משבר התקציב: דרעי ביטל את ישיבת ועדת הכספים שתוכננה להיום

מחריף המשבר הקואליציוני סביב אישור תקציב המדינה: יו"ר ש"ס מאיים כי במידה ומע"מ אפס על מים ותחבורה ציבורית לא יאושר – מפלגתו תצביע נגד התקציב. אחר הצהרים: ראש הממשלה ייפגש עם ראשי סיעות הקואליציה בניסיון לפתור את המשבר

מחריף המשבר הקואליציוני עם ש"ס סביב תקציב המדינה: יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, ביטל את ישיבת ועדת הכספים שתוכננה להיום ובה היו אמורים החברים להצביע על סעיפי התקציב.

דרעי הודיע כי ״אם מע"מ אפס לא יחול על מים ותחבורה ציבורית – תתנגד ש״ס לתקציב המדינה״.

דרעי הוסיף: ״הבטחתי מע"מ אפס על מוצרי יסוד וההבטחה תקויים. מע"מ אפס על מוצרי יסוד כמו תחבורה ציבורית ומים יסייעו לשכבות החלשות ויקלו על מאות אלפי משפחות בישראל. אנחנו דורשים שהסיכום עמנו עליו הוחלט עם הקמת הממשלה יקויים״.

יצוין כי הכנסת חייבת לאשר את תקציב המדינה עד יום רביעי בשבוע הבא בקריאה שניה ושלישית, אולם בשל המשבר עם ש"ס הדיונים בועדת הכספים הוקפאו.

כזכור, מוקדם יותר דיווחנו כי רה"מ בנימין נתניהו שוחח אמש מוושינגטון עם ראשי סיעות הקואליציה וזימן אותם לפגישה שתתקיים שעה לאחר נחיתתו בישראל.

במערכת הפוליטית מעריכים כי בפגישה יצליח רה"מ לגשר על הפערים ולהביא לפתרון הפלונטר הפנים-קואליציוני שנוצר.

אמש התרחשה דרמה של ממש בועדת הכספים כאשר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, לא הצליח להגיע להסכמות על התקציב ונעל את הישיבה שבה היו אמורים להצביע על תקציב המדינה בשל מחלוקות עם ש"ס והבית היהודי.

דרעי הודיע לגפני כי שס לא תתמוך בתקציב עד לאישור מעמ 0 על חשמל ומים, כפי דרש קודם, דרעי מאיים במשבר קואליציוני ראשוני על נושא כלכלי.

חבר ועדת הכספים ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) איים שלא להצביע בעד התקציב. "לכל אחת מהמפלגות החרדיות הובטח סכום של 20 מיליון שקלים לפי מספר חברי הכנסת במפלגה. "למפלגות האחרות הוצעו הכספים במסגרת תקציב המדינה, אבל הכספים הללו לא ניתנו לש"ס". אשר למע"מ 0% אמר וקנין כי "אנו לא סרח עודף של הקואליציה. יש ליישם את ההסכם הקואליציוני".

רבע שעה לאחר שהתחילה הישיבה נעל גפני את הישיבה, זאת לאחר סדרת דחיות של מועד התחלת ההצבעות ולאחר שבבוקר הודיע גפני שההצבעות יתקיימו למרות אי ההסכמות בנושא תקציב הביטחון ב- 2016.

גפני אמר לחברי הוועדה כי הוא לא מתכוון להאריך את הדיון "היה לנו די והותר במהלך חוק ההסדרים והחזקנו פה את כל חברי הוועדה ואת כל המערכת שעות ארוכות", אמר. "אין לי כוונה לחזור על-כך ולעכב שוב את חברי הכנסת וצוותיהם ואת צוות הוועדה".

יו"ר ועדת הכספים הביע אופטימיות כי יצליח להעביר התקציב: "או שיימצאו פתרונות בטרם ישוב ראש הממשלה נתניהו מחו"ל או שהדבר יקרה עם שובו לארץ. בכל מקרה אני מאמין שסיעות הקואליציה יימצאו פתרון ויצביעו בעד התקציב".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.