מרן הגראי"ל: "אני מברך את כולם חוץ מהרשעים שרוצים לעקור את התורה"

התבטאות חריפה אמש של מרן הגראי"ל שטיינמן בעת ה'מי שברך' השבועי לכלל ישראל אמר לברך בנוסח: "כל כלל ישראל חוץ מהרשעים גמורים שרוצים לעקור את התורה" • הבוקר נשאל הגראי"ל מראש כולל באירופה האם לשוב לכולל ליומיים בלבד: "בשביל שתי ימים תורה! אפילו מליון קילומטר כדאי ליסוע"..

מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן התבטא לא פעם בגנות אותם אלו הגוזרים גזירות על עולם התורה שכל רצונם לעקור תורה מכלל ישראל. החברותא של מרן ראש הישיבה, הגאון רבי משה יהודה שניידר סיפר בשם הגראי"ל כי כמו בכל מוצ"ש נוהג הגראי"ל "לעשות 'מי שבירך' לכל התורמים לתורה ומצות גדולות ואין כאן המקום לפורטם", כתב הרב שניידר.

אחרי ה'מי שברך' מוסיף הגראי"ל ברכה כללית לשאר בני ישראל, אך בכל פעם מוציא מן הכלל… ואתמול בשעת עשיית המי שבירך נשאל הגראי"ל אם להוסיף שמברך את כל ה"ערליכע יידן" חייך הגראי"ל ושאל ומה עם הבינוניים? ולכן אמר לברך בנוסח זה, 'כל כלל ישראל חוץ מהרשעים הגמורים שרוצים לעקור את התורה'…

 

הגראי"ל אמש בישיבת 'אורחות תורה'

הרב שניידר הוסיף: "ולמדנו כמה היא "ברכה שלימה מעומקא דלבא, עד שמדייק רבינו כל כך מי יהא נכלל בברכה".

בדבריו חשף הרב שניידר סיפור שהתרחש הבוקר במעונו של הגראי"ל, וכך מספר: "נשאל רבינו הבוקר מראש כולל חשוב באירופה, אם כדאי לנסוע ליומיים בלבד לכולל, היות וצריך אחרי יומיים לחזור לשבת. אמר לו רבינו – בשביל שתי ימים תורה! אפילו "מליון קילומטר" כדאי ליסוע"…

בפני תלמידי ישיבת 'גאון יעקב' שהגיעו למעונו בערב חג השבועות אמר הגראי"ל: "אומרים שיש כעת אפשרות לעלות בתורה ויראת שמים, אז בשעת מתן תורה היתה עליה גדולה מאד, אבל היום אומרים שיש מעין מה שהיה אז, אפשר לעלות, וצריך לנצל, כי לא תמיד יש אותו אפשרות כמו היום, יש אפשרות לעלות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.