משבר הנאום: אובמה יטיל וטו על החלטת הקונגרס

בעוד נתניהו ימריא הבוקר לוושינגטון בדרכו לנאום בקונגרס נגד ההסכם המתגבש עם אירן, הצהיר הנשיא אובמה כי יטיל וטו על כל החלטה להשית סנקציות חדשות על טהרן

על רקע המראתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוושינגטון, ולקראת נאומו הצפוי בפני חברי הקונגרס בעוד יומיים – הודיע בלילה (א') נשיא ארצות הברית ברק אובמה כי יטיל וטו על חוק המעניק לקונגרס סמכויות פיקוח על המו"מ המתנהל בין המעצמות לאירן.

בהצהרה רשמית שפרסם הבית הלבן נכתב כי "הנשיא היה ברור כל העת כשאמר שזוהי אינה העת לחקיקה חדשה בנושא אירן והמו"מ עמה". עוד הוסיפו בבית הלבן כי "אם תישלח הצעת החוק לנשיא לצורך חתימה, אובמה יטיל עליה וטו".

דוברת הבית הלבן מסרה כי על ארצות הברית להעניק למו"מ סיכוי ממשי להצלחה ולא לסבך את המאמצים להגיע להסכם, כפי שעלול לקרות אם תתקבל החקיקה בקונגרס. הסנטור הרפובליקני בוב קורקר שתומך בהצעת החוק, אמר בתגובה: "מאכזב לגלות שהנשיא סבור שהוא הגורם היחיד המדבר בשם אזרחי ארצות הברית".

הבוקר ימריא נתניהו לוושינגטון לקראת נאומו בקונגרס שייערך ביום שלישי הקרוב. אמש ביקר ראש הממשלה בכותל המערבי בירושלים, ואמר לעיתונאים: "ערב נסיעתי לארה"ב ביקשתי לבוא הנה לכותל המערבי. בהזדמנות הזו אני מבקש לומר שאני מכבד את נשיא ארה"ב ברק אובמה, אני מאמין בעוצמת היחסים בין ישראל וארה"ב, בעוצמתם להתגבר על חילוקי הדעות, אלה שהיו ואלה שמן הסתם עוד יהיו".

"כראש ממשלת ישראל, חובתי לדאוג לביטחונה של ישראל ולכן אנחנו מתנגדים בתוקף להסכם שמתגבש עם איראן והמעצמות, שיכול לסכן את עצם קיומנו" אמר נתניהו. "מול הסכם כזה אנחנו חייבים להתאחד וגם להסביר את הסכנות שנובעות ממנו לישראל, לאזור ולעולם כולו" הוסיף.

בכירי הליכוד התייצבו לצדו של נתניהו ערב נסיעתו לארה"ב. שר התחבורה ישראל כץ כתב אמש "סע לשלום ושוב לשלום, העם איתך". סגן השר אקוניס הוסיף: "ההיסטוריה תשפוט את נאום נתניהו".

לפיד: "נתניהו גרם לזה שאיבדנו חצי מארה"ב"

למרות דבריו של נתניהו, ראשי האופוזיציה לא משתכנעים, והם מתעקשים כי הנזק מהפגיעה ביחסים עם הבית הלבן עולה על התועלת שבנאום. שר האוצר לשעבר לפיד אמר אמש בתכנית "פגוש את העיתונות" כי "מה שמעניין את נתניהו זה השרידות הפוליטית שלו ולא המדינה".

"זה כבר לא הימור על ביטחון ישראל, הנזק כבר נגרם", התריע לפיד. "הנסיעה הזאת לפני הכל גורמת נזק ופוגעת במאבק למנוע מאירן להפוך למדינת סף גרעינית. היא גרמה לזה שאין רוב בקונגרס נגד ההסכם המתגבש עם אירן. במו ידיו נתניהו מביא לכך שההסכם הגרוע הזה יעבור".

לפיד אמר כי לריב עם הנשיא אובמה, באופן שגורם לבית הלבן להחרים את ישראל, מסכן את המדינה. "נתניהו יודע שהנאום לא יעזור, הוא גרם לזה שאיבדנו את הדמוקרטים – חצי מארה"ב".

הרצוג: "תפקיד של רה"מ הוא לא לקבל מחיאות כפיים"

יו"ר האופוזיציה הרצוג אמר על נאומו הצפוי של ראש הממשלה: "תפקידו של ראש ממשלת ישראל הוא לא רק לנאום ולקבל מחיאות כפיים אלא לייצר שיתוף פעולה ואמון עם השותפות שלנו בעולם, שיאפשרו הגדרה משותפת לגבי מה הוא הסכם רע שיש למנוע ומאבק אמיתי ויעיל על האינטרסים של אזרחי ישראל".

כך או כך, זו תהיה הפעם הראשונה מזה שנים ארוכות שראש ממשלה ישראלי מתקבל בעוינות בוושינגטון. לא רק שנתניהו לא ייפגש עם הנשיא אובמה, אלא גם מזכיר המדינה קרי – שמנהל את המו"מ מול אירן – לא ייפגש עם ראש הממשלה. גם מי שעומד בראש הסנאט ואחד האנשים החזקים בממשל של אובמה, סגן הנשיא ג'ו ביידן, ייעדר מהנאום, מה שישאיר כיסא ריק בולט מאחורי ראש הממשלה בזמן נאומו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.