מרן הגר"ע יוסף הורה: לא לומר תחנון ביום העצמאות

מכתב של מרן הגר"ע יוסף זצ"ל שמתפרסם לראשונה מגלה כי דעתו היתה: לא להגיד תחנון ביום העצמאות

מכתב שהתפרסם אמש לראשונה מאת מרן הגר"ע יוסף זצ"ל בנושא יום העצמאות, מגלה את דעתו בדבר אמירת תחנון ביום זה.

מדובר בשאלה שמרן זצ"ל נשאל בשנת תשע״א מאת "ישיבה לצעירים מעיין חיים ושלום" – אשקלון. במכתב נשאל: "לכבוד מרן שליט"א נשיא ישיבתנו הקדושה. אחרי דרישת שלום, הננו בזאת לשאול לדעתו דעת עליון כיצד עלינו לנהוג ביום העצמאות וביום ירושלים, האם לומר תחנון ולהתפלל כרגיל מידי יום, כנהוג בישיבות הקדושות, או לנהוג אחרת? נודה מאוד למעכת״ר אם ישיבנו תשובה ברורה בנושא".

ענה להם מרן פוסק הדור זצ"ל בכתב ידו: "אין לומר תחנון. בשני הימים הנ"ל להתפלל כרגיל וללמוד בהתמדה ביתר שאת וביתר עוז".

כזכור, לפני מספר שנים, בבוקר יום העצמאות, מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל אמר בדבריו כמה צריך להודות לבורא עולם על הניסים שנעשו ביום זה. בדבריו אמר: "הקב"ה, כשהוא עושה לנו נס ואומרים שירה – עושה נס יותר גדול, נס להתנוסס. תמיד צריך להודות לקב"ה, אשירה לה כי גמל עלי. גם כן אנחנו, ברוך ה' אנשים אומרים חג עצמאות, מה זה חג העצמאות? זה לא חג העצמאות. אנחנו חושבים על עיקר הדבר, זה שיש פה ממשלה יהודית. מה היה פה? המנדטורים, אלה האנגלים ימח שמם שונאי ישראל, כל מי שרצה לבא לארץ צריך סרטיפיקט. בלי זה לא ייכנס, פרוטקציות וזה וזה.

"כל איש שהיה בא פה, היו עושים לו צרות צרורות. משנהייתה מדינה יהודית, אם רק בשביל שיבואו יהודים כמה שרוצים – דיינו. אבל האמת היא שיש כמה מיליונים. בזמן שהיה המנדט לפני קום המדינה – היה 650 אלף איש, בכל ישראל 650 אלף, ועכשיו (כשנאמרו הדברים) למעלה מחמישה מיליון".

ואז אומר מרן זצ"ל: "ומה זה, אנחנו מתפללים עוד לקב"ה שיוסיף אחריתנו לראשיתנו ויהיה לנו ממשלה שכולם יראי שמיים, כולם צדיקים, כולם אוהבים את התורה".

הוראת הגר"ע זצ"ל, באדיבות 'יום ליום'

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ביום העצמאות בתחילת קום המדינה הרב עובדיה ישב בשק ואפר ובכה על החורבן של הציונים, רק עתה כלפי חוץ זורק מילים מכסות, וזאת מתוך דעת תורה שלו שכדי להשפיע ירא"ש אי אפשר לצאת לגמרי עם דעה ברורה בענין כי הציבור לא יקבל. הרב עובדיה היה שומע שיחות של הרב דוד יונגרייז מהבד"ץ ומרבו הרב עטיה ששלל את הבחירות ואת המדינה, וכף החיים יצא בחריפות נגד הרעיון הציוני וגם נגד הרב שנתמנה מטעמם הרב קוק, וכן הרב אלפנדרי ועוד מגדולי רבני הספרדים.

  ביום העצמאות בתחילת קום המדינה הרב עובדיה ישב בשק ואפר ובכה על החורבן של הציונים, רק עתה כלפי חוץ זורק מילים מכסות, וזאת מתוך דעת תורה שלו שכדי להשפיע ירא"ש אי אפשר לצאת לגמרי עם דעה ברורה בענין כי הציבור לא יקבל.

  הרב עובדיה היה שומע שיחות של הרב דוד יונגרייז מהבד"ץ ומרבו הרב עטיה ששלל את הבחירות ואת המדינה, וכף החיים יצא בחריפות נגד הרעיון הציוני וגם נגד הרב שנתמנה מטעמם הרב קוק, וכן הרב אלפנדרי ועוד מגדולי רבני הספרדים.

