ביהמ"ש העליון הרשיע את אולמרט בפרשת 'מעטפות הכסף'

לאחר שזוכה בתיק טלנסקי, ביהמ"ש העליון פתח מחדש את התיק לצורך שמיעת עדותה של שולה זקן, והפך את הזיכוי של בית המשפט המחוזי להרשעה במרמה והפרת אמונים. הצטרפו לשידור החי

הרשעה נוספת לרה"מ לשעבר אהוד אולמרט: ביהמ"ש המחוזי בירושלים הפך את זיכויו של אולמרט בתיק טלנסקי וקובע כי אולמרט שיקר בעדותו הקודמת. אולמרט הורשע היום במירמה והפרת אמונים וגם בקבלת דבר במירמה. אולמרט נראה המום באולם ביהמ"ש.

שוב מורשע: הצטרפו לשידור החי מערוץ 2

הכרעת הדין באורך 6 עמודים לא החלה בזיכוי של אולמרט, והיה זה רמז לכך שההרשעה בדרך. השופטים קבעו שהיומנים של שולה זקן והעדויות שלה הן ראיות קבילות נגד אולמרט. השופטים הרשיעו את אולמרט ואמרו כי "היסודות העובדתיים הוכחו".

העונש המירבי על עבירות מירמה והפרת אמונים הוא 3 שנות מאסר והעונש המירבי על קבלת דבר במירמה הוא עד 5 שנות מאסר.

לדברי השופטים, משה טלנסקי העביר לאולמרט במעטפות כ-153 אלף דולר. במהלך תקופת העברות הכספים, קיבלה שולה זקן פעמיים תוספת למשכורתה וכי "מדובר בשימוש פרטי ואסור בכספים".

כזכור, אולמרט כבר זוכה מהאישומים בתיק טלנסקי ב-2012 ואולם, בעקבות קלטות שהביאה מזכירתו לשעבר, שולה זקן לפרקליטות נפתח התיק מחדש.

לטענת הפרקליטות, הראיות החדשות מוכיחות כי אולמרט עשה שימוש פרטי ואסור במאות אלפי הדולרים שקיבל ממוריס טלנסקי. אולמרט המשיך לטעון כי הכסף היה לצרכים פוליטיים ולכן יש להותיר את הזיכוי על כנו.

"אנו מצטערים ומאוכזבים מפסק הדין", נמסר מצוות ההגנה של אולמרט. "ההחלטה היום התקבלה למרות שקריה הבוטים של שולה זקן בבית המשפט, ולמרות שצוות ההגנה הוכיח באופן חד וברור בדיונים, כי זקן ערכה, מחקה ועיבדה את הקלטות באופן מניפולטיבי וכי הקלטות אינן אמינות בלשון המעטה. בית המשפט טעה כשבחר להתעלם משקריה המובהקים בבית המשפט ומשורה ארוכה של אמירות של בתי המשפט לאורך השנים בנוגע לחוסר אמינותה. בכוונתנו לערער על החלטה שגויה זו של בית המשפט".

רקע דווקא היו מעטפות

תחילת הפרשה לפני שבע שנים. בתחילת 2008 החלה המשטרה לחקור את חשדות לפיהם ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, קיבל מאיש העסקים משה טלנסקי כספים במקרים שונים שהתרחשו בישראל ובארצות הברית, חלקם במעטפות כסף ובמזומן, חלק בעצמו וחלק באמצעות אחרים – שעה שכיהן כשר התמ"ת וכראש עיריית ירושלים. באופן חריג ביקשה אז הפרקליטות, וגם קיבלה את מבוקשה, להעיד את משה (מוריס) טלנסקי במאי אותה שנה, בהליך של עדות מוקדמת בבית המשפט.

עדות מוקדמת היא הליך חריג שבו מעידים אדם בבית משפט כעד, במסגרת משפט שטרם החל, ואשר לא קיימת ודאות שיחל בעתיד. הדין הוא שבקשת מעין זו מתקבלות במקרים חריגים, כאשר מפאת מצב בריאותו של אדם או מסיבה אחרת, קיים חשש שלא יופיע להעיד בהמשך. עדותו של טלנסקי ניתנה לראשונה במאי 2008, ובה מסר טלנסקי גרסה על סכומי כסף של אלפי דולרים בכל פעם, שנמסרו לאולמרט או לזקן במעטפות. בהמשך נאלץ אולמרט להודיע על התפטרותו מתפקיד ראש הממשלה והוגש נגדו כתב אישום.

