משפחה עם 5 ילדים תפסיד 5,300 בשנה • הקיצוץ מתחיל

היום (שלישי) ייכנס לתוקפו הקיצוץ החד בקצבאות הילדים.

לפי חשבון שערך עיתון 'מעריב', הרי שמשפחה עם חמישה ילדים תפסיד עד 5,300 אלף שקל בשנה. חישוב שנעשה בביטוח הלאומי, מעלה כי הקיצוץ החד יכניס עוד 38 אלף ילדים אל מתחת לקו העוני.
סכום הקצבה עבור ילדים שנולדו עוד לפני יוני 2003 ישתנה כך: ההורים יקבלו על ילד ראשון 140 שקל – במקום 175. על ילד שני יקבלו ההורים 140 שקל, במקום 263. על ילד שלישי 172 שקל, במקום 295. על ילד רביעי 336 שקל, במקום 460, ועל ילד חמישי ואילך: 354 שקל, במקום 389 שקל.

עבור ילדים שנולדו אחרי יוני 2003 ישתנה הסכום כך: על ילד אחד יקבלו ההורים 140 שקל, במקום 175. על ילד שני 140 שקל, במקום 263, וכך גם על ילד שלישי ורביעי. על ילד חמישי ואילך יקבלו ההורים 140 שקל, במקום 175.
לפי החשבון, הרי שמשפחה עם שני ילדים מתחת לגיל עשר תפסיד 1,896 שקל בשנה, ואילו משפחה עם ארבעה ילדים מתחת לגיל עשר תפסיד 4,848 שקל בשנה, ומשפחה עם חמישה ילדים מעל גיל עשר (פחות או יותר הציבור החרדי כולו) – תפסיד 5,280 שקל בשנה.
שר האוצר יאיר לפיד פרסם אמש בדף הפייסבוק שלו הודעה בה התגאה בצעד. "מחר ייכנס לתוקפו הקיצוץ בקצבאות הילדים. זו הייתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלנו, ועכשיו היא יצאה אל הפועל. מדובר במהלך היסטורי של מעבר מתרבות של קצבאות לתרבות של עבודה".
דברים אלו סותרים לגמרי את ההערכות שפרסם המוסד לביטוח הלאומי, לפיהן הקיצוץ בקצבאות הילדים יגדיל את מספר המשפחות מתחת לקו העוני ויוסיף כ-20 אלף משפחות, שבהן כ-40 אלף ילדים.

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, אף פנה בנושא זה לשר הממונה עליו, שר הרווחה מאיר כהן, בבקשה שיפעל לביטול הקיצוץ הרוחבי בקצבאות הילדים מול שר האוצר, אך פניותיו והערכותיו המקצועיות נותרו ללא מענה. גם באיגוד העובדים הסוציאליים ניסו להיאבק בהחלטה לקצץ בקצבאות הילדים, והזהירו מפני קריסה של משפחות בשכבות החלשות שנמצאות בקשיים כלכליים כבר היום.
יו"ר תנועת ש"ס, אריה דרעי, אמר אמש: "זהו יום עצוב למדינת ישראל. ממשלה הנוהגת ללא חמלה כלפי אזרחיה החלשים, אין לה זכות קיום".
יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', כתבה בדף הפייסבוק שלה: "שוב, לפיד מנצל ומלבה תפיסה שגויה ומסיתה שחרדים וערבים הם הנפגעים היחידים מהקיצוץ. קודם כל, ילד הוא ילד הוא ילד. אבל חוץ מזה, משפחה רגילה וממוצעת תאבד אלפיים שקלים בשנה בגלל הגזרה הזאת. צמצום העוני אצל ילדים היה אמור להיות משימה לאומית מספר אחת. אבל למה, כשיש קורבן כל כך קל? ילדים. זאת שגיאה כלכלית ולאומית, רשעות לשמה, וניתוק מוחלט מחיים רגילים של בני אדם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.