מגוונים בנושאי תרבות, חינוך ודת יהודית. הרב אלישע סלס, שליח הארגון בפורטוגל, יהיה האחראי על מערך ההפעלה במקום, ומר חוזה לוי דומינגוס, יועץ לראש העירייה, יהיה האחראי מטעם העירייה ויעבוד בשיתוף פעולה מלא עם הרב סלס. עיקר פעילות המרכז תתמקד בהעמקת הקשר עם צאצאי האנוסים הרבים אשר חיים באזור.

אודות העיירה טרנקוזו:
טרנקוזו ממוקמת בצפון מזרח פורטוגל, אזור שהיה בית לקהילה יהודית משגשגת במאות ה-14 וה-15, לפני הגירוש הגדול שבו יהודים רבים אולצו להמיר את דתם. אחד מהמבנים היהודים ההיסטורים המוכרים ביותר בעיירה הוא ה"קאסה דו גאטו נגרו" ששימש כבית כנסת והיה מקום משכנם של רבנים. אחד מהיהודים המוכרים ביותר בטרנקוזו היה בנבארה המיסתורי (1500-1545), סנדלר ומשורר, שניבא את העתיד של פורטוגל והיה מקור להשראה עבור כותבים רבים.

על יצחק קרדוזו:
יצחק קרדוזו, שעל שמו נקרא המרכז החדש, היה רופא ופילוסוף יהודי שנולד בטרנקוזו בשנת 1603 למשפחה של צאצאי אנוסים. הוא עבר מאוחר יותר לספרד עם משפחתו ומשם עבר לוונציה כדי להימלט מהאינקוויזציה. בוונציה הוא ואחיו מיגל אימצו מחדש באופן פומבי את היהדות. קרדוזו פירסם לאחר מכן מספר עבודות חשובות בפילוסופיה, ברוקחות, ובתיאולוגיה, כולל מסה חשובה שבה תקף סטריאוטיפים שונים על היהודים מתקופת ימי הביניים, כדוגמת מנהגים של רצח ועלילות דם.

אודות בני האנוסים בפורטוגל:
בשנת 1492 גורשו היהודים מספרד. הרבה מהמתנצרים – הידועים בשם "אנוסים" – שמרו על זהותם היהודית והמשיכו לקיים את המסורת היהודית בסתר. בשנת 1497, כשמלך פורטוגל ראה את אמונתם ועיקשותם של היהודים שבחרו בעזיבת הממלכה על פני התנצרות, הוא הפך את הגירוש להמרת דת כפויה, מה שכונה אז "הטבלה בעמידה". המומרים ההם, שהיו "נוצרים חדשים", עשו כל מה שביכולתם כדי להבטיח המשך לשורשיהם היהודיים והעבירו את זהותם בסוד מדור לדור, על אפה וחמתה של האינקוויזיציה. רבים שילמו מחיר כבד על נאמנותם ליהדות, אך רבים אחרים הצליחו להעביר את סוד יהדותם עד ימינו אנו. דוגמה אופיינית לכך היא הקהילה בבלמונטה בפורטוגל ששמרה על מנהגיה ועל זיקתה ליהדות, עד שבשנת 1989 שבה בגלוי אל חיק היהדות ההלכתית.
על ארגון "שבי ישראל":
ארגון ללא מטרות רווח, אשר הוקם ע"י מיכאל פרוינד, עולה מארה"ב, הפועל לחיזוק הקשרים עם צאצאי יהודים במקומות שונים בעולם. בין הקהילות עמן נמצא הארגון בקשר הן "בני האנוסים" בספרד, פורטוגל ודרום אמריקה, ה"יהודים הסובוטניקים" שברוסיה, קהילת יהודי קייפנג שבסין, "היהודים הנסתרים" בפולין, "בני המנשה" בצפון מזרח הודו ועוד. "שבי ישראל" הוא הארגון היהודי היחיד בעולם שפועל בקרב קהילות צאצאי האנוסים באמצעות שליחיו הפזורים ברחבי אירופה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. כתבה מרגשת על צאצאי האנוסים ,גירוש ודיכוי הביא את השפל לחצי האי האיברי שלום .

    חיים |
    הגב