כתב האישום בעניינו של אולמרט עירב עוד שתי פרשיות נוספות: פרשת "ראשונטורס" בה נחשד אולמרט כי היה מודע לשיטה של גביית החזר כפול מגורמים ממשלתיים ופרטיים בעד נסיעות שונות של אולמרט לחו"ל. אולמרט זוכה בפרשה בהמשך; ובפרשת "מרכז ההשקעות", בה הורשע אולמרט בהפרת אמונים בכך שכשר תמ"ת פעל לקדם את ענייניו של מקורבו, עו"ד אורי מסר, אך זוכה מעבירת מרמה.

בינואר 2012 הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד אולמרט בפרשת הולילנד, בה נאשם ובהמשך הורשע בקבלת שוחד בסך 560 אלף שקל מעד המדינה בפרשה, שמואל דכנר המנוח, בתמורה לקידום ענייני פרויקט הולילנד, שעה שהיה ראש עיריית ירושלים. בתיק הולילנד הורשע אולמרט בקבלת שוחד ונגזרו עליו שש שנות מאסר. ערעורו נדון לאחרונה וטרם הוכרע, על ידי בית המשפט העליון.

"יש שופטים בירושלים"

ביולי 2012 לאחר השמעת הכרעת הדין הקודמת של בית המשפט המחוזי בירושלים, בפרשות טלנסקי, ראשונטורס ומרכז ההשקעות עמד אולמרט במוצאי בית המשפט ונשא דברים אל מול המצלמות. "אני רוצה להזכיר לכם שלפני ארבע שנים כיכבו בכל כלי התקשורת במדינה הפרסומים על מעטפות הכסף. לא היו מעטפות כסף, אין מעטפות כסף. בית המשפט הכריע בסוגיה המשמעותית ביותר לא היה ולא נברא, נא להוריד את זה מסדר היום", אמר והוסיף: "יש שופטים בירושלים".

מקורבו של אולמרט, העיתונאי אמנון דנקנר ז"ל התבטא עוד יותר בחריפות כשאמר שעל פרקליט המדינה דאז, משה לדור, לקחת דוגמה מתרבות החרקירי היפנית ולהתאבד לאור "זיכויו" של אולמרט.

מדובר באחד הספינים המבריקים ביותר שנעשו בתולדות הציבוריות הישראלית, ספין שנועד להכשיר את הלבבות לחזרתו של אולמרט לזירה הפוליטית. חזרתו של אולמרט נמנעה רק בזכות הרשעתו הגורפת בתיק הולילנד בתחילת 2014. הדברים שאמרו אולמרט ודנקנר ז"ל נאמרו דקות לאחר שנפסק שדווקא היו, ועוד איך היו, מעטפות כסף, ולאחר שבית המשפט ביקר את אולמרט במילים קשות מאוד על אותן מעטפות ועל הקופה שניהל בסודיות, כשרק אולמרט, שולה זקן, ואורי מסר ידעו על קיומה.

"המסקנה הינה כי בתקופת היותו של אולמרט שר התמ"ת העביר טלנסקי לאולמרט ועבורו כספים במזומן לשתי מטרות: האחת, סכומי קטנים יחסית, כמה מאות או אלפי דולרים כדמי כיס וסיוע בשדרוג נסיעות לארה"ב עבור ארגונים. השנייה, תרומות שנמסרו לשולה זקן והועברו לקופה אצל אורי מסר", נכתב שחור על גבי לבן בהכרעת הדין הראשונה. בהמשך הכרעת הדין הזו נפסק, בין היתר, כי "חרף הסתירות ואי ההבנות, גרסתו הבסיסית של טלנסקי זכתה לתמיכת ראיות אובייקטיביות ועל כן יש לקבוע כי ביום 23.11.05 נתן טלנסקי לאולמרט במלון בניו-יורק 15 אלף דולר במזומן".

בהמשך קבע בית המשפט כי אולמרט פעל בניגוד עניינים כאשר סיפק לטלנסקי מכתבי המלצה אשר נכתבו על נייר מכתבים רשמי של משרד התמ"ת בחותמת "ממלא מקום ראש הממשלה ושר התמ"ת" לשורה של אנשי עסקים, לרבות מו"ל "ישראל היום", איל הקזינו שלדון אדלסון, בניסיון לקדם חברה של טלנסקי, שעסקה בשיווק מיני-ברים לבתי מלון. "מצורפים למכתב זה פרטים על אודות חברה המנוהלת על-ידי חבר יקר וקרוב שלי , משה (מוריס) טלנסקי , אשר ביקש ממני להעביר זאת אליך. אני מקווה שתהיה אפשרות לשקול שימוש בשירותים המוצעים על-ידי החברה שלו בחלק מבתי המלון שלך… מצפה לראותך בירושלים בהמשך. שלך, אהוד אולמרט". כך נכתב במכתב לאדלסון.

