משבר חוק המרכולים: הח"כים החרדים חוששים: "לפיד יזנק בסקרים"

משבר השבת חזר השבוע לכותרות. לאחר אין ספור דחיות, בתחילת השבוע הבא אמורה המדינה להשיב לבג"ץ על שאלת פתיחת המרכולים בת"א בשבתות. בקאוליציה מתקשים לתת פתרון יצירתי שירגיע את החרדים ומצד אחד לא יעורר את הדובים של לפיד מרבצם.

משבר השבת חזר השבוע לכותרות. לאחר אין ספור דחיות, בתחילת השבוע הבא אמורה המדינה להשיב לבג"ץ על שאלת פתיחת המרכולים בת"א בשבתות.

הממשלה תצטרף להחליט האם היא תומכת בחוק העזר העירוני שנחקק במועצת העיר ת"א, שמסדיר את האפשרות לפתוח מרכולי קניות בשבת, או שתתנגד לחוק. ראשי הסיעות החרדיות וגם ראש הממשלה ישבו על החוק הנפיץ ודנו כיצד לנטרל את המוקש שכן אם הממשלה תחליט שלא לדון בנושא ואינה משיבה תשובה ברורה לבג"ץ, המשמעות  המיידית היא אישור של החוק שמסדיר את פתיחת המרכולים בשבת.

על פי הדיווח של זאב קם במקור ראשון,  נציגי המפלגות החרדיות הבהירו השבוע לראש הממשלה נתניהו שהוא מחייב לפתרון, אך בליכוד לא יודעים כיצד למצוא את פתרון הקסם,  "רק אלוהים יודע", הודה שר בכיר בליכוד למקור ראשון שמעורה היטב בפרטי התסבוכת.

 

 

"חייבים להחזיר לשר דרעי  את הסמכות בנושא", דרש השר ליצמן מראש הממשלה בישיבת ראשי המפלגות. "כשהיה חשוב לך נושא התאגיד, אנחנו עמדנו דום. כשלמישהו אחר היה חשוב נושא עמונה, אנחנו עמדנו דום. שותפות זה שכולם חייבים לכולם. הפעם זה התור שחייבים לנו".

ולא רק ליצמן,  על פי הדיווח של קם במקור ראשון,  השר אריה דרעי וח"כ משה גפני אמרו דברים דומים. "כבר הגזמתם לגמרי עם נושא השבת", נזף השר יריב לוין מהליכוד. "תראו את הסקר מאתמול על יאיר לפיד".  לוין הבהיר לחרדים: "כי במידה וחוק המרכולים יבוטל והעסקים ייסגרו בשבת אז לפיד יזנק בסקרים, ראש הממשלה בתגובה הסכים. "מתי לפיד זינק?", פנה לוין לחרדים. "בעקבות משבר הרכבת בשבת. הטעות הכי גדולה שנעשה זה לתת לו עוד תחמושת בעניין הזה".

 

מי שעוד התייצב לטובת החילונים, הוא יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שהודיע כי לא יאפשר פגיעה בציבור החילוני. "פתרון של סגירת כל המרכולים בשבת לא בא בחשבון", הודיע. גם החרדים מבינים שמשבר סביב נושא השבת נוגד את האינטרס הציבורי שלהם, אולם ידיהם כבולות. "זו בעיה מורכבת", הודה נתניהו, לעת עתה אין פתרון באופק.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.