ממשלת ה-61: סמוטריץ' מאיים במשבר (הקלטה)

ממשלת ימין פותחת ברגל שמאל: בבית היהודי זועמים על שר הביטחון. סמוטריץ': "הוא מבצע תג מחיר פוליטי נגד הבית היהודי". האזינו

פותחים ברגל שמאל: פחות משבוע מאז השבעת הממשלה ובמפלגת 'הבית היהודי' כבר משמיעים טענות על הפרה של הבטחה מצד נתניהו והליכוד.

ע"פ ההסכם הקואליציוני בין המפלגות, האחריות על המנהל האזרחי (הגוף הממונה על טיפול בסוגיות הבניה ועוד באזור יו"ש) תועבר משר הביטחון לסגנו, אלי בן-דהן. אלא שאמש נודע לאנשי המפלגה כי שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון – בגיבוי נתניהו – מתנגד לכך שהתפקיד הרגיש יעבור מידיו לסגן שר הביטחון.

הדיווח התפרם לראשונה באתר 'הארץ', שם הוסיפו כי ביום ראשון האחרון נועד הרב בן דהן עם שר הביטחון משה יעלון לקביעת חלוקת הסמכויות ביניהם. במהלך הפגישה, יעלון הבהיר לבן דהן כי הוא מתנגד להעביר סמכויות מידיו לידי סגן השר בכל הנוגע לסוגיות הרגישות ביהודה ושומרון.

במפלגת הבית היהודי זועמים מאוד על הענין ומבטיחים להילחם על ההעברת הסמכויות לידיו של בן דהן. בכירים במפלגה הצהירו אמש כי אם הסמכויות לא יעברו לידיו של בן דהן "יהיה לזה מחיר". הבכירים הוסיפו כי "לא יתכן שהבטחה מפורשת כזאת תופר באופן גס כל כך".

האזינו לדברי סמוטריץ – (באדיבות 'קול ברמה')

[alooma ref="7c358efb014db975377a1f8f57eb37ff.mp3" src="1" autoplay="0" pid="0"]

ח"כ בצלאל סמוטריץ, התייחס הבוקר למשבר ושיגר איום מפורש לשר הביטחון וראש הממשלה. בהודעה שפירסם סמוטריץ' נכתב: "שר הביטחון משה יעלון כל כך לא רוצה כנראה את הרב אלי בן דהן כסגן שר אצלו במשרד הביטחון עד שהוא מוכן אפילו לפרק את הקואליציה בשביל זה".

סמוטריץ' מוסיף: "במהלך חודשי הבחירות והמשא ומתן הקואליציוני לא בוצעו הריסות בהתיישבות הישראלית. והנה, אך חלפו הבחירות והוקמה הקואליציה הן התחדשו במלא המרץ.

שבוע שעבר היו אלו שני בתי מגורים מאוכלסים בישוב תקוע, השבוע תוכננה הריסתם של שני בתים בחוות יישוב הדעת שבעמק שילה, ואתמול התקבלה התראה חמה במועצה האיזורית שומרון על הריסה צפויה של מספר מבנים בסמוך לישוב הר ברכה. אחר כך יספרו לנו שהכל ענייני ומשיקולי 'שלטון החוק'".

לסיום כותב סמוטריץ': "בעבר השתמש שר הביטחון בהריסות כאמצעי ענישה קולקטיבי בישובים שבהם נטען לאלימות מצד המתיישבים (גבעת תקומה ביצהר לדוגמא), כעת הוא הופך כנראה את ההריסות לתג מחיר פוליטי נגד הבית היהודי. למישהו יש הסבר אחר?".

כזכור, כניסתה של מפלגת הבית היהודי לקואליציה לוותה בטונים צורמים ומתיחות רבה שנגרמו כתוצאה מהמו"מ החשדני בין הצדדים. במפלגה הדתית לאומית האשימו את רה"מ שהוא פועל בניגוד להבטחותיו בבחירות וכי הוא חותר להקמת ממשלת אחדות במקום ממשלה לאומית.

בליכוד, מנגד, האשימו את בנט ומפלגתו בהצבת דרישות מוגזמות ולא פרופורציונאליות.

בסופו של יום, בעקבות הדד-ליין הדוחק והסיטואציה הגבולית שיצרה פרישתו של ליברמן, נאלץ רה"מ להתקפל ולמלא אחר כל דרישותיו של בנט. לאחר החתימה איימו מקורבי נתניהו כי בנט ישלם מחיר על "הסחטנות" שלו.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.