מרפסת או חצר? העיקר לחדש ולהתחדש

החצר או המרפסת הפכו שוב למקום התכנסות משפחתית לעת ערב, או סתם לרגיעה ומנוחה והבילוי בו מתחיל לצבור שעות נוספות? לפניכם טיפים לריענון המרפסת, הגן , הגינה וריהוט החוץ

פסח כבר עבר, הבית עדיין מבהיק בניקיון חגיגי והאביב כאן. החצר או המרפסת הפכו שוב למקום התכנסות משפחתית לעת ערב, או סתם לרגיעה ומנוחה והבילוי בו מתחיל לצבור שעות נוספות.

כנראה, שזהו זמנם המיוחד של רהיטי הגן בעונת האביב, והזמן האידיאלי ביותר לשיפוץ הרהיטים המשמשים אותנו בגינה, בחצר או במרפסת. כסאות עץ, רהיטי מתכת, פמוטים, מתלים לעציצים, שולחנות עץ, רצפת עץ, מלונה, תיבות דואר, משקופים, דלתות, תריסים, נדנדות, מחסן ועוד.

בימי החורף עמדו החפצים בחוץ ונחשפו לגשם, לרוחות העזות, לרטיבות ולקור וחלקם דהו ואיבדו את הצבע והברק או לחילופין התקלפו. כשמדברים על שיפוץ רהיטי הגינה, הכוונה היא לנקות, לשייף ולהסיר חלקים רופפים, חלודה ושומנים, ולצבוע את הריהוט בצבע מתאים "שיציל" את הרהיטים ויחזיר להם את הצבע והברק.

מעצבת חברת נירלט, קרן נוימן, מנדבת טיפים ועצות לרענון המרפסת, הגן והריהוט החיצוני:

צביעת רהיטים:

• כשרוצים לצבוע רהיטים שיעמדו מחוץ לבית חשוב להקפיד ולהשתמש בצבע עמיד לרטיבות, אך יתר על כן חשוב להקפיד ולבחור צבע עמיד לקרני UV.

• קילוף הצבע נובע לעיתים מחשיפה למים ולגשמים, אך בדרך כלל מירב הנזק נגרם מחשיפה ממושכת לאור השמש. מומלץ לצבוע רהיטי עץ, פורמיקה, מתכת ואפילו פלסטיק בצבעים על בסיס מים, כך שיהיו עמידים גם בתנאי חוץ.

ריענון ריהוט מתכת (כולל גדרות ושערים)

את הריהוט המתכת נרענן בצורה פשוטה בעזרת DTM על בסיס מים – צבע לצביעת מתכת עמיד לתנאי חוץ.

• יש לשייף בעזרת נייר לטש את הריהוט ולהסיר חלקים רופפים, חלודה ושומנים. לאחר השיוף יש לנקות בעזרת מטלית לחה את הרהיט.

• יש למרוח בעזרת מברשת DTM על-בסיס מים בגוון רצוי. להמתין לייבוש למרוח שכבה שנייה.

תמונה באדיבות יח"צ
תמונה באדיבות יח"צ

ריענון ריהוט עץ

ריענון ריהוט העץ, הגדרות וכל שאר האביזרים מעץ, ניתן לשדרג בעזרת לזור ולכה על-בסיס מים שבאים בגוונים ייחודיים המתאימים לצביעת עץ. בנוסף, נוכל להשתמש גם באוניאור על בסיס מים, המתאים גם הוא לצביעת עץ ואותו ניתן להשיג בגוונים מגוונים, כולל 4 גוונים מטאלים, המעניקים לאביזרי העץ מראה מהודר.

• יש לשייף בעזרת נייר לטש את הריהוט ולהסיר חלקים רופפים, חלודה ושומנים. לאחר השיוף יש לנקות בעזרת מטלית לחה את הרהיט.

• יש למרוח בעזרת מברשת / רולר את הלזור או/ו לכה על-בסיס מים או אוניאור על בסיס מים בגוון רצוי. להמתין לייבוש למרוח שכבה שנייה.

צילום באדיבות - יח"צ
צילום באדיבות – יח"צ

ריענון פרגולות, תריסים ודקים

את הפרגולות, הדקים ותריסים מעץ, רצוי וחשוב לצבוע מחדש בכל שנה על מנת לשמור עליהם.

עץ ישן או צבוע יש ללטש בצורה מסיבית לצורך הורדת שכבת הצבע או הלכה. לאחר הליטוש, יש לנקות את אבק הליטוש ממשטח העץ.

