מתקפות הדדיות וחילופי ההאשמות בעקבות פרסום דו"ח המבקר

הבוקר שאחרי פרסום דו"ח הדיור של מבקר המדינה: במערכת הפוליטית תוקפים בחריפות את נתניהו על אזלת היד שגילה במשך 6 שנות שלטון הליכוד. כולנו: "דו"ח מבקר המדינה מעניק ציון נכשל לממשלת יוקר המחייה של נתניהו-לפיד-בנט". אולמרט: "נתניהו יאשים את בן גוריון ושלטון המנדט – ולא את עצמו

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות פרסום דו"ח המבקר בענין משבר הדיור. ראש הממשלה, שספג בדו"ח ביקורת רבה, אמר: "למרות החשיבות הרבה בתיקון מצוקת הדיור, האתגר החשוב יותר שעומד בפני מדינת ישראל הוא האיום האיראני. כשאנחנו מדברים על יוקר המחיה אני לא שוכח את עניין החיים עצמם".

"דו"ח המבקר בעניין הדיור חשוב ואנחנו מתייחסים אליו במלוא הרצינות. יש דברים שצריך לעשות", הוסיף נתניהו.

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, כתבה בפייסבוק בעקבות דבריו של נתניהו, "זו לא פארודיה, זו התגובה האמיתית של ראש הממשלה לדוח הדיור של המבקר. שש שנים נתניהו ראש הממשלה. שש שנים שבהן על פי מבקר המדינה התרחש אחד המחדלים הכלכליים הכי חמורים בתולדות המדינה, שאת תוצאותיו כל אחד ואחד מאיתנו מרגיש על בשרו".

"שש שנים שבהן איראן של נתניהו היא תירוץ להכל: להשתוללות המטורפת של מחירי הדיור, לריסוק מערכת החינוך, להזרמת מאות מיליונים לבניית מאחזים בלתי חוקיים, להתפרקות טוטאלית של המדינה מול טייקונים, להחרבת היחסים עם ארה"ב, לאלימות, ולהסתה ולהתבהמות פוליטית", הוסיפה גלאון.

יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג הצטרף לביקורות שהוטחו בממשלה בעקבות פרסום דו"ח המבקר: "ראש הממשלה היה צריך לראות שבתקופתו מחירי הדיור האמירו בשישים אחוז ולהתמודד עם זה", אמר במהלך ביקור בירוחם. "אנחנו מביאים פיתרון מקיף. לכל אזרחי המדינה מגיע שינוי גם בדיור. אנחנו מציעים הורדת מחירי קרקע, שיווק ובעיקר דיור בר השגה למשפחות מעמד הביניים ולבעלי הכנסות נמוכות".

ממפלגת 'יש עתיד', שבראשה עומד מי שכיהן בנתיים האחרונות, כזכור, בתפקיד שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור לפיד, נמסר כי "מדובר בדו"ח חשוב החוקר שנים של כישלון והזנחה של נתניהו בטיפול בבעיות הדיור בישראל, וראוי שהציבור יידע מי אחראי למשבר הדיור הלאומי", במפלגה הוסיפו כי דו"ח מבקר המדינה נותן גיבוי לכל טענותינו – משבר הדיור בישראל הוא תוצאה ישירה של ההזנחה של נתניהו והליכוד. ראוי שהציבור יידע מי אחראי למשבר הדיור הלאומי. במשך שנים הממשלות בישראל הביטו מהצד על משבר הדיור המתעצם ולא עשו דבר כדי לפתור אותו. הוא הפך לאיום אסטרטגי על דור שלם של צעירים שכבר מאבדים את האמונה שיום אחד תהיה להם דירה".

כזכור, בדו"ח הדיור של המבקר שהתפרסם אמש, נאמר כי משנת 2008 זינקו מחירי הדירות ב-55%. הדו"ח מבקר את טיפול הממשלה במשבר הדיור בין השנים 2008 ל-2014, תחת ממשלות אולמרט ונתניהו, ומתמקד במשרד הבינוי והשיכון, ברשות מקרקעי ישראל, במשרד האוצר ובבנק ישראל, במשרד ראש הממשלה, במשרד הפנים ובכמה רשויות מקומיות. בנוסף, מציין הדו"ח כי לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שכר הדירה הממוצע עלה בכ-30%.

המבקר מטיל את האחריות למשבר הדיור על הממשלה: "לממשלה ולשלטון המקומי יכולת השפעה רבה על שוק הדיור בישראל. רוב קרקעות המדינה מצויות בניהולה של רשות מקרקעי ישראל. מוסדות התכנון, רשות מקרקעי ישראל והשלטון המקומי הם הגופים העיקריים המעורבים בשרשרת הייצור של יחידת דיור משלב תכנון הקרקע דרך שיווקה ועד פיתוחה.

"בכוחה של הממשלה להשפיע במידה מסוימת על הביקוש לדיור וביתר שאת על ההיצע ואגב כך לווסת את מחירי הדיור. עוד בכוחה ליצור תנאים שיאפשרו מתן פתרונות דיור במחיר סביר לכלל האוכלוסייה ולסייע בדיור לקבוצות אוכלוסייה מסוימות שהכנסותיהן נמוכות יחסית".

ממפלגת הליכוד נמסר: "מדובר בדו"ח חשוב מאוד. נלמד אותו וניישם את מסקנותיו המתבקשות. ממשלות הליכוד בראשות נתניהו עשו הרבה בתחום הדיור, זה מצוין בדו"ח, אבל יש עוד הרבה מאוד מה לעשות. הגדלנו את כמות התחלות הבנייה מ-32 אלף ל-47 אלף בשנה. אנו מפנים את מחנות צה"ל ממרכז הארץ לנגב – ובמקומן נבנה 100 אלף דירות חדשות. הגדלנו דרמטית את שיווק הקרקעות לדיור, והשנה נגיע ל-60 אלף יחידות.

ביטלנו את ההחלטה המונעת בנייה חדשה במרכז הארץ, וכבר השנה נגיע לתכנון של 80 אלף יחידות דיור. וכמובן הובלנו את מהפכת הכבישים והרכבות, שמחברת את הנגב והגליל למרכז הארץ, ומאפשרת לגור בקריית גת ולעבוד בתל אביב".

קודמו של נתניהו בתפקיד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שגם שנות כהונתו מככבות בדו"ח המבקר, הגיב בהודעה: "על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בארבע השנים שבהן הוא כיהן כשר אוצר ואחר כך כראש ממשלה הייתה ירידה ריאלית כוללת של כ-2% במחירי הדירות".

"העלייה הדרמטית וההרסנית במחירי הדיור הייתה בתקופת ממשלות נתניהו. אך אצל נתניהו המנדט הבריטי אשם, בן גוריון אשם, כולם אשמים חוץ ממי שמכהן כראש ממשלה כבר שש שנים. במקום לברוח מאחריות ולהמציא תירוצים מבישים, הגיע הזמן, אחרי שש שנים בתפקיד, שנתניהו יסתכל לציבור בישראל בעיניים ויודה שנכשל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.