משבר הכשרות מגיע למסעדות: "תעודת כשרות אלטרנטיבית"

האם מונופול הכשרות נשבר? בעלי עסקים מתחילים להצהיר על כשרות בעסק בכתב בתמיכת בג"צ, וללא תעודת כשרות של רבנות מוצהרת

בעקבות פסיקת בג"צ לאפשר לבעלי עסקים פיקוח כשרות אלטרנטיבי ולהצהיר על מצג בדבר הכשרות גם ללא תעודת כשרות מוכרת מטעם הרבנות, בעלי עסקים, כך מסתבר, אכן עוזבים את הכשרות של הרבנות ומצטרפים לארגוני כשרות ופיקוח עצמי.

אחד מבעלי העסקים, בעל מסעדה בשם ברטולוצ'י בזכרון יעקב, שהתפרסם לאחרונה כאשר התנגח ברבנות והעלה פוסט שזכה לאלפי תגובות בפייסבוק על העלויות הרבות של הרבנות למרות שלדבריו גם בלי העלות הגבוהה של המשגיח הוא שומר על כל הנהלים המחמירים של הכשרות – החל להציג השבוע בבית העסק שלו תעודה, כביכול תעודת כשרות, על פי הנחיות בג"צ, ובכך הרבנות הראשית לא תוכל לקנוס את בעל העסק, שכן רק אם בתעודה האלטרנטיבית נכתבת המילה "כשר" או צורה אחרת של המילה "כשר", יש בעיה חוקית. אבל אם בתעודה שמופיעה במקום העסקן מצוין כי תעודה זו אינה תעודת כשרות של הרבנות, על מנת שלא להטעות את הצרכן, קבע בית המשפט כי היא חוקית לחלוטין – גם אם משגיח כשרות לא ביקר במקום ואין לעסק אף כשרות מוכרת.

עוד נודע ל'אקטואליק', כי ישנם  בתי מלונות שבימים אלו מנהלים משא ומתן בתהליך של העברת בתי מלונות לעבור להשגחה של ארגון "צהר". אלא שבארגון צוהר עצמו עדיין לא הוחלט אם הם הולכים על המהלך של הקמת גוף כשרות חדש.

גורמים ברבנות אמרו כי הם רואים בדבר פריצה בחומות הכשרות.

כזכור, הנשיאה היוצאת של בית המשפט העליון מרים נאור והרכב של חמשה שופטים ברוב, התירו לבעלי העסקים גם לציין את אופן הפיקוח הנעשה במקום ע"י הגוף המפקח, מבלי חובה להיקשר לרבנות הראשית או המקומית.

מגורמים ברבנות נמסר כי רק בית אוכל בעל תעודת כשרות מקורית מהרבנויות המקומיות הוא מקום כשר. הנוסח המוצע על ידי המסעדה הנ"ל הוא עבירה על החוק ומדיניות האכיפה נבחנת בימים אלו על ידי היועץ המשפטי של הרבנות הראשית לישראל.

כשם שאדם המקפיד על בריאותו יאכל רק במקום בעל תקן בריאותי כך מומלץ בחום לשומר הכשרות לאכול במקום שבו אין הנחתום עצמו מעיד על כשרות מוצריו.

ההצהרה האלטרנטיבית של המסעדה בזכרון יעקב

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מה זה שונה מכל הסלטים?

    בכל שבוע מוכרים בחנויות סלטים קוגעל וצולנט באריזות ללא הכשר. אלא פתק 'הכל בהשגחת בדץ' וכו' ואנ" ש קונים את זה. מה זה שונה? למה למסעדה אסור?

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב