פעמי משיח? פרה אדומה טהורה נולדה בגולן

מכון המקדש בירושלים הודיע על לידת פרה אדומה "טהורה", ראשונה מזה 2,000 שנה, המסמלת את בניית בית המקדש השלישי, וקץ אחרית הימים

מכון המקדש בירושלים טוען כי ב-28 באוגוסט השנה נולדה פרה אדומה "טהורה" ומטופלת במיוחד תחת חסותו של פרויקט מכון המקדש. על פי המסורת יהודית פרה אדומה תשמש בהזאת אפר הפרה על האנשים הטמאים עם ביאת המשיח.

שבוע לאחר לידתה עברה הפרה בדיקה מקיפה של מומחים רבניים, שקבעו כי הפרה היא כיום מועמדת בת-קיימא לפרה האדומה התנ"כית (פרשת אדומה) המתוארת בפרק במדבר , ותיבדק שוב בעוד שלושה חודשים כדי לקבוע אם היא ממשיכה להחזיק את הכישורים הדרושים עבור פרה אדומה, תנאי הכרחי בבית המקדש.

המומחים הרבניים שערכו את הבדיקה מדגישים כי העגלה, בהיותה נושאת כעת את הכישורים הנדרשים, עלולה להיפסל בכל עת בעתיד באמצעות סיבות טבעיות, ועל כן יש לבחון מחדש את הפרה מחדש מעת לעת.

בסרטון ששחרר המכון ניתן לראות את העגלה הקטנה לצד אמה.

בהלכה היהודית, פרה אדומה היא פרה שצבע שערה חום אדמדם, ומשתמשים בה לטיהור אנשים שנטמאו בטומאת מת, לאחר תהליך המתואר במקרא, בתחילת פרשת חוקת, הכולל בין היתר: שחיטתה, שריפתה, עירוב אפרה עם מים, והזאה על ידי איש טהור ממי הנידה על הטמא שנהפך בסיום התהליך לטהור .

לאחר בחירת הפרה, לוקחים אותה אל הר הזיתים, למקום המכוון אל מול פתח ההיכל, ובנוי בצורה מיוחדת, כך שגם אם יש מת מתחת לאדמה – הפרה והעוסקים בה לא יטמאו. כהן טהור שוחט את הפרה, לוקח מדמה ומזה ממנו שבע פעמים אל מול פתח ההיכל שבמקדש.

לאחר השחיטה והזאת הדם, שורפים את הפרה על גבי מערכת עצים ואל השריפה זורקים עץ ארז, אזוב ותולעת שני. לאחר שהאש נכבית, מכים במקל על כל מה שנשאר מהשריפה, עד שנוצר אפר. את האפר שנוצר מהשריפה, מחלקים לשלושה חלקים: חלק אחד ניתן בחיל והוא נשמר לדורות. החלק השני ניתן למשמרות הכהנים, והוא מיועד לשימוש הכהנים; והחלק השלישי ניתן בהר הזיתים, ומשם הוא מתחלק לכל ישראל.

לצורך הטהרה, נוטלים מן האפר, מפזרים אותו על מים ששאבו ממי מעיין, טובלים בתוכם אזוב, ומזים מהמים על הטמא ביום השלישי וביום השביעי מימי טהרתו, וכך הוא נטהר "וְהִזָּה הַטָּהֹר עַל-הַטָּמֵא, בַּיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי" (ספר במדבר, פרק י"ט, פסוק י"ט).

על פי ויקפדיה, בשנים האחרונות ישנן קבוצות יהודיות ששואפות למצוא פרה אדומה (ביניהן מכון המקדש), אולם עד כה מאמציהן לא צלחו. בשנת 2000 לערך נולדה פרה אדומה ברפת בכפר הנוער הדתי, אך בהמשך צמחו בה כמה שערות שחורות, והיא נפסלה. בשנת 2014, נמצאה פרה אדומה בארצות הברית, בנוסף, בעוד מספר מקומות בעולם מצויים עדרים גדולים של פרות אדומות. האפשרות לשרוף כיום את הפרה האדומה תלויה במספר שאלות הלכתיות, והיא שנויה במחלוקת.

לפי הרמב"ם , תשע פרות אדומות נעשו משנצטוו במצוה זו, עד שחרב הבית בשנייה – ראשונה עשה משה רבנו, ושנייה עשה עזרא, ושבע מעזרא עד חורבן הבית; והעשירית עושה המלך המשיח, מהרה ייגלה" (משנה תורה לרמב"ם, ספר טהרה, הלכות פרה אדומה, פרק ג', הלכה ד').

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אין אפילו ידיעת מקום תולעת שני

    אז מה ידברו על פרה אדומה, גם כשאין ידיעה על כהן טהור, מי יעשה את המצווה? רק כשיתגלה משיח – תימצא פרה אדומה כשרה.

    שרה |
    הגב