"משנת רפאל": מהפכה בלימוד המשנה

"פירוש המתיישב על לב הלומד ומעורר בו חשק גדול להבין את המשנה" • המחבר הרב רפאל פרנסיס זצ"ל הסתלק לפני 7 שנים ביום פטירתו של מסדר המשניות רבי יהודה הנשיא

המשנה, יסוד התלמוד ועמוד ההלכה, זכתה למפרשים שקירבו אותה להמוני העם. המפורסמים שבהם: פרוש הרמב"ם למשניות, פרוש רבנו עובדיה מברטנורא, ה"תוספות יום טוב" של הרב יום טוב ליפא הלר מפראג, ועוד פרושים רבים וטובים. לפני כיובל שנים זכינו לפירושו המונומנטלי של רבי פנחס קהתי, שפתח את המשנה לעם. פרוש קהתי, שהפך לנחלת רבים, הצטיין לא רק בפשט הדברים, אלא גם במימד של עומק ואפילו נגיעה קלה בפלפול. בא רבי רפאל פרנסיס זצ"ל, חתנו של המקובל הרב יהודה גץ זצ"ל, רב הכותל, והוסיף נדבך חשוב להפיכת המשנה לספר המצוי לכולם.

"משנת רפאל" – פירושו של רבי רפאל פרנסיס זצ"ל, הוא המענה לצורכי הדור והשעה. אם פירוש קהתי נועד ללומדים בעלי רקע וידע תורני, הרי "משנת רפאל" – הוא פירוש עממי, מותאם לבני דורנו, דור המחשב, דור שרוצה ללמוד את התורה כולה על רגל אחת. הפשטן, הידען והעמקן – כולם ימצאו עניין ב"משנת רפאל". כמו רבי פנחס קהתי, שהתפרנס מיגיע כפיו כפקיד בבנק המזרחי, אף רבי רפאל פרנסיס זצ"ל, לא עשה את התורה קרדום לפרנסתו, אלא התפרנס כסמנכ"ל תקשוב ברשות הדואר.

העובדה, שהמחבר הדגול, נסתלק בפתאומיות לפני שבע שנים, בשנת תשס"ט, בט"ו כסליו – יום פטירתו של רבי יהודה הנשיא, מסדר המשנה, היא יותר מסמלית. הא יומא קא גרים, שעבודתו של המחבר הייתה לרצון לפני רבי יהודה הנשיא.

כמה וכמה מעלות טובות ל"משנת רפאל". הביאור בהיר, מקיף ומאיר עיניים משולב במילות המשנה דבר המיקל מאוד על הלומד; בתחתית העמוד ביאורים והרחבות כמו-כן תוספת ידיעות בקורות חייהם של חכמי המשנה. בפתיחת כל מסכת מופיע מבוא מתומצת על תוכנה העיקרי של המסכת ופרקיה. בסוף כל סדר מופיעה רשימת התנאים בסדר ה-א-ב בציון מקום איזכורם במסכת.

במה מתאפיין ומתייחד, איפוא, פירוש "משנת רפאל"? הטיבו להגדיר זאת גדולי התורה שנתנו את הסכמתם למפעל האדיר. כתב הראשל"צ ורבה של ירושלים רבי שלמה משה עמאר: "ומשמיא זכו ליה לחבר ביאור בהיר ונהיר בקיצור ובברירות… מודפס בין התיבות של המשנה. באופן שיכול אדם לקרוא המשנה ועיניו צופות בפירוש, ולבו מבין ושכלו קולט ומאיר, ועוד הוסיף פירוש רחב יותר שמודפס למטה להאיר עיניים". הרב אביגדור נבנצאל, רבו של הרובע היהודי, בעצמו מחברם של ספרים, הגדיר את "משנת רפאל" כ"חיבור חשוב המזכה את הרבים בלימוד המשנה".

הרב ישראל אביחי, ראש ישיבת המקובלים בית אל הדגיש כי זהו "פרוש המתיישב על לב הלומד ומעורר בו חשק גדול להבין את המשנה". ראוי לציון מבטו של הרב אורי כהן, ראש כולל במבשרת ירושלים וחתנו של רבי פנחס קהתי: "הפירוש הקצר, המשולב בתוך המשנה מאפשר ללומד להבין היטב את דברי התנאים מבלי להעיף עיניו מחוץ למסגרת המשנה… מורי חמי הרב פנחס קהתי זצ"ל זכה להאיר את המשנה לרבבות אלפי ישראל… אנו בטוחים ש'משנת רפאל' הוסיפה עוד נדבך חשוב להנחלת המשנה לדור…".

מדבריהם של גדולי התורה שהובאו עולה כי, פירוש "משנת רפאל" יצר מהפכה בדרך בה לומדים משניות בדורנו. זאת ועוד "משנת רפאל" של הרב פרנסיס נכתב על הדף, בתוך גוף המשנה עצמה, בקיצור נמרץ ובפשטות בהירה עד ש"בן עשר למשנה" יוכל ללמוד בו אפילו ללא עזרה.

סידרת ששה סדרי משנה "משנת רפאל" מודפסת בהידור רב, באותיות נעימות לעיין, המקלות מאוד על הקריאה, הלימוד והעיון. סט ששת כרכי המשניות נמכר במחיר עממי וכל ההכנסות מיועדות לסייע בהחזקת 'ישיבת המקובלים בית אל' הישיבה של הרב מאיר יהודה גץ זצ"ל.

להזמנות: 03-5376771

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.