משרד האנרגיה מפרסם קול קורא להאצת חיבור צרכנים לגז הטבעי

מתן מענקים לחברות החלוקה בגובה של 350 מיליון שקל לפריסת קווים

משרד האנרגיה בשיתוף משרד האוצר מפרסמים תכנית האצה לחיבור צרכנים לגז הטבעי, בהיקף כולל של כ-600 מיליון שקל שצפויה לחבר מעל 250 מפעלים נוספים לרשת החלוקה. התוכנית תקדם את החיבור לתחנות תדלוק ותשפר משמעותית את יתירות המערכת. התוכנית אשר נועדה להאיץ את פריסת רשת החלוקה ותאפשר חיבור של מאות צרכנים לגז טבעי, על שלל יתרונותיו הכלכליים והסביבתיים כאחד. חיבור המפעלים יביא לתועלות משמעותיות למשק הישראלי הנעמדות בכ- 800 מיליון שקל לשנה. במקביל יעניק המשרד כ- 100 מיליון שקל לתמיכה בהקמת תחנות תדלוק בגז טבעי דחוס (גט"ד), במסגרת המדיניות אותה מוביל שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, להפחתת השימוש בדלקים מזהמים בתחבורה על ידי הגדלת השימוש בגז הטבעי.

התוכנית כוללת שלושה חלקים מקבילים ומשלימים: מענקים לפרישת קווים, מענקים להגדלת ספיקות קווים ומענקים להקמת תחנות PRMS.

החלק הראשון של התוכנית כולל מתן מענקים לחברות החלוקה בגובה של 350 מיליון שקל לפריסת קווים, לצורך האצת פרישת קווים וחיבור צרכנים. המענק יינתן בהתאם להתקדמות הביצוע. חלק מהסכום מוגדר כבונוס והוא יוענק לחברה בעת השלמת כל הקווים ברשימה. הסכום יינתן בשלוש פעימות כאשר הפעימה הראשונה, ע"ס 120 מלש"ח (לכל החברות), מפורסמת היום באמצעות קול קורא. תכנית המענקים צפויה לזרז באופן משמעותי את פרישת הרשת ולחבר עשרות צרכנים בשלוש השנים הקרובות.

החלק השני של התוכנית כולל מענקים להגדלת ספיקות של קווים מתוכננים ברשת החלוקה. הגדלת הספיקה תאפשר לחברות החלוקה לספק גז טבעי לצרכנים עתידיים (תחנות תדלוק, תחנות קוגנרציה ועוד) וכן להוסיף יתירות משמעותית למערכת. בפעימה הראשונה יידרשו החברות להגדיל את הספיקה של מספר קווים שיגדיר המשרד, בהיקף כספי של 50 מלש"ח. בנוסף, תשקול המדינה תקצוב של הגדלת ספיקות בקווים נוספים להצעת החברות.

שני החלקים הראשונים של התכנית כרוכים אחד בשני, כך שהשתתפות חברת חלוקה בתכנית המענקים תותנה בהשתתפות החברה בתכנית הגדלת הספיקות.

החלק השלישי כולל מענק בגובה של כמיליון שקל להקמת תחנות הפחתת לחץ (PRMS) (כ-50% מעלות התחנה). הקמת תחנות כאמור תשפר את יתירות המערכת ותפחית את עלות חיבור צרכנים לרשת החלוקה. היקף התקציב לחלקים השני והשלישי בתוכנית עומד על 150 מלש"ח. בנוסף, יושקעו כ -90 מיליון שח לחיבור צרכנים מרוחקים לרבות תחנות תדלוק מרוחקות מהרשת.

במקביל לשלושת חלקי התכנית, יעניק המשרד כ- 100 מיליון שקל להקמת תשתיות תדלוק בגז טבעי דחוס (גט"ד), במסגרת המדיניות אותה מוביל שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, להפחתת השימוש בדלקים מזהמים בתחבורה על ידי הגדלת השימוש בגז הטבעי. המענק יינתן לתחנות דלק ציבוריות שיקימו תשתיות תדלוק בגט"ד ותחנות המשרתות ציי רכב להובלה או להסעת המונים.

תוכנית המענקים, מענקי הגט"ד וכן התכניות הנוספות שעוד צפויות לצאת בקרוב יעודדו את המעבר לגז טבעי, לעתיד נקי יותר, לתעשייה בת קיימא ולתעשייה מקומית תחרותית ויעילה יותר. זהו מאמץ משמעותי של הממשלה לפרישת רשת החלוקה, ככל שיהיו חברות שלא יעמדו בקצב המצופה, ייבחנו פתרונות אחרים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.