על מנת לשמור על העץ מפני עובש, ריקבון ופגעי מזג אוויר, מומלץ ליישם שכבה אחת של סופר מגן לעץ, צבע מגוון הנספג בעץ ומעניק שכבת הגנה,

לאחר מכן יש מספר אפשרויות בבחירת צבע על-פי הגימור הרצוי: לצביעה שקופה מומלץ להשתמש בלכה שקופה על-בסיס מים, לצביעה חצי שקופה מומלץ להשתמש בצבע לזור על-בסיס מים או שמן מגן לדק (לצביעת דקים) ולצביעה אטומה מומלץ להשתמש באוניאור על-בסיס מים. יש ליישם את המוצר הנבחר ב-2 עד 3 שכבות.

פרגולה ב IMT 14 - הריהוט לזור ולכה על בסיס מים צילום יח"צ
פרגולה ב IMT 14 – הריהוט לזור ולכה על בסיס מים צילום יח"צ

עיצוב עציצים

ואם כבר משקיעים בצביעת המרפסת והריהוט, כדאי להקדיש גם מעט צבע לעציצים. אין כמו אסתטיקה מעוצבת כדי לעשות מצב רוח טוב, והשילוב של צבע וטבע הוא בעל אפקט הרגעה מבטיח במיוחד.

האביב הוא זמן מתאים לדאוג לעציצים במרפסת ועל אדן החלון. זה הזמן להעמיד עציצים צבעוניים, לשתול בהם שתילים טריים ולהכין תפאורה אופטימית לאביב.

גננים רבים לוקחים את צבע מכלי העציצים כנתון, במקום להפעיל דמיון ולהיות יצירתיים. צביעת עציצים היא אחת הפעולות המהירות הזולות ורבות ההשפעה על מראה הגינה. עציץ צבעוני יוצר נקודת

פוקוס בגינה. הטריק הוא דווקא לא להשתדל מדי. כמו בתחומי אסתטיקה רבים – כמה שיותר פשוט יותר יפה.

נשתמש באוניאור על-בסיס מים – צבע על בסיס מים, שניתן לצביעה על גבי משטחים מגוונים כמו: עץ, מתכת, קירות ועוד.

על מנת לייצב את הצבע על המשטח – אדנית פלסטיק, עציץ פלסטיק, עץ, מתכת, חרס ועוד, יש לשייף מעט את המשטח , אח"כ צובעים במברשת את כל המשטח או לחילופין ניתן לדגום פסים לאורך – זה לא צריך להיות מדויק ולא תעשייתי, אלא אנושי וטבעי והילדים יכולים לעזור!

בתוך כל עציץ שיתלו צמחי אמנון ותמר צהובים (או כל פרח אחר שאתם אוהבים). להבות של חיוניות ואור, פרצופי טבע מחייכים משולהבים יחזיקו מעמד בתנאים נוחים עד יוני.

חידוש-שרפרף-בנגיעות-אוניאור- צילום יח"צ
חידוש-שרפרף-בנגיעות-אוניאור- צילום יח"צ

הכניסה לבית

כדאי ורצוי מאוד להשקיע בכניסה לבית. אחרי הכול, הכניסה מהווה את הרושם הראשוני, שאין כמוהו לקביעת הדעה על כל יתר הבית.

בכניסה לבית ישנם מספר אלמנטים שכדאי לשים אליהם לב:

• קיר הכניסה – ניתן לצבוע בצבע רגיל, ניתן לכסות בשליכט צבעוני או להשתמש בצבע טיח.

• דלת הכניסה – כל דלת, ולו הפשוטה ביותר, ניתן לשדרג בעזרת צבע. דלתות עץ, לדוגמה, ניתן לכסות בצבע חדש ומבריק למראה מתוחכם: אוניאור על בסיס מים בגוונים מטאליים או בצבעי מט ובטכניקת ה"דיסטרסינג" למראה הכפרי.
• שלט הכניסה – כל פיסת עץ יכולה להפוך לשלט כניסה בעזרת צבע. ניתן לעטר בעזרת שבלונות שונות ואפילו ניתן לשנות ולהחליף בהתאם למצב הרוח והאפנה.

• מזוזה – ניתן לרכוש היום מגוון עצום של מזוזות מוכנות אבל אפשר גם להכין לבד בעיצוב עצמי, בחנויות "עשה זאת בעצמך". מעט צבע, שבלונה, חרוזים ועוד וכל אחד יכול ליצור לעצמו מזוזה כלבבו ולהשאיר עליה את חותמו.

כשתסיימו את הצביעה והרהיטים יתייבשו, הזמינו את בני הבית לארוחה קלה כדי ל"חנוך" את מקום הישיבה החדש/מחודש לקיץ הבא עלינו לטובה. תתרווחו והעיקר תהנו!

חידוש רהיטים לזור על בסיס מים-צילוןם-יחצ.
חידוש רהיטים לזור על בסיס מים-צילוןם-יחצ.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.