משחות שיניים שהגיעו ביבוא מקביל הכילו חומרים רעילים ומסכני חיים

"אם יש למישהו אומץ, שיכניס את משחות השיניים האלה לפה. יש בהן חומר רעיל בשם דאתילן גליקול שגורם לכשל כלייתי"

בדיון סוער שנערך הבוקר בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, אשר עסק בתקנות "רפורמת התמרוקים", הדגיש יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף: "לא נתפשר על בריאות הציבור, אך נעמוד על הוזלת מוצרים ונאפשר תחרות בתחום. גם שרי הכלכלה והאוצר אינם מעוניינים בהבאת סחורה פגומה. לא נאפשר יבוא פרוע שיזרוק לעזאזל את בריאות התושבים". אלאלוף הדגיש כי יעשה הכל על מנת לאשר את התקנות עד המועד הנדרש על פי חוק, 29 בספטמבר, אולם אמר כי בשל חילוקי הדעות הקשים בין משרדי הממשלה וסד הזמנים הלחוץ, יש אפשרות כי הוועדה תדחה את המועד בחוק. הוא הודיע על דיון המשך בתקנות כבר בשבוע הבא (9.8), עד אז יקיים שיחות אינטנסיביות עם הגורמים השונים על מנת להגיע להסכמות. אלאלוף פנה לנציגי משרדי הממשלה שהביעו דעות מנוגדות ואמר: "חייבים למצוא פתרון אופטימלי ביחד. אי אפשר להמשיך ככה".
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: "אני מחזיק כאן 4 משחות שיניים שנמכרו בישראל. חלקן הגיעו ביבוא מקביל וחלקן מכילות חומרים רעילים שניתן למות מהם. אם חלילה תתרחש הרעלה, אנחנו חייבים לדעת מהו מקור המוצר ומהי שרשרת האספקה. מהות הרפורמה היא לאפשר כניסה מהירה של מוצרים רבים במחירים נמוכים, אבל לא נוכל לאשר זאת במוצרים רגישים". מנהל אגף רוקחות ואכיפה במשרד הבריאות, פרופ' איל שוורצברג, הוסיף: "אם לא היו נכנסים לכאן שיקולים לא מקצועיים, היינו גומרים את זה הרבה קודם. אנחנו פועלים בדרכים של מניעה. אם יש למישהו אומץ, שיכניס את משחות השיניים האלה לפה. יש בהן חומר רעיל בשם דאתילן גליקול שגורם לכשל כלייתי".
ח"כ שרן השכל (הליכוד): "כמה מקרים כאלה היו בעשר השנים האחרונות? אם מדובר בזיופים, הרי שהחוק אוסר אותם, והתקנות שלפנינו לא עוסקות בהם. התקנות של משרד הבריאות מחמירות יותר מהתקן האירופי". בר סימן טוב בתגובה: "היית רוצה שהילד שלך ייפגע חלילה? יש כאן שיח לא מקצועי".
רכזת תעשייה באגף תקציבים במשרד האוצר, עדי חכמון: "מטרת הרפורמה היא להוריד יוקר מחיה. התקנות האלה עושות ההיפך. יש לנו יש הרבה מאוד הערות". סמנכ"ל אסטרטגיה ותכנון משרד הכלכלה, מיכל פינק: "אנחנו מבינים שיש רגישות במוצרים מסוימים לנשים בהיריון או תינוקות, אבל הקלנו כבר על יבוא פסטה שאנחנו בולעים, אז למה לא על משחת שיניים?". בר סימן טוב בתגובה: "את מהנדסת מזון?". מנכ"ל ויקטורי, אייל רביד: "אז למה קוראים לזה רפורמה, כי זה סקסי? ממתי משחת שיניים מסוכנת לילדים שלנו יותר מאשר מיונז?". יועצת משפטית לרשתות קמעונאיות, עו"ד נופר טל: "אם נצטרך לעקוב אחרי כל אצווה, הרי שהכינוי רפורמה הוא פופוליזם זול בלבד".
ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "לא ייתכן שמשרדי הממשלה יכופפו ידיים אחד לשני בפני הוועדה, ככה לא מתנהלים. עליהם לשמוע את היצרנים המקומיים, היבואנים וכל בעלי העניין. אני חושש לתעשייה המקומית ולסגירת מפעלים נוספים".
יו"ר מועצת המנהלים של ד"ר פישר, נורית הראל: "התקנות מקלות עם היבואנים, אך מכבידות על התעשייה המקומית. שמים עלינו משקולות שלא נוכל להתמודד איתן. רק אתמול נסגר מפעל בירוחם". בתגובה אמר היו"ר אלאלוף: "לא נעשה דבר שיפגע בתעשייה הישראלית".
בהמשך הדיון, אישרה הוועדה תקנות נוספות שהגיש משרד הבריאות, לפיהן רוקחים שעסקו במשך שלוש שנים ברוקחות בחו"ל, ועבדו במשך שנה בבית מרקחת בישראל בפיקוח רוקח אחראי, יהיו זכאים לקבלת רישיון רוקח מבלי לעבור בחינות בישראל, כפי שנדרשו עד כה. אולם רוקח שכבר נדרש לבחינות בעבר ונכשל בהן, יידרש בכל זאת לעבור את הבחינה ולא יחולו עליו התקנות המיטיבות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.