משבר במר"צ: חילוקי דעות לגבי קמפיין השטנה 'יחד נעצור את ההתחרדות'

משבר דרמטי מתחולל בימים אלה ברשימה המשותפת: מרצ העבודה, אשר מתמודדת למועצת העיר ירושלים בבחירות הקרובות.

המפלגה המשותפת יצאה בקמפיין נגד המגזר החרדי בעיר עם הסלוגן: יחד נעצור את ההתחרדות. בפנייה מידית שהגיש המטה למאבק בהסתה הבנוי מפורום 'מתייעצים', מרכז תדמי"ת, ופרוייקט *דוסים, למזכ"ל מפלגת 'העבודה' ח"כ יחיאל (חיליק) בר, הביעו חברי המטה את צערם על הקמפיין המכוער, וקראו לדאוג להסרתו בצורה מידית. 'צר לנו שמפלגה שחורטת על דגלה את קידום השלום בין הערבים, לא מקדמת קודם-כל, שלום בין אחים. צר לנו שמפלגה שתגנה בחריפות מפלגה אחרת שתשתמש בסיסמה 'עוצרים את ההשתלטות הערבית', משתמשת בסיסמה דומה על אחים. צר לנו שמפלגה שמניפה את הדגל החברתי בראש התורן, מקדמת בידוד חברתי של אחים'. נכתב בפנייה.

בתגובה, כתב ח"כ בר, כי הוא מסכים עם כל מילה בנאמר במכתב, והינו מצר על הקמפיין הגורם לשנאת אחים, אך לצערו האחראים על הקמפיין בירושלים הם מפלגת 'מרצ'. עם-זאת, הדגיש ח"כ בר, כי הוא יעביר את תחושותיו ודעותיו על הקמפיין, וצר לו שכך הם פני הדברים'.

 מלבד ח"כ בר, גם חברת הכנסת מיכל בירן הצטרפה למאבק בקמפיין, והגישה פנייה לועדה המוניציפלית ע"מ למנוע את הסיסמה. בתגובה, תקף מזכ"ל מרצ דרור מורג בחריפות את מפלגת העבודה ותגובת ח"כ בר, ואמר כי מדובר בתגובה תמוהה, בייחוד לאור העובדה כי מפלגת העבודה היא שביקשה להצטרף לרשימת מרצ ולהיאבק לצידה למען עתיד העיר ונגד התחרדותה'. מתפקדי המפלגה המשותפת, פנו לראשות שני המפלגות, ודרשו את התערבותם בנושא, והסרת הקמפיין. לצד תקיפת מפלגת 'העבודה', טוען מזכ"ל מרצ דרור מורג, כי מדובר בקמפיין לגיטימי לחלוטין: מרצ אינה פועלת נגד החרדים, אלא נגד התחרדותה של ירושלים, נגד הדרת הנשים שהפכה לעניין שבשגרה ונגד דחיקתו של הציבור החילוני בעיר.

 “זהו מאבק על דמותה של בירת ישראל, ועל זכותו של הציבור החילוני והחופשי לשמור על אורחות חייו ולחיות על פי תפיסת עולמו. מרצ נאבקת על חופש הדת והחופש מדת מיום היווסדה, והצליחה להביא לפתיחתם של בתי קולנוע, בריכות ציבוריות, מוסדות תרבות ומסעדות בסופי השבוע. כמו גם למנוע סגירתם של מוסדות אחרים. מרצ תמשיך להוביל את המאבק נגד כפיה דתית והדרת נשים בירושלים בפרט ובמדינת ישראל בכלל ולהיות הבית הפוליטי של הציבור החופשי בישראל.

 במטה למאבק בהסתה, הגיבו לדברי מורג, ואמרו, שע"פ הסבר מזכ"ל מרצ, 'גם קמפיין של מפלגה נגד ההתפשטות הערבית, הוא לגיטימי לחלוטין. אינם יוצאים נגד הערבים, אלה נגד ההתפשטות הערבית. מיותר לציין, שמפלגת מרצ הייתה מגנה כל קמפיין נגד ההתפשטות הערבית, ואנו מצרים על כך שהיא מקדמת קמפיין זהה נגד אחים. במטה הוסיפו וציינו, כי הגישו פנייה לכל הגורמים הרלוונטים במפלגות ובכוונתם להיאבק בקמפיין עד להסרתו'. אף במחוז ירושלים של 'העבודה' הרוחות סערות, יש שאמרו שהינם מבינים את הטענות, וצר להם על הקמפיין. אך אחרים תקפו את מביני הטענות, וטענו שמדובר בקמפיין לגיטימי לחלוטין.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.