פניה דומה שלח אולמרט – כך נפסק בהכרעת הדין הראשונה בתיק טלנסקי – ליצחק תשובה. פניה זו אף הובילה לפגישה בין טלנסקי לבין תשובה שנערכה בנתניה ולפגישות משלימות בין נציגיהם בניו-יורק. בהקשר של פניות פסק בית המשפט בהכרעת הדין הראשונה כי אולמרט פעל בניגוד עניינים שעה שעשה שימוש פסול בסממני השלטון לקידום עסקיו של מקורבו טלנסקי, אך נמנע מהרשעתו בהפרת אמונים.

גרסה כבושה ומתפתחת

באשר לכספים שנשמרו באותה קופת סתרים אצל מקורבו של אולמרט, עו"ד אורי מסר, פסק בית המשפט בהכרעת הדין הראשונה כי אולמרט הכחיש את קיומה של הקופה בעדותו במשטרה ובהמשך שינה את גרסתו בבית המשפט. עוד נקבע כי עדותו של אולמרט לפיה ההחלטה להחזיק את כספי טלנסקי במזומן לא הייתה על דעתו היא "תמוהה". בית המשפט קבע עובדתית שמסר ניהל קופה שממנה משכה ולתוכה והפקידה שולה זקן כספים בשם אולמרט, כאשר במספר מקרים משך גם אולמרט עצמו כספים מאותה קופה במזומן גם בתוך מעטפות (כלומר, היו מעטפות). בשיא התקופה, כך נפסק, היו בקופה כ-300 אלף דולרים. "גרסתו של אולמרט, כבושה, משתנה ומתפתחת", חלקו השופטים לאולמרט "מחמאה".

למרות הקביעות החד משמעיות הללו, זוכה אולמרט מעבירת הפרת האמונים בקשר עם אותה קופת סתרים, וזאת בשל קבלת חוות דעת שהגיש עו"ד יעקב נאמן מטעם אולמרט, אשר ניתחה את המצב המשפטי וקבעה כי כל עוד השימוש בכספים נעשה למטרות פוליטיות הרי שהם בגדר תרומה פוליטית מותרת. מדובר באותה חוות-דעת שנזכרת באחת מן ההקלטות שמסרה לימים זקן, בה נשמע אולמרט מתאר סיטואציה בה "נוני", כלומר, נוני מוזי, מו"ל ידיעות אחרונות, "רקד בחדר" מרוב שמחה למשמע הבשורה על קבלת חוות הדעת. הנה לפניכם האיש היחיד שהצליח לרקוד גם עם נוני וגם עם שלדון אדלסון אהוד אולמרט. אין ספק שיש לאיש חן.

בעניין השימוש בכספים נפסק ב-2012 כי: "אין לפנינו ראיה בכתב כי נעשה שימוש פוליטי בכספים אלה", פסק בית המשפט אז, "עם זאת, גם אין לפנינו ראיה כי נעשה שימוש פרטי בכספים אלה. במצב דברים זה, ובהיות נטל הוכחת האישום רובץ על כתפי המדינה, לא נוכל לקבל את טענתה ולקבוע במידת הוודאות הנדרשת במשפט פלילי כי מדובר בכספים פרטיים של הנאשם".

נוסף לזיכויו של אולמרט בתיק טלנסקי, זוכה אולמרט גם בפרשת ראשונטורס שנדונה בפני אותו הרכב והורשע בסעיף מינורי יחסית של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. העובדה שאולמרט "יותר זוכה מאשר הורשע" באותו בוקר, בצירוף שטחיות הסיקור בחלק מכלי התקשורת, אפשרה לו את נאום ה"לא היו מעטפות" נאום שהוא אחד השקרים הבוטים שנמכרו לציבור הישראלי, שחלקים רבים ממנו "קנו" את הספין.

המשפט המחודש

על החלטת המחוזי לזכות את אולמרט בתיק טלנסקי הגישה המדינה ערעור. בתחילת 2014, ערב הכרעת הדין בתיק הולילנד, שהתנהל במקביל, הושגה עסקת טיעון עם שולה זקן, במסגרתה העבירה לפרקליטות את ההקלטות. הפרקליטות הגישה לעליון בקשה להגיש את הקלטות כראייה חדשה באופן חריג בשלב הערעור.

העליון קיבל את הבקשה והחזיר את הדיון למחוזי תוך שהבהיר שאין מדובר בהחלטה להתחיל במשפט מחדש – כלומר אין לפתוח מחדש את הדיון בחוות הדעת של נאמן. מטרת הדיון הייתה מתן עדותה של זקן, הגשת הראיות החדשות שסיפקה ומתן הזדמנות לאולמרט להפריך את הראיות החדשות שהוגשו.

לאחר ששמע את עדותה הצבעונית של זקן, הבוקר (ב') בשעה 8:30 יכריע בית המשפט בתיק המחודש.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.