  יואלי |
  הגב
 2. ביום העצמאות בתחילת קום המדינה הרב עובדיה ישב בשק ואפר רק עתה כלפי חוץ זורק מילים מכסות, וזאת מתוך דעת תורה שלו שכדי להשפיע ירא"ש אי אפשר לצאת לגמרי עם דעה ברורה בענין כי הציבור לא יקבל. הרב עובדיה היה שומע שיחות של הרב דוד יונגרייז מהבד"ץ ומרבו הרב עטיה ששלל את הבחירות ואת המדינה, וכף החיים יצא בחריפות נגד הרעיון הציוני וגם נגד הרב שנתמנה מטעמם הרב קוק, וכן הרב אלפנדרי ועוד מגדולי רבני הספרדים.

  ביום העצמאות בתחילת קום המדינה הרב עובדיה ישב בשק ואפר רק עתה כלפי חוץ זורק מילים מכסות, וזאת מתוך דעת תורה שלו שכדי להשפיע ירא"ש אי אפשר לצאת לגמרי עם דעה ברורה בענין כי הציבור לא יקבל.

  הרב עובדיה היה שומע שיחות של הרב דוד יונגרייז מהבד"ץ ומרבו הרב עטיה ששלל את הבחירות ואת המדינה, וכף החיים יצא בחריפות נגד הרעיון הציוני וגם נגד הרב שנתמנה מטעמם הרב קוק, וכן הרב אלפנדרי ועוד מגדולי רבני הספרדים.

  יואלי |
  הגב
  • איך אתה מעז לומר על כתב ידו של מרן רבינו הגדול זצוק"ל שזה כפירה ח"ו

   הוא ידע יותר טוב ממך מה זה קוב"ה וודאי שהוא יודע מה הוא כתב

   אברהם |
   הגב
   • רק לשקר דרושים תומכים כדי להצליח!!! האמת לעומת זאת, תמיד תנצח בסופו של דבר, אפילו אם הדבר יקח זמן.... בסופו של דבר תשיג האמת את הכבוד והערכה, אפילו של אלו שלא מוכנים לקבלה... האמת היחידה שהלכה לאיבוד, בלי כל אפשרות להחזירה, היא אותה אמת שאין למחזיקיה האומץ לדבר בגילוי לב עבורה. האמת לא הובסה מעולם מכל התנגדות, היא הובסה רק כשחבריה היו מדי חלשים מלהגן עליה. שֶׁקֶר - אֵין לוֹ רַגְלַיִם = סוֹפוֹ שֶׁל כָּל שֶׁקֶר לְהִתְגַּלּוֹת. *בְּמִלָּה שֶׁקַּר, אוֹתִיּוֹתֶיהָ הֵן בַּעֲלוֹת "רֶגֶל" אַחַת, *וּבַמִּלָּה אֱמֶת, אוֹתִיּוֹתֶיהָ יֵשׁ בָּהּ שְׁתֵּי "רַגְלַיִם". וְלָכֵן *הָאֱמֶת עוֹמֶדֶת, *וְהַשֶּׁקֶר אֵינוֹ עוֹמֵד.

    רק לשקר דרושים תומכים כדי להצליח!!! האמת לעומת זאת, תמיד תנצח בסופו של דבר, אפילו אם הדבר יקח זמן…. בסופו של דבר תשיג האמת את הכבוד והערכה, אפילו של אלו שלא מוכנים לקבלה… האמת היחידה שהלכה לאיבוד, בלי כל אפשרות להחזירה, היא אותה אמת שאין למחזיקיה האומץ לדבר בגילוי לב עבורה. האמת לא הובסה מעולם מכל התנגדות, היא הובסה רק כשחבריה היו מדי חלשים מלהגן עליה.

    שֶׁקֶר – אֵין לוֹ רַגְלַיִם = סוֹפוֹ שֶׁל כָּל שֶׁקֶר לְהִתְגַּלּוֹת. *בְּמִלָּה שֶׁקַּר, אוֹתִיּוֹתֶיהָ הֵן בַּעֲלוֹת "רֶגֶל" אַחַת, *וּבַמִּלָּה אֱמֶת, אוֹתִיּוֹתֶיהָ יֵשׁ בָּהּ שְׁתֵּי "רַגְלַיִם". וְלָכֵן *הָאֱמֶת עוֹמֶדֶת, *וְהַשֶּׁקֶר אֵינוֹ עוֹמֵד.

    "ה א מ ת" - - - ושֶׁקֶר - אֵין לוֹ רַגְלַיִם |
    הגב
  • מבקש מחילה זה היה טעות גמור

   מחילה

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב