משיחיסטים: גריידינגר יצא לשוחח עם הדור שמאמין – מרתק

 

הרבי מחב"ד הרב מנחם מנדל שניאורסון היה לא רק גדול האדמור"ים של המאה הקודמת אלא גם המשיח המיועד בעיני עשרות אלפים מחסידיו, שרבים מהם מאמינים עד היום כי הוא חי ולא הלך מעולם לעולמו. שליחי סופהשבוע חיים גריידינגר ונתי שוחט נכנסו למרכז העצבים המשיחיסטי בניו יורק וראו איך מחנכים את הדור הבא לשמור אמונים למשיח.

בשעה עשר בדיוק, השעה שבה היה נכנס הרבי אל היכל בית הכנסת מידי יום, נוצר שביל אנושי שמורכב מצמד שורות, שמפנה מקום מעבר לכבודו. אין זו הפעם הראשונה שבה נקבל דוגמא מוחשית לכך שעבור רבים מחסידי חב"ד מותו של הרבי הוא רק אגדה והמפקפקים בנצחיותו עוד יאכלו את הכובע ברחבת בית המקדש השלישי.

נדמה שאין כמעט אדם שלא שמע את שמעו של "הרבי מלובביץ", הרב מנחם מנדל שניאורסון, מנהיג חסידות חב"ד במרבית המאה ה-20. גולת הכותרת של הרבי הייתה ההתעסקות בביאת המשיח והגאולה. בכל הזדמנות הוא חזר על קריאתו לפעול לזירוז הגאולה וברבות השנים הוא נתן לא מעט סימנים ורמזים לכך שהוא המשיח, מה שגרם לחסידיו להתרגשות חסרת מעצורים.

חסידות חב"ד מתחלקת לשתי אידאולוגיות – משיחיסטים ואנטי משיחיסטים, כשהראשונים מקפידים לא לאבד אמונה – הם מתפעלים מוסדות רבים בארץ ובעולם, מחזיקים בעיתון שבועי ששמו "בית משיח", ומגייסים לשורותיהם לא מעט בעלי תשובה בארץ ובחו"ל – כולל עיתונאים בכירים ואמנים ישראלים.

במהלך הכנת הכתבה הצליחו שליחי המוסף להיכנס אל תוך מערכות החינוך החבד"יות ולקבל הצצה מרתקת, לדרך שבה מתחנך הדור המשיחיסטי הבא. במבט ראשון, בתי הספר הללו נראים כמו כל בית ספר חסידי אחר: הילדים יושבים בשולחנות מול ה"רבה", אבל כשבוחנים את מה שתלוי על הקירות במסדרונות או מסתתר בין דפי העבודה של התלמידים מגלים את ההבדל: כאן לא מסתפקים בידע כללי ויהודי, כאן לומדים גם – ובעיקר – על המשיח.

פרשן "סופהשבוע" לענייני חרדים חיים גריידינגר: "אני שמח על ההזדמנות שהייתה לי להעניק זווית רחבה מהרגיל, לפעילות חסידי חב"ד המשיחיסטים שהיא חובקת עולם וסוחפת לתוכה עשרות אלפים. התיעוד האומנותי של נתי שוחט לצד הנכונות של המשיחיסטים לפתוח בפנינו את שערי מוסדות החינוך שבהם מתחולל תהליך שקט אך יסודי של חינוך הדור הבא של החסידים, הביאו לתוצאה מרתקת ששופכת אור על הלהט שמניע את פעילות המשיחיסטים ברחבי העולם".

הכתבה המלאה  ב"סופהשבוע".

AS5V4886 NEW YORK CHABAD CHASSIDIM NEW YORK CHABAD CHASSIDIM

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.