מרן הגראי"ל שטיינמן גיבה את יעקב אשר שתקף בכנסת את לפיד : "אתה מוביל למלחמת אחים"

ח"כ יעקב אשר בנאום בכורה דרמטי בכנסת השאיר אבק לחבריו בסיעה וזכה למחמאות מכל עבר, אפילו יאיר לפיד ניגש לגפני וחייך באומרו יש לך מתחרה", בתחילה הוא עלה למעונו לש מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן וביקש את אישורו להתייחס לנושא הגיוס, הגראיל השיב בחיוב:" זה מצווה".

הנה עיקרי דבריו .

אשר התייחס לסוגיית השויוון בנטל, "הנסיון לפגוע בציבור לומדי התורה שתורתו אומנותו ותורתו היא אמונתו, הנסיון הזה הוא מיותר וחסר סיכוי. אך חמור
מכך, להניח בצד את כל הבעיות הביטחוניות המדיניות, הכלכליות והחברתיות שאיתן עלינו להתמודד ולהשתמש במילת הקסם – שוויון בנטל כאילו היא חזות הכל, זה דבר לא אחראי.

האם על ידי שוויון בנטל נעזור לאותה קשישה במסדרון ונפתור את בעיית הצפיפות בבתי החולים?
האם על ידי שוויון בנטל נדאג לפיתרון דיור בר השגה לזוגות צעירים?
כשיגיע הנשיא אובמה לביקורו הקרוב בכדי לדון בנושא האיראני ובחידוש המשא ומתן המדיני, האם נגיד לו: "רגע, אדוני הנשיא, עכשיו מטפלים בשוויון בנטל?"

ח"כ יעקב אשר בנאום בכורה דרמטי בכנסת השאיר אבק לחבריו בסיעה וזכה למחמאות מכל עבר, אפילו יאר לפיד ניגש לגפני וחייך באומרו יש לך מתחרה", הנה עיקרי דבריו .

"כאדם המעורה בחברה הישראלית, כאדם שעתיד החברה ודמותה חשובים לו, שתמיד מקשיב ומכבד כל דעה באשר היא, ככזה, אני עומד היום מעל דוכן זה ואומר לכם – זכות התורה ולומדיה זאת תמצית אמונתנו.

הציבור הזה, שלקח מהתנ"ך ומהתלמוד את החובות של תרי"ג מצוות ולא רק את הזכויות שהתנ"ך מקנה לנו, האם עליו אפשר לומר כי הוא ציבור שחי על חשבון השני?

האם מי שלומד תורה עושה זאת בגלל שיקולי נוחות? האם הציבור החרדי הוא נהנתן? האם הוא חי חיי פאר? האם הציבור הזה שיודע לצאת ולהפגין בהמוניו כשפוגעים בציפור נפשו או כשמנסים לפגוע בדמותה היהודית של המדינה, יצא ולו פעם אחת לכיכרות על נושאים שאינם נושאים עקרוניים שברוח?

הציבור החרדי ידוע בעזרה ההדדית ובעזרה לכל אדם באשר הוא אדם.
רוב עמותות החסד וארגוני הסיוע בארץ הוקמו ומופעלים ע"י אנשים מקרב הציבור החרדי. צאו לבתי החולים ותראו כמה מתנדבים ומאיזה ציבור.

נכון, שלא כולם מאמינים שהתורה היא כיפת הברזל הכי חזקה שיש לעם ישראל, אבל אנחנו מאמינים בזה, ויודעים זאת ללא כל ספק! ומכאן האחריות שלנו להתעקש ולשמור על התורה ועל לומדיה מכל משמר! אין כאן שיקולי נוחות או כל שיקולים זרים אחרים, יש כאן אך ורק מחויבות ואחריות חברתית ולאומית!

יש לנו תפקיד לשמר את עברנו ולשמור את התורה שהיא בעצם זכות קיומנו כעם יהודי כאן בארץ האבות. זהו נטל כבד ואנחנו גאים לשמור עליו…… לשאת בנטל! "אם בחקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו ועשיתם אותם, ונתתי שלום בארץ". זהו הפסוק אותו בחר יו"ר הכנסת מר בנימין בן אליעזר, לצטט בנאום הפתיחה שלו בכנסת זו, וזוהי ההבטחה ההיסטורית שבה אנו מאמינים ועל פיה אנו חיים, לא שנה ולא שנתיים, אלא אלפי שנים מאז נהיינו לעם.

אשר התייחס ללפיד : "בשבוע שעבר, אמר עמיתי חבר הכנסת יאיר לפיד מעל דוכן זה, כי "לא תהיה מלחמת אחים, כי עשרה אחוז מהאוכלוסייה לא יכולים לאיים על 90%".

יש כאן, לצערי, שתי טעוית: ראשית, יש לך טעות קטנה במספרים, שגם אני בצניעות ובענווה כאדם שלא השלים לימודי ליבה, בכל זאת שמתי לב אליה. אנחנו הרבה יותר מעשרה אחוזים

אולם הטעות השניה, הינה טעות חמורה ומסוכנת הרבה יותר. אני אמנם מקווה שמדובר בטעות, שכן כאן, מעל דוכן זה עמדת וקראת בעצם למחיקת מיעוט ולאי התייחסות למיעוט. זוהי אדוני, קריאה למלחמת אחים!

אין זה משנה אם אנחנו עשרה אחוזים, עשרים אחוזים או שלושים אי אפשר למחוק את אמונתנו הנשענת על שורשים מוצקים של עברנו ההיסטורי! אנחנו לא יכולים להתכחש למחויבותנו בלימוד התורה כלפי העם היהודי כולו!

מיעוט יכול, וזו גם חובתו לדרוש, הכירו בחשיבות העליונה שאנו מייחסים לתורה וללומדיה.

אשר סיים ואמר האם נשכיל לחדול מנאומי כיכרות משולהבים ולתת את דעתנו לפתרון אמיתי למצוקות ולקשיים של החברה הישראלית?
האם נוכל להתמקד במאחד ולא במפלג?
האם נעשה את הדבר הנכון……. ולא את כותרת העיתון?

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.