"צריך להקים שתי ערים חדשות בכל שנה"

נתונים מדאיגים בועידת שלומי אמונים: המחסור בדירות חדשות למגזר שעומד על כ-7 אלף דירות יכפיל את עצמו בתוך 13 שנה – הצורך בדירות חדשות יגדל מכ-4 אלף לשנה ועד קרוב ל-14 אלף מדי שנה – שווה ערך לשתי ערים בסדר גודל של אלעד וביתר . {משבר הנדל"ן החרדי }

גידול העצום והריבוי הטבעי במגזר החרדי, משליכים בראש ובראשונה בהיבט הנדל"ני, אם גם כך מדובר בהיבט בעייתי במדינת ישראל הנתונה במשבר דיור חמור, הרי שבכל הנוגע למגזר החרדי המצב גרוע בהרבה – כך עולה מנתוני המחקר שהוצגו בועידת 'שלומי אמונים' באוקראינה, על ידי הדמוגרף הנודע פרופ' יעקב פייטלסון מהמכון לאסטרטגיה.

לפי פייטלסון, בעוד כיום כבר ישנו מחסור של 6,808 דירות למגזר החרדי, הרי שבעוד 13 שנה בלבד צפוי המחסור להכפיל את עצמו ויותר ולהגיע עד 14,850 דירות חסרות. גם לפי האפשרות ה'ורודה' ביותר בתחזית, יהיה מחסור של יותר מ-11 אלף יחידות דיור למגזר.

בניתוח מדוקדק, המתבסס על נתוני הנישואין הממוצעים במגזר, תוך השוואה לעבר וחישוב מספר הילדים בשנתון במגזר החרדי, עולה כי כבר כיום ישנה דרישה של 3,267-4,357 דירות חדשות כל שנה באזורים חרדיים או בשכונות המותאמות למגורים במגזר החרדי.

בעוד 8 שנים צפויה הדרישה השנתית לעמוד על 9,857-13,143 דירות חדשות בכל שנה, והמספר עוד יגדל בשנת 2029 לצורך של 11,138-14,840 דירות חדשות כל שנה. מספר המצביע על צורך כמעט בלתי אפשרי להקים כשתי ערים חרדיות חדשות מדי שנה.

לדברי יקי רייסנר, נדל"ניסט חרדי ותיק המשתתף בועידת שלומי אמונים: "הנתונים שהוצגו אינם מפתיעים את מי שחי ונושם את השוק. הפרסומים האחרונים על יוזמה של שר השיכון להקציב מידי שנה כ-5 אלף דירות למגזר החרדי ראויים לכל שבח, אך מדובר במספר שיספיק בקושי בשנים הקרובות, שלא לדבר על כך שיש להדביק את המחסור שנוצר עד כה".

סגן השר פרוש הדגיש כי לנוכח נתוני האמת שהוצגו במצגת מיוחדת, הציבור החרדי עלול להיקלע לקשיים עצומים אם נציגיו ועסקניו לא ייכנסו בעובי הקורה, ויפעילו את כל המערכות על מנת לקדם פתרון הולם ולראוי למצוקת הדיור החרדית. הוא קרא גם לקיים היערכות מחודשת של כלל המוסדות הציבוריים, על מנת שמערכות אלו תהיינה מתאימות לגודלו של הציבור החרדי, ולמצב הקיים כיום במדינה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. דיבורים כמו חול ואין מה לאכול…
    חידשתם את אמריקה… די כבר עם הנתונים האלו, הם פשוטים וברורים לכל בר דעת, הציבור דורש מעשים, עוד לא הועלה אפילו רעיון אחד מעשי!! זו זועה!! אין מילה אחרת, הנושא הכי בור בציבור החרדי נזנח כמעט לגמרי.. רק קשקושים והצהרות… כאילו שאין בית חרדי שאינו חווה את הקושי הזה על בשרו… מרגיז כל כך הסיפור הזה, באמת, מה חשבתם? יאלה יאלה תביאו איזו בשורה!!

    מוישי |
    הגב