מרן הגר"ש כהן: "לא נשלח אף בחור לצבא"

נשיא מועצת חכמי התורה, מרן הגר"ש הכהן הגיע אמש לניחום אבלים בביתו של מרן הגרי"ג אדלשטיין שיושב שבעה על בנו. שני גדולי ישראל שוחחו ביניהם על חוק הגיוס

נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס מרן חכם שלום הכהן הגיע אמש לניחום אבלים בביתו של מרן הגרי"ג אדלשטיין שיושב שבעה על בנו. ראש הישיבה ציין כי זו טרחה גדולה במיוחד להגיע מירושלים עם עול הציבור ועול הישיבה של הגר"ש.

במהלך הביקור דנו גדולי ישראל בעמדת המפלגות החרדיות בנוגע לחוק הגיוס, מנהיגה הרוחני של ש"ס התבטא ואמר: "יש לנו בעיה קשה עם הגיוס של בני הישיבות. מאיימים עלינו שלא ייתנו תקציבים. מה אנחנו חיים בשביל תקציבים מהגויים האלה?".

הגר"ש אמר: "אנחנו הצבא של הקב"ה, לכן נקראים יוצאי צבא".

ימים אחדים לאחר החלטתה הדרמטית של מועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל' לדרוש שינויים בחוק הגיוס, בוחנים ב'דגל התורה' ובש"ס את עמדתם ביחס לחוק כאשר הנטייה היא לתמוך בו, אך לעשות זאת בחזית אחת תוך תיאום עם 'אגודה'.

תמליל השיחה המלא נחשף הבוקר ב'קו עיתונות':

במשך שעה ארוכה ניחם מרן נשיא המועצת את מרן ראש הישיבה, תוך שהוא מצטט את הגמרא על פטירת בניו של רבי מאיר, והקדמת החתם סופר על בנו של הרמב"ם שנפטר על פי אביו. הגר"ש ציין כי תלמידי חכמים מאריכים ימים בשביל הדור, ו"הדור צריך לראש הישיבה".

לאחר מכן העלה מרן נשיא המועצת את סוגיית הגיוס וציין כי "יש בעיה של הגיוס ומאיימים על תקציבים, אנחנו לא חיים מהתקציבים, אנחנו הצבא של הקב"ה, לכן נקראים יוצאי צבא".

מרן ראש הישיבה השיב כי "הכל תלוי בזכויות, אין מה לדאוג". הגר"ש ציטט את דברי הרמב"ם בסוף הלכות שמיטה על שבט לוי, ואז הוסיף הגרי"ג כי "בשיתוף פעולה של כולם יחד לא יהיו שום גזירות ואין מה לדאוג".

נשיא המועצת הוסיף כי "אחינו הטועים לא יודעים מה זה בן תורה, אבל כשמתקרבים הם שמחים שבנם בתורה. יש לנו הורים שרוצים שבנם ילך לצבא, התלמידים נשמעים לי יותר מבנים, שום אחד לא הולך לצבא, כשמתחתנים, אבא שלהם אומר לי תודה, לא תהיה שום כפיה". לאחר מכן נפרדו גדולי ישראל ואיחלו אריכות ימים זה לזה.

את מרן נשיא המועצת ליווה בנו הרב יעקב ותלמידו הקרוב מאיר פנחס, בנוסף השתתפו במעמד בנו של ראש הישיבה הגר"י אדלשטיין, נכדו מוטי פלאי ואיש 'דגל' אליהו ארנד.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הוא לא אמר "גויים" הוא אמר "גובים" - נא לתקן את הכותרת!!!

    תבקשו ממנו כעת סליחה….

    שרון |
